Schengen Vizesini En Kolay Veren Ülkeler

Schengen Vizesini En Kolay Veren Ülkeler

Schengen Vizesini En Kolay Veren Ülkeler

Pek çoğumuzun planları arasındadır Avrupa seyahati. İş için ya da gezmek için çıktığımız seyahatlerde pek sevmesek de zorunlu kaldığımız vizelerin başında geliyor Schengen. Schengen Vizesini En Kolay Veren Ülkeler yazısı da bu vize işine girdik bari en uygunu hangi ülkedir kısmının cevabını bulmamızı sağlayacak konulardan. Şöyle adım adım schengen vizesi nedir? sorusunun cevabına bakalım.

Schengen Vizesi Nedir?


Avrupa Birliği’nde 1985 yılında yürürlüğe giren yasa ile Avrupa’da serbest dolaşımla ilgili bir anlaşma. Schengen anlaşması ile bu sözleşmeye imza atan ülkeler sınır kontrollerini kaldırarak serbest dolaşıma izin vermiş sayılıyorlar. Dolayısıyla biz de Avrupa Birliği ülkesi olmadığımız ve Schengen anlaşmasında yer almadığımız için bu vizeye tabi ülkelerdeniz. Tabi Schengen ülkesi olmayıp Avrupa’da serbest dolaşıma sahip ülkeler de var ama o ayrı bir konu.

Schengen Vizesi Almak Zor Mu?

Şahsi deneyimim ve incelemelerim neticesinde zor olduğunu söyleyebilirim. Kısa süreli verilmesi, alınan yüksek bedeller bu zorluğa tuz biber oluyor. Her ne kadar Avrupa ile anlaşma yapılıyor v.s gibi haberler çıksa da serbest dolaşımın gelmesi de pek mümkün görünmüyor. En azından Türk pasaportunuz varsa siz Schengen vizesine odaklanın en güzeli bu.
Kıyas yapınca da vizenin ne denli para almaya yönelik ve sömürücü olduğunu anlamanız zor değil. Örneğin; Amerika vizesi alınca genelde uzun süreler veriliyor ve 6 ay gibi bir zaman da kalma hakkınız var ama defalarca Avrupa’ya giriş yapmış ve hala birkaç günle sınırlı Schengen vizesi alanların sayısı oldukça fazla.

En Zor Schengen Vizesi Veren Ülkeler

Schengen Vizesini En Kolay Veren Ülkeler yazısı dedik ama tam tersi bir liste de bulunsun elimizde.
Avrupa Komisyonu raporuna göre en zor vize veren ülkelerin sıralaması şöyle;
– %28 oranla Belçika
– %18 oranla Slovenya
– %6,4 oranla Almanya
– %2,7 oranla Fransa
– %2,6 oranla İtalya
– %1,4 oranla İspanya
– %0,2 oranla Yunanistan
Listenin zirvesindeki ülkelere pek bulaşmamak en güzeli olacak sanırım. Yunanistan, İspanya, İtalya ve Fransa gibi ülkeler de sevdiğimiz ülkelerden olmalı diyor bu sıralama.
Not: Rapor Avrupa Komisyonu Konsolosluklar için Vize İstatistikleri listesinden.

En Çok Çoklu Schengen Vizesi (Multi Vize) Veren Ülkeler

Tabi sadece vizeyi almak mesele değil. Örneğin; Yunanistan’a gideyim diye vize aldınız. O kadar masraf, vize bedeli v.s derken 18 gün konaklamalı tek giriş yani single vize alınca pek de iç açıcı olmuyor bu durum. Şöyle 18 gün verdi diyelim bir de multi yani çok girişli vize verirse; bu hafta Yunanistan sonraki hafta da Türkiye’ye dönüp İtalya turu planlayabilirsiniz demek oluyor. Özetle birden çok giriş yapabiliyorsunuz Schengen ülkelerine ve bu haliyle sevilen durumlardan.
Gelelim Schengen Vizesini En Kolay Veren Ülkeler yazısının bonuslu listesine; En Çok Çoklu Schengen Vizesi (Multi Vize) Veren Ülkeler konsolosluk isimleriyle birlikte veriliyor.
– %99,7 oranla Yunanistan Edirne Konsolosluğu
– %99,4 oranla Almanya İstanbul Konsolosluğu
– %99,2 oranla İtalya Ankara Büyükelçiliği
– %98,4 oranla Almanya Ankara Büyükelçiliği
– %97,8 oranla Almanya İzmir Konsolosluğu
Bu da yazının bonuslu kısmıydı yani Yunanistan’ın liderliğinde bulunan ülkelerden de vize alırsanız multi çıkması hayli olası.

Peki Schengen Vize Süresi Ne Kadar?


Üzgünüm ama böyle bir liste yok. Olmasını da çok isterdim doğrusu. Onca masraf, evrak v.s uğraşlarından sonra bir hafta ya da 3-4 gün alan sayısı da hiç az değil. Yunanistan 4 günlük multi veriyorsa o da pek anlamlı olmuyor özetle.

Vizesiz Günlere

Ne yazık ki vize kısmı seyahatlerin önünde duran bir duvar gibi. Bir de paramız bu ülkelerin parasından değersiz olunca işler çok daha zorlu bir hal alıyor. Seyahatteki harcamaları söylemek bile bu vize paraları ayakbastı parası adeta.
Umarım sadece Schengen vizesi bizler için tarihe karışır da rahat rahat gidip gelme şansına sahip oluruz.

Yahu Benim Pasaportum Yok!

Tabi bir de böyle bir durum var. O zaman Pasaport Nasıl Alınır? yazısına göz atmakta fayda var. İlk adım pasaport almak ne de olsa.

Share

Comments

  1. Kesinlikle Belçika’dan uzak durmak gerek. Paylaşım için teşekkürler keyifle okudum.

  2. Ne varsa komşuda var diyeceğim ama onlar da para için yapıyorlar bu işi. Teşekkürler paylaşım için.

  3. Yaren Yılmaz : Ocak 8, 2019 at 2:51 pm

    Tam da schengen vizesi alacağım derken bu yazıyı görmem harika olur. Bakalım benimki nasıl geçecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir