Sakin Tatil İsteyenlere Altınova Gezi Rehberi

Sakin Tatil İsteyenlere Altınova Gezi Rehberi

Sakin Tatil İsteyenlere Altınova Gezi Rehberi

Özellikle şehrin karmaşasından bunalanlar çok sevecek Sakin Tatil İsteyenlere Altınova Gezi Rehberi yazısını.
Altınova, Balıkesir Ayvalık’ın bir mahallesi aslında. Oraya nazaran oldukça sessiz hatta şöyle deniyor Altınova için; Emekli, göbekli, bebekli kişilerin tatil beldesi.

Sakin Tatil İsteyenlere Altınova Gezi Rehberi

Haksız sayılmazlar hani. Gece hayatı, disco gibi ortamlar burada yok. Onun yerine; uzunca bir sahil, enfes bir gün batımı ve sessizlik var.

Altınova’ya Ulaşım

Altınova; Ayvalık’a 13 km, İzmir’e 144 km ve Balıkesir’e 150 km uzaklıkta yer alıyor. Ayvalık’a gidiyor gibi devam edip sonrasında Altınova’ya aracınız ile ulaşabilirsiniz.
Otobüs ile ulaşım da diğer bir alternatif. Özellikle yaz aylarında; buraya bilindik bir çok otobüs firması seferler düzenliyor. Özetle ulaşım konusunda sıkıntı çekeceğiniz bir yer değil.
İzmir’den araç kiralayarak da gelinebilecek bir yer olduğunu söylemeliyim ya da araç paylaşım gibi siteleri kullanarak ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Altınova’da Yapmadan Dönme

– Bölgenin tarihi de M.Ö. 3000 yıllarına kadar dayanıyormuş. Yel değirmeni Höyüğü, Altınova kasaba merkezinin 2 km güneybatısında bulunuyor. Arkeoloji ve tarih meraklıları burayı görmeli.
– Altınova Doğal Kum adasında denize girilip, keyif yapılmalı.
– Sahilde akşam yürüyüşü yapılıp sonra gün batımı izlenmeli.
– Bölgenin en eski lokantası olan Ege Lokantası’na gidilip lezzetleri tadılmalı.
– Arnavutoğlu’ndan yoğurt almalı.
– Koruk suyu içilip, yöre halkı ile sohbet etmeli.
– Zeytinyağı üreticileri gezilip, yağ satın alınmalı.
– Düğünlerde dağıtılan keşkek ikramlarına dahil olunup bir güzel mideye indirmeli.
Sakin Tatil İsteyenlere Altınova Gezi Rehberi yazısının başında ufak bir yer olduğunu söylemiştim ama yeme içme alternatifleri de gayet güzel.

Altınova’da Nerede Kalınır?

Sakin Tatil İsteyenlere Altınova Gezi Rehberi

Ben Altınova seyahatimde, Ra Butik Otel‘de konakladım. Denizin hemen kıyısında ve manzarası harika. Otel bünyesinde bulunan bar ve restoranda da çeşitli yeme içme alternatifleri mevcut. Bu konuya birazdan daha da derinlemesine dalacağım.
Konaklama için size önerim bu otel. Odalar da temiz ve güzel.

Altınova’da Nerede Ne Yenir?

Sakin Tatil İsteyenlere Altınova Gezi Rehberi

Geldik en önemli konuya. Haliyle yapacak pek bir şey yok ve deniz de adamı acıktırır 🙂
Kahvaltıyı otelde yaptığınızı varsayıyorum ve devam ediyorum. Benim ilk önerim Ege Lokantası olacaktır. Lokanta uzun yıllardır hizmet veriyor. Kurufasulye, pilav ve et yemeği demirbaşları. Bunun yanında mevsime göre sulu yemek ve tatlı servisi var.
Bölgede ekmekleriyle ünlü Fırıncı Osman’dan da ekmek alınmalı. Sıcak sıcak ve kara fırında pişiriliyor ekmekler.

Sakin Tatil İsteyenlere Altınova Gezi Rehberi

Koruk suyu, zeytinyağı ve düğünlerde dağıtılan keşkekleri söyledik zaten. Bir de meşhur bir yoğurtçu var. Arnavutoğlu’nun yoğurtları pek övülüyor. Günlük 200 kg civarında yoğurt satılırmış.
Ra butik Otel bünyesinde bulunan Tuzukuru Restoran & Bar benim beğendiğim ve lezzetlerini sevdiğim yerlerdendi. Tuzda balık, lezzetli mezeler öncelikle söyleyeceklerim. Manzara zaten harika.
Akşam yemeği için tercih edilebilir ve tıklayarak konumuna ulaşabilirsiniz.

Özetle Altınova

Başta da belirttiğim gibi beklentilerinizi yüksek tutmadan gitmenizde fayda var. Girişteki sözümü tekrarlayayım; Emekli, göbekli, bebekli kişilerin tatil yeri burası. Tabi bir de sessiz sakin tatil isteyenlerin. Ulaşım konusu, konaklama gibi sorununuz da yok. Aracınız varsa zaten Ayvalık, Sarımsaklı Plajı gibi yerlere de oldukça yakın. Demem o ki; merkezde ama merkezden uzak tatil beldesi Altınova.
Yakınlarda bulunan yerlere Türkiye’nin Sakin Şehirleri (Cittaslow) Listesi yazısını okuyarak gidebilirsiniz.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir