Pierre Loti Tepesi Nerede ve Nasıl Gidilir

Pierre Loti Tepesi Nerede ve Nasıl Gidilir

Pierre Loti Tepesi Nerede ve Nasıl Gidilir

İstanbul’un her mevsim gidilecek yerine geldi sıra. Pierre Loti Tepesi Nerede ve Nasıl Gidilir yazısı hava durumu ve mevsim gözetmeksizin haydi gidelim denilecek yerlerden.
Hem şehrin içinde hem de güzel bir manzaraya sahip. Tarihi, kalabalığı ve etrafta yer alan kafeleriyle Adım Adım İstanbul yazı dizisinin en gözde yerlerinden.

Pierre Loti Kimdir?

Ufaktan değinmekte fayda var. Pierre Loti, asıl adı Louis Marie Julien Viaud olan Fransız romancı. Bir deniz subayı olan Pierre Loti, gezip gördüğü yerleri kitaplarında anlatıp okuyucularıyla paylaşmış.
İstanbul’u çok seven ve kendisini Türk dostu olarak niteleyen Pierre Loti, İstanbul’a geldiği zamanlarda Eyüp’te yaşamış.
Fransız işgali sırasında da Türkiye sevgisini belli ederek, Fransa’ya karşı eleştirilerde bulunup Anadolu direnişine desteklerini iletmiş.
Bunun üzerine de Türkiye Büyük Millet Meclisi 4 Ekim 1921 yılında Pierre Loti’ye teşekkür mektubu göndermiş.
Bu övgüler ve iyi ilişkiler neticesinde, şimdiki Pierre Loti tepesinin adına isim babalığı yapmış. Bazı kesimler Eyüp Sultan Tepesi olarak değişmesini istese de bu gerçekleşmemiş ve Pierre Loti Tepesi olarak günümüze kadar gelmiş.

Pierre Loti Tepesi Nerede?

İstanbul’un Eyüp ilçesinde yer alıyor ve Haliç’i nam-ı diğer Altın Boynuz’u tepeden görüyorsunuz. Yerli ve yabancı turistlerin gözdesi bu mekana ulaşım da epey kolay daha doğrusu bir çok alternatif mevcut.

Pierre Loti Tepesi’ne Nasıl Gidilir?

Otobüs ile gelmek isteyenler, Eyüp Sultan Cami’ye yakın durakta inerek hemen yakında bulunan teleferiğe binebilir. Teleferik kullanmak istemeyenler de yürüyerek tepeye çıkabilirler. Tabi burada dik yokuşların hesaba katılmasında fayda var.
Deniz yolunu tercih ederseniz, vapurla ulaşımı sağlayabilirsiniz. Eyüp İskelesi‘nden inip biraz yürümeniz ve ardından teleferiğe binmeniz gerekecek.
Araç ile gelmek isteyenlere de oldukça kolay. Sahil yolu ya da çevreyolunu kullanarak Pierre Loti Tepesi’ne ulaşabilirsiniz. Yol üzerinde İspark’a özel park yerleri mevcut ve ücret karşılığında aracınızı bırakabiliyorsunuz.
Aracınızı biraz geride sokak içine de bıraksanız aynı şey bence çünkü her ikisi de yol üstü ve kısmen sokak arası.

Pierre Loti Tepesi Yeme İçme Mekanları

O kadar geldiniz ve bir çay için bari 🙂 Gerçekten burada çay içmek oldukça keyifli. Şansınız varsa manzarayı en yakından seyredebileceğiniz bir noktada oturabilirsiniz.
Restoran, nargile evi, otel ve birkaç kafe bulunuyor çevrede. Ayrıca hediyelik eşya satan ufak tezgahlar da mevcut ve oturmadan buraları da gezebilirsiniz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir