Seyahat Sağlığı Merkezi

Seyahat Sağlığı Merkezi

Seyahatimizde başımıza gelmemesini istediğimiz konuların başında hastalık gelir.Öyle ki en güzel dediğimiz seyahatimiz bile hastalık yüzünden kabusa dönebilir.
Dil sorunu yaşadığınız bir ülkede hastane bulunmanın çok zor olduğuna şahit olmuş biri olarak; seyahatlerime çıkmadan gerekebilecek aşıları olmaya çalışıyorum.
İşte tam burada Seyahat Sağlığı Merkezleri devreye giriyor.
Ben de seyahat öncesi başımdan geçen olayı kısaca özetleyeyim sizlere :
Karaköy Liman’da yer alan Seyahat Sağlığı Merkezi’ne giderek aşı olmak istiyorum dedim ama olayın artık öyle işlemediğini,randevu almam gerektiğini söylediler.Uygun bir tarihe ve saate randevu alıp tekrar uğramak üzere merkezden ayrıldım.
Sonradan öğrendiğime göre acil durumunuz varsa hemen de alabiliyorlarmış tabi yoğunluğa bağlı olarak.
Ertesi gün
Randevu aldığım saatte tekrar merkeze giderek; seyahat edeceğim ülkeler ile ilgili bilgi verdim.Doktor Hanım da konuyla ilgili dikkat etmem gereken şeyleri gayet ilgili ve güzel bir şekilde anlattı.
Açık su kullanmamalı,hijyene dikkat etmeli,sıtmaya karşı tetikte olmalı gibi.. Haritada hangi aşı gerekiyorsa aşımı yaparak bana bir de aşı karnesi verdi.Kimi ülkelerde bu karnenin sınırda istendiğini duymuştum.
Herhangi bir ücret ödemediğim bu hizmetten herkes yararlanabiliyor.Aşının koruma oranı %60 kadar olsa da yaptırmaya değer diye düşünüyorum.Verilen broşürlerde de önlemlerle ilgili birçok bilgi var.
Hatta http://www.seyahatsagligi.gov.tr/ adresine girerek gitmek istediğiniz ülkeyi işaretleyip konuyla ilgili o ülkenin sağlık sistemine varana kadar bilgi alabiliyorsunuz.
Seyahat Sağlığı Merkezleri için tıklayın
Sağlıklı ve bol eğlenceli seyahatlere..

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir