Polonezköy’de Haftasonu

Polonezköy'de Haftasonu

Polonezköy’de Haftasonu

Şehirden kaçayım rahat nefes alayım diyenler burada mı? O zaman Polonezköy’de Haftasonu yazısı tam sizlik. Malum şehirde kuş sesleri eşliğinde bir yürüyüş yapabileceğiniz pek yer yok. Neyse ki burası o dokuyu koruyan ve kendinizi şanslı hissedeceğiniz yerlerden.

Polonezköy Ne Zaman Kurulmuş

Polonezköy 1830 Polonya Ayaklanması sırasında hükümet başkanı, daha sonra da Polonyalı sürgünlerin siyasî lideri olan Prens Adam Czartoryski tarafından 1842 yılında kurulmuş. 1938 yılında Polonezköy sakinleri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına kabul edilmiş. Yani şuan Polonezköy de yaşayan Polonya asıllı vatandaşlarımız mevcut.

Polonezköy’a Nasıl Gidilir?

Polonezköy; İstanbul’un Anadolu yakasında, Beykoz ilçesinde yer alıyor. Karadeniz sahilinden yaklaşık 20 km, İstanbul’un Boğaziçi kıyılarından ise yaklaşık 15 km uzaklıkta. Şehir merkezine de hayli yakın bir konumda yer alıyor.

Özel araç ile ulaşım en konforlusu çünkü ana hatlara pek yakın bir konumda değil Polonezköy.
Kavacık’tan çıkış yaptıktan sonra Çavuşbaşı tabelasını takip ederek ulaşabilirsiniz ya da TEM Otoyolunu takip ederek ulaşmanız da mümkün. Bunun için Ümraniye Sarıgazi çıkışından devam edip Cumhuriyet Köyü tarafına doğru yönelmeniz gerek.
Ben şuraya konumu bırakayım da siz en güzeli navigasyon yardımıyla işinizi halledin.
Otobüs ile ulaşım da mümkün. Tabi otobüs seferlerinin az olduğunu ve saatlere dikkat etmeniz gerektiğini söylemekte fayda var. Bunun için de; D1 Polonezköy – Üsküdar – Kadıköy otobüsünü kullanabilirsiniz.
Ben buraya kalkış saatlerini de bırakayım da ne olur ne olmaz.
Kadıköy Kalkış
Cumartesi: 06.30 ; 10.00 ; 14.00 ; 18.00
Pazar: 06.30 ; 10.00 ; 14.00 ; 18.00
Polonezköy Muhtarlık Kalkış
Cumartesi: 08.00 ; 12.00 ; 16.00 ; 20.00
Pazar: 08.00 ; 12.00 ; 16.00 ; 20.00

Polonezköy’de Gezilecek Yerler

Polonezköy Yürüyüş Parkuru

Hemen hemen herkesin gittiği yerlerin başında yürüyüş parkuru geliyor. Tabela ile güzelce bilgilendirme mevcut ve kaybolmanız imkansız gibi. Özellikle sonbahar ve yaprak dökümünde efsane kareler yakalayabilirsiniz.
Ben buraya daha çok kasım ekim ayları gibi gitmeyi tercih ediyorum. dilerseniz bisiklet parkuru da var ve bisikletinizi de alarak burada gezintiye çıkabilirsiniz.

Czestochowalı Meryem Ana Kilisesi

1914 yılında inşa edilmiş. Türk ordusu 1.Dünya Savaşı’nda kiliseyi karargah olarak kullanmış. Kilisenin bahçesi de çok güzel. Kalabalık olmuyor aksine oldukça boş hatta oraya gittiğimde bir kızla tanıştım ve bekçiliğini yaptığını söyledi. Sanırım ziyaretçileri pek olmuyormuş.

Polonezköy Zofia Rızı Anı Evi

 

Polonezköy’ün en eski evlerinden burası ve halkın ziyaretine açık. Ev Baba Wincenty Rızı tarafından 1881-1883 yıllarında inşa edilmiş. Ev orjinalliğinden hiç bir şey kaybetmeden günümüze kadar gelmeyi başarmış. Tam anlamıyla Polonya evi diyeceğiniz bir yapı.Bahçesi de bir o kadar güzel olan bu evin içinde; dökümanlar, fotoğraflar ve bunun gibi eşyalar sergileniyor.

Ağaç Oyma Heykel Sergisi

Poloezköy’ün hemen girişinde ve parkın içinde yer alıyor bu sergi. Yürüyüşün ardından buraya gelebilir, ağaç oyma eserleri görüp aynı zamanda da banklarda dinlenebilirsiniz. Köyün sembollerinden birisi olan bu park oldukça keyifli.

Alternatif Yürüyüş Rotası

Aslında böyle bir rota yok ama yürüyüş seven biriyseniz ve demin yürüdüğünüz parkur sizi tatmin etmediyse şimdiki önerim hoşunuza gidecek.
Yürüyüş parkuruna gideceğiniz yönün zıt kısmına giderseniz özellikle tepeyi kendinize kılavuz ettiğinizde güzel yerlere geleceksiniz.

Burada bir çeşme ve engebeli arazi var. Ne yazık ki burayı da boş bulan yurdum insanı dökmüş molozları, dökmüş çöpleri..
Nesye biz güzellikleri görelim ve buradan yürüyüşe devam edelim 🙂

Polonezköy’de Kahvaltı

İtiraf etmeliyim ki bu konuda istediğim bir alternatif yok. Daha doğrusu Polonezköy günübirlik gidilen bir yer olduğu için midir bilinmez ben şurası diyebileceğim bir mekan göremedim.
Öncesinde gittiğim güzel kafeler vardı burada ama ne yazık ki zamana yenilerek yıkıldılar. Böyle bir yere gelip; şöyle samimi bir ortamda kahvaltı edebilmeyi çok isterdim doğrusu ama günümüzde lüks ve ultra her şey dahil kahvaltılar burada söz sahibi.
Özetle; Polonezköy’de Haftasonu yazısı için bir kahvaltı mekanı öneremeyeceğim sizlere.

Son olarak

Polonezköy’de Haftasonu özellikle sonbaharda sizi büyüleyecek yerlerden. Amacınız; fotoğraf çekmek, gezmek, piknik yapmak ya da buna benzer hepimizin hoşuna gidecek aktiviteler için biçilmiş kaftan.
Doğa yürüyüşü için de çok keyifli olduğunu söylemeliyim. Burası beni kesmedi diyenlere İstanbul’a Yakın ve En İyi 10 Yürüyüş Rotası yazısını önererek yazımı sonlandırayım.

Share

Comments

  1. Murat Çınar : Ekim 20, 2014 at 6:08 pm

    Tavsiyeleriniz için teşekkur ederim.Sizden ricam yazı puntosunu biraz daha buyutmeniz mumkunmu.Tesekkurler takipteyiz 🙂

  2. Kenan YILDIRIM : Ekim 20, 2014 at 6:23 pm

    İlgin için ben teşekkür ederim.Sonraki yazılarda punto biraz daha büyük ve ideal diye düşünüyorum.Bu yazıyı 2012 yılında yazmıştım 😉

  3. Ellerinize sağıl çok güzel yazı olmuş.

  4. Yazıyı şimdi gördüm ve çok iyi oldu benim için. ellerine sağlık abi haftasonu oradayım 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir