Seyahat İçin En İyi 5 Kompakt Fotoğraf Makinesi

Seyahat İçin En İyi 5 Kompakt Fotoğraf Makinesi

Seyahat İçin En İyi 5 Kompakt Fotoğraf Makinesi

Bu konu öyle riskli öyle tehlikeli ki anlatamam. Her konuşma sonunda şöyle diyaloglar geçer; 300 lira daha fazla ver iyisini al diye diye bir bakmışsınız sermayenin hepsi fotoğraf makinesine gidiyor. Bu durumdan dili yanmış biri olarak Seyahat İçin En İyi 5 Kompakt Fotoğraf Makinesi yazısını kaleme almaya karar verdim.

Paylaşacağım model ve markaların hepsini bizzat kullanmasam da kullananlardan aldığım notları paylaştım sizlerle. Kompakt dediğime bakmayın aslında hepsi profesyonel tadında çekimler yapıyor ve oldukça başarılı.
Şimdi sıranın önemsiz olduğu sıralamaya gelelim 🙂

Fujifilm X-T2

Son zamanların popülerlerinden aynasız fotoğraf makinesi. Retro görünümlü makineleri her zaman sevdiğimi söylemeliyim. İlk dikkatimi çeken kısımlardan biri ekranın oldukça esnek olması. Aşağı yukarı hareket ettiği gibi dik çekimlerde de ekranı rahatça kullanabiliyorsunuz.
Benim bu marka ile ilgili fiyat performans görüşüm biraz negatif yani muadilleri ya da rakiplerine göre pahalı olduğunu düşünüyorum.

SONY A6500

Seyahat İçin En İyi 5 Kompakt Fotoğraf Makinesi

Aynasız makinelerde son zamanların en popüler cihazlarını üretiyor desem abartmış olmam. Özellikle A6000 – A6300 ya da A5000 serilerini birçok kişide görmeniz olası. Doğrusu kart yuvasında sorun olan cihazlar olarak anılmaya başladığını da söylemekte fayda var. Benim de kullandığım bir cihaz ancak bu sorunun pek çok kişide olduğunu öğrendim.
Bu modelin öne çıkan özelliği dokunmatik ekranının olması. Kişiden kişiye değişebilir ama ben dokunmatik ekran kullanmak istemezdim sanırım. Sony cihazlarda gördüğüm en başarılı özellik; odaklama hızı ve ışığın düşük olduğu yerlerdeki çekimlerin kalitesi.
Eminim çevrenizde birçok kişiden A6000 – A6300 ya da A5000 serileri ile ilgili yorum dinleyebilirsiniz.

Olympus OM-D E-M5 Mark II

Bir diğer aynasız makinelerde öncü marka Olympus. Bu model, sağlamlık ve görüntü kalitesi ile aklımda kalmıştı ama bir diğer eksi yönü de mikrofon.
Özellikle son zamanlarda video çekimlerinin yoğunlaştığını düşünürsek mikrofonun olmaması bence büyük kayıp. Haricen bir mikrofon takıp bunu seyahatlerde kullanmak pek işlevsel gelmiyor bana. Belirtmemde fayda var; kimi kullanıcılar da harici mikrofon istiyor ama ben onlardan değilim.

Panasonic Lumix GX8

Seyahat İçin En İyi 5 Kompakt Fotoğraf Makinesi

Belirtmiş olduğum cihazlara göre daha ağır olduğunu belirtmeliyim. Ekranın döndürülebilirliği kesinlikle büyük avantaj. Cihaz ile ilgili öne çıkan özelliklerden biri de otomatik odaklama. Bu özelliğin aynasız kameralar içinde en hızlısı olduğunu söyleniyor. unutmadan 4K video çekebiliyorsunuz ve harici mikrofon girişi de var.

Canon EOS M3 – M10

Listeye eklemek istedim çünkü eski bir Canon kullanıcısıyım. Özellikle G serisi cihazlarını çok severdim. Cihazın öne çıkan özellikleri; dokunmatik ekran ve selfie modu. Fiyat performans konusunda bence biraz tuzlu. Aynasız fotoğraf makinelerindeki alternatifler göz önüne alındığında ne denli tercih edilebilir burası tartışılır. Bir diğer model de M10 yani Youtuberlar için çıkarılan bir ürün hatta youtuber kiti ile da satın alma seçeneğiniz var. Hafif ve kullanışlı bir cihaz.

Samsung NX Serileri

Seyahat İçin En İyi 5 Kompakt Fotoğraf Makinesi
Fiyat performans iyi olduğu için sanırım; Seyahat İçin En İyi 5 Kompakt Fotoğraf Makinesi yazısında çok sorulan cihazlardan biri de Samsung NX serileri. Baştan belirteyim; Samsung kamera üretimi yapmıyor artık. Haliyle sorun çıkınca da çözüme ulaştırmanız biraz zor.
Başıma gelenleri şöyle aktarayım; Samsung NX 3000 cihazım vardı ve yaklaşık 2 yıldır kullanıyordum. Standart hatalardan olan tuş duyarsızlığı ve objektifin takılması sonucu hata kodu alıyordum. Servise götürdüm ve ücret iadesi yapıldı. Makinemden memnundum evet ama üst sınıf ya da zamanı takip eden cihaz çıkmadığı için biraz sıkıntı. Sd kart, ufak batarya, uzun şarj ve selfie modlarıyla benim gönlümü kazanmış cihazlardandı.
Alırken bu detayları atlamayın derim evet ucuz ama başka model v.s çıkartmıyorlar.

Özetle


Mümkün olduğunca çeşitli markaları paylaşmaya çalıştım ancak önerileriniz olursa bana ulaşabilirsiniz. Tavsiyem kesinlikle deneme çekimi yapmanız ve cihazlara dokunmanızdır.
Nice güzel kareler dilerim.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir