Polonezköy Kiraz Festivali

Polonezköy Kiraz Festivali

Polonezköy Kiraz Festivali (16 – 17 Haziran)

Uzun zamandır Polonezköy’e giderim ve hep aklımdan Polonezköy Kiraz Festivali olsa da gitsek diye geçirirdim. Neyse ki Haziran ayı geldi ve Polonezköy Kiraz Festivalinin tarihi belli oldu. Programa baktığımda Cuma günü Erol Evgin’in konseri olduğunu gördüm fakat çalıştığım için o saatlerde Polonezköy de olmak mümkün olmadığından hafta sonu yapılacak olan halk oyunları etkinliğine katılmaya karar verdim.
Pazar günü erkenden yola çıktım. Amacım sakin bir mekanda asmaların altında kahvaltı yapmak ve sonrasında keyifle gezmekti. Neyse ki plan işliyor.. Müdavimi olduğum mekana oturduğumda haftanın yorgunluğunu burada atacağımı anladım. Güzel bir kahvaltı beni kendime getirmeye yetti.

Polonezköy Kiraz Festivali Programı

İlk gösteri 12:30 diye haber aldım ve kahvaltıyı deyim yerindeyse yayıla yayıla yaptım. Hava sıcaktı belki ama mekan konumu itibariyle ağaçlar arasında olduğu için güneşi pek hissettim denilemez. Tam rehavete düştüm derken müzik sesleri gelmeye başladı gösteri alanından. Bende önlerden yer kapıp izlerim diye hızlıca alana gittim ve ahşap oturaklar üzerinde yerimi aldım. Birkaç Türkçe parçadan sonra Polonya dan gelen halk oyunları grubunun gösterisi başladı.
Hepsi güleryüzlü ve mutluydu. Bunu gözlerinden anlayabiliyordum. Ortamda baya kalabalıktı.Sanırım bu da halk oyunları grubunun hoşuna gitmiştir. Birkaç yöreden oyunlarla devam etti gösteri.
Orkestra bence çok iyiydi. Hem yöresel şarkılar söylediler hemde çaldılar. Oyun aralarında birkaç yöresel parça da dinleme fırsatımız oldu.
Festivalin ismi “kiraz” olabilir ama kiraz yediniz mi deseler. Sadece bir ağaç gördüm ve göz hakkıdır diye oradan yedim. Onun haricinde kiraz ve kiraz ağacı hak getire.

Bu Ne Fotoğraf Aşkıdır Bu Ne Hırstır

Festivalin bir de bu boyutu var tabi. O kadar çok fotoğrafçı var ki ben makinemle o kalabalığa dahil olmayı cesaret edemedim. İzleyenlerin de göremediğini söylemeye gerek yok sanırım.
Festivali düzenleyenlerin bununla ilgili önlem alması ve fotoğrafçılar için bir alan belirlemesi şart çünkü olması gereken hoşgörü ne yazık ki bulunmuyor.
Neyse buradaki işimiz bitti gibi, gün içerisinde gösteriler devam ediyor belirli aralıklarla en son gösteri 17:30 da yapılıyor ve festival son buluyor.
Polonezköy’ün en sevdiğim yerlerinden birine geliyoruz. Yürüyüş parkuru. siz de festival sonrasında bol bol yürüyebilir, oksijen depolayabilirsiniz.
Daha geniş bilgi için Polonezköy’de Haftasonu yazısına ulaşabilirsiniz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir