San Francisco Gezilecek Yerler

San Francisco Gezilecek Yerler

San Francisco Gezi Rehberi: San Francisco Gezilecek Yerler

Heyecan duyduğum bir seyahati daha bitirmenin mutluluğu ile yazmaya başladım San Francisco Gezilecek Yerler ile San Francisco Gezi Rehberi yazısını. Sadece bu yazı değil devamında gelecek yazılar da şehrin rehberi kıvamında olacak çünkü burada iyi mesai harcadım. Hem San Francisco Seyahat Ofisi hem de California Ceviz hasadı derken hatırı sayılır bir zamanım geçti bu coğrafyada. Hızlı değildi. Aksine sindir sindire gezme fırsatı buldum. Özetle; San Francisco Gezilecek Görülecek Yerler konusu burada tam sayfa karşınızda olacak.
Not düşmekte fayda var. Amerika seyahatimle ilgili diğer şehirlere ve bilgilere de tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Okyanusun Kıyısındaki Şehir San Francisco Hakkında Kısaca


Amerika’nın en popüler şehirlerinden olan San Francisco; ülkenin finans, ulaşım ve kültür merkezi konumunda yer alıyor. Ayrıca dünyanın ekonomisi en güçlü şehirler listesinde de üst sıralar yer alan San Francisco, GoBankingRates verilerine göre Amerika’nın da en pahalı şehri olarak gösteriliyor.
Şehir günümüzde de liberalizmin kalesi konumunda. Hippi akımı ve eşcinsel hakları hareketi de bu durumu hızlandıran etmenlerden olmuş. Şehri gezerken her adımınızda farklı bir ülkeye dair iz ve restoran görebiliyorsunuz. Amerika’nın en büyük Çin Mahallesinin de bu şehirde bulunduğunu söyleyelim.

San Francisco’ya Ulaşım ve Saat Farkı


Ülkemiz ile 10 saat bir fark olduğunu söyleyerek konuya başlayalım. Haliyle alıştığınız beden saatini altüst edecek ve günlük hayatınızı da olumsuz etkileyecek bir fark var. Direkt uçuşlar olduğu gibi aktarmalı uçuşlarla da San Francisco Uluslararası Havalimanı’na mevcut. Ben THY ile direkt uçuşu tercih ederek rotama başlamıştım. Siz de öyle yapabilirsiniz ama tavsiyem her zaman diğer firmaları da kontrol edip uygun fiyatı yakalamanız olacaktır.

San Francisco’ya Ne Zaman Gidilmeli?

San Francisco Gezilecek Yerler yazısına başlamadan ilk bakmanız gereken kısım bu bence.
Şöyle gireyim konuya; en uygun zamanlar Ağustos ve Eylül ayları olarak gösterilir. Bu aylarda sıcaklıklar 25 – 30 °C arasındadır ancak belirtmekte fayda var; şehrin havası bir anda değişebiliyor. Sabah çiğ yağan sokaklarda gün içerisinde yazın en sıcak günlerini yaşıyor gibi hissedebilirsiniz. Ardından gecenin ilerleyene saatlerinde de aynı soğuk ve rüzgar geri gelebilir. Bu yüzden şehirde yaşayanlar ve turistler, yanlarında hep ceket v.b gibi kıyafetler taşırlar.

San Francisco’da Nerede Konaklamalı?

Büyük bir şehir ve hayli kalabalık olduğunu düşünürsek; bir o kadar da alternatif olması doğal ancak oda fiyatları da oldukça yüksek. Bunun yanında otellere alternatif olarak; hostel, ev kiralama sistemleri gibi konaklama alternatifleri yoğun ve popüler.
Lokasyon kısmına gelirsek; şehrin merkezinde konaklamak uygun bir tercih olacaktır. Toplu taşıma sistemi ne yazık ki çok kullanılabilir değil ve her zaman her yere ulaşımı mümkün kılmıyor. Şehrin dışında konaklama durumlarında da gezilip görülecek yerlere ulaşmanız zaman alacağı gibi maddi anlamda da yük getirecektir. Özetle; tercihinizi yaparken toplu taşımanın zorluğunu, fiyatlarının da ucuz olmadığını dikkate alarak yapmanız iyi olacaktır.

Şehir merkezine yakın hem de müzik temalı bir oteli tercih ederek; Music City Hotel San Francisco’da kalmıştım. Alt katında her daim müzik gösterileri oluyor ve odaların da izolasyonu iyiydi. Gece ses duymayacağınız gibi müziğin içinde olduğunuzu da hissediyorsunuz.

San Francisco Kaç Günde Gezilir?


Aslında pek sevmediğim ve cevap vermek istemediğim bir soru ama; San Francisco Gezilecek Yerler yazısında da bu soruyu bolca göreceğim için şimdiden cevaplayayım dedim.
Ben şehrin merkezine 4 gün diyorum ama yine dediğim gibi ilgi alanınız ve aktivitelerin bolluğunu da düşünerek plan yapın derim. Gerçekten şehir zengin ve pek çok yapılacak şey var.

San Francisco Şehir İçi Ulaşım

San Francisco’da toplu taşıma turistler için pek kullanılabilir değil. Genelde bireysel araçlar ve taksi gibi mobil sistemler üzerinden kiralamalar daha sık kullanılıyor. Şehir içi otobüs hatları var ancak; şehir trafiği ve sık sık dur kalk şeklindeki ilerlemeyi düşünürseniz gününüzü trafikte harcayabilirsiniz. Bunun çözümü; konaklayacağınız yeri iyi belirlemeniz ve bisiklet, kısa süreli şoförlü araç kiralama gibi yolları tercih etmeniz olacaktır.

San Francisco Gezilecek Yerler

Şehir gezisi planı yaparken ilk önerim; ilk alanınıza uygun noktaları işaretleyip mesafe analizi yaptıktan sonra yola çıkmanız olacaktır. Pek çok alternatif ve gezilip görülecek yerler var bu şehirde ve her noktası ayrı bir şehre ait gibi. Rus Mahallesi, Çin Mahallesi, Şehir Merkezi, Golden Gate Bridge Park bunlardan sadece öne çıkanları.

Golden Gate Köprüsü


1933 yılında yapılan köprü dünyanın en uzun yedi asma köprüsünden biri olma özelliğine sahip. Şehrin sembolü olan bu köprü hayli popüler ve birçok turistin de uğrak noktası. Köprüyü yürüyerek geçebildiğiniz gibi bisiklet ile de geçmeniz mümkün. Şehir merkezinden kiralayacağınız bisiklet ile; parklar ve sahil yolunu kullanarak köprüye ulaşabilir. Sonrasında da yorgunluk durumunuza göre köprünün karşısına geçerek geri dönebilirsiniz. Bisiklet kullanımı oldukça kolay ve gerek tabelalar gerekse bisiklet yolunun yardımıyla hayli güvenli. Size verilen şifreli kilitleri de kullanarak bisikletinizi uygun yerlere park edip, rotanıza müzeleri de eklemeniz iyi olacaktır.

Golden Gate Park

San Francisco Gezilecek Yerler listesinin başına ekledim ama siz bu parka değişik günlerde ve her yolunuz düşünce uğrayın. Park içerisinde bir çok minik parklar ve aktivite alanları var. Öyle yürümekle bitecek gibi de değil. Botanik Bahçesi, Japon Çay Bahçesi mutlaka görmeniz gereken yerlerden. Parka giriş ücretsiz fakat park içerisinde bulunan bahçelere ve aktivitelere katılmak için ücret ödemeniz gerekiyor.

Golden Gate Park’ı gezmek, aynı zamanda da güzel kareler yakalamak isterseniz; bisiklet ya da farklı bir deneyim olan segway’i önerebilirim. Segway kullanmadan önce yaklaşık 30 dakika eğitim ve deneme sürüşü yapıyorsunuz. Sonrasında da rehber eşliğinde; ufak bir grupla hem parkın tarihini dinleyip hem de bir çok noktasını görme imkanınız oluyor. Segway ile park gezisi güzel bir aktivite ve yaklaşık 3 saat kadar sürüyor. Seyahat planınıza hem yeni bir deneyim hem de derinlemesine bir Golden Gate Park gezisi ekleyebilmeniz bu yolla mümkün.

Twin Peaks


San Francisco’yu tepeden en iyi görebileceğim neresi? sorusunun cevabı bu nokta işte. Adından da anlaşılacağı gibi ikiz tepeden oluşan bir nokta burası ve zamanında gözetleme yeri olarak kullanılırmış. Tabi bu zamanında kavramından kasıt; Avrupalılar buralara gelmeden önceki zamanlardan bahsediliyor. Etrafı gezdiğinizde, bölgenin aynı zamanda avlanma alanı olarak kullanıldığını gösteren tabelaları da göreceksiniz. Konumu, yüksekliği ve şehri tepeden görmesi ile geçmişte hayli popüler olan ikiz tepeler, günümüzde turistlerin uğrak noktası olmuş.

Fisherman’s Wharf


Şehrin en çok turist bulunan noktası burada diyebiliriz. Bu sebepten, çok sayıda turistik restoran ve aktivite var. Çeşitli müzeler, tur firmaları, birbirinden lezzetli yemekler ve çok daha fazlasını burada bulabilirsiniz. Bölgeye gelen İtalyan balıkçılar tarafından konan isim günümüze kadar ulaşmış. Balıkçılığın ve yengeç avcılığının popüler olması da bu ismin yaşamasında etkili olmuş tabi.

Ferry Building Marketplace


Bu rota üzerinde bolca yürüyün derim. Birbirinden güzel mekanlar, sokak sanatçıları ve kafeleri geçerek Market Place’a ulaşacaksınız. Öğle saatlerine kadar açık olan bu markette; birbirinden lezzetli ve güzel yiyecek, içecek satışı oluyor. Organik ürünler, günümüzde popülerliği artan doğal karışım içecekler, zeytin yağları ile ilgili hem satış hem de bilgilendirme alanları ve daha pek çok fazla lezzeti burada bulabilirsiniz. Kapalı alan içine kurulmuş bir pazar ama meraklısı için hayli ilgi çekici olacaktır.

Union Square

Burası da şehrin en hareketli meydanı ve aynı zamanda alışveriş merkezlerinin bulunduğu nokta. Pek çok marka, sanat galerisi, tiyatro ve restoranı burada bulup, güzel vakit geçirebilirsiniz. Meydanın merkezinde de Dewey Anıtı bulunuyor. Ayrıca protestolara da sıkça ev sahipliği yapan bir yer burası. Konaklama için düşündüğünüzde sesli olabileceğini de aklınızda bulundurmanızda fayda var.

Chinatown

Amerika’nın en büyük Çin Mahallesi olma ünvanına sahip San Fransisco Çin Mahallesi. Union Square’den yürüyerek ulaşabilir ve bir anda kendinizi bambaşka bir dünyada bulabilirsiniz. Özellikle iş çıkış saatlerine denk gelirseniz; sebze satan marketler ve mini manavların dolu olduğunu, insanların bir yerlere koşturduğunu görmek farklı bir deneyim olacaktır. Hemen üst caddede ama burada sanki Asya’da bir sokakta gibisiniz. Alışveriş yapmak isterseniz pek çok çay, sebze ve Asya’dan getirilen ürünleri bulmanız mümkün. Burada bulunan Çin restoranları da oldukça meşhur ve tercih ediliyor.

Alcatraz


Şehirden rahatlıkla görebileceğiniz ve filmlere konu olan türden bir ada burası. 1861-1963 tarihleri arasında cezaevi olarak kullanılan adada; zamanında Amerika’nın en büyük hapishanelerinden biriymiş.Bunun yanında; ülkenin azılı suçluları da buraya nakledilip, güvenli olması sebebiyle de hükümet tarafından tercih edilmiş. Esir kampı diye adlandırılan Alcatraz’dan 14 kaçma girişimi olmuş. Bu kaçışlardan başarılı olanı da beyazperdeye “Alcatraz’dan Kaçış” adıyla aktarılmış. 11 Haziran 1962′de Frank Morris, John ve Clarence Anglin kardeşlerin hapisten kaçtığı; sonrasında da haber alınamadığı söyleniyor.
2005 yılında da Johnny Wilson adında 9 yaşındaki çocuk; Kartina Kasırgası kurbanlarına yardım etmek amacıyla 2 saatten kısa bir sürede adadan San Francisco’ya yüzmüş.
Dilerseniz feribot yolculuğu sonrası hem hücreleri gezip hem de Alcatraz’ın etrafını dolaşabiliyorsunuz. Bir zamanlar yıkılması da teklif edilen hapishane yılda 750 bin turist misafir ederek, bölgenin önemli turizm noktalarından.

San Francisco’da Nerede Ne Yenir?

Şehrin meşhur lezzetleri arasında; yengeç, özel bir ekmek içinde servis edilen çorbalar, deniz ürünleri ve tabi ki burger var. Bunun yanında sadece bir sokak üzerinde dünya mutfaklarının örneklerini de bulabilirsiniz. Çin restoranı yanında bir İran Mutfağı ve onun hemen ilerisinde Vietnam lezzetleri de önünüze çıkabilir. Bu yüzden damak tadınıza göre araştırmalar yapıp güzel bir yolculuğa da çıkmanız mümkün.

San Francisco Çevresinde Gezilecek Yerler

San Francisco Gezilecek Yerler yazısının tuzu biberi olsun. Bu kısma haricen daha geniş bir yer ayıracağım ama şehirden uzaklaşıp gezebileceğiniz; keyifli vakit geçirip yeni deneyimler elde edebileceğiniz çeşitli alternatifler de var. Araç ile San Francisco şehir merkezine yaklaşık 2-3 saat mesafede bulunan bu alternatifleri de not edin derim.

California Cevizi Hasadı


Modesto’ya ulaşıp sonrasında da ceviz tarlalarını gezebilirsiniz. Cevizin bölge için önemi hem büyük hem de dünyanın dört bir yanına California Cevizi’ni ihraç etmesiyle de adından söz ettiriyor. Hasada tanıklık edip ceviz ile yapılan birbirinden lezzetli tatları da deneyimlemek seyahatinizin bonusu olacaktır. California Cevizi ile yapılan ve çeşitli alternatifler ile tatlandırılmış ceviz kremaları, soslarla damağınızı zenginleştirecek atıştırmalık cevizler bunlardan sadece bir kısmı. Hatta şimdi bir de ceviz hasadına ait video ile de bu geziyi özetlemiş olayım sizlere.

Bağ Gezisi


Lodi ve çevresinde pek çok bağ ve bağ otelleri bulunuyor. Bölge bağ turizmi ile adından söz ettirip çeşitli bağ rotalarına sahip ve Lodi de bunlardan biri. Seyahatinizde de böyle bir deneyime sahip olup aynı zamanda lezzetli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Bağ otellerinde hem tadım hem de doğa ile iç içe konaklama imkanları sunuluyor.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir