Siem Reap Gezi Rehberi

Siem Reap Gezi Rehberi

Siem Reap Gezi Rehberi

Siem Reap Gezi Rehberi adlı yazımı gelin birlikte okuyalım…
Turistlerin Kamboçya’ya gitme sebeplerinin başında geliyor Siem Reap ve tabi ki Angkor Wat.
Siem Reap – Angkor Wat Gezi Rehberi, bu şehri çok sevmiş biri olarak hazırlanması zevkli ve fotoğraflarda ışık bulduğum bir anı benim için.
Kara sınırı olan Poi Pet’i geçtikten sonra araçla yaklaşık 3 saat sürüyor.
Yollar yer yer bozuk fakat etrafı izleyerek gidebileceğiniz bir güzergah.

Kamboçya Gezi Rehberi

Siem Reap Gezi Rehberi’ne başlamadan önce Kamboçya Gezi Rehberi adlı yazımı okumanızı öneririm.
Kamboçya Gezi Rehberi yazımda genel bir bilgi vermiştim o yüzden buna pek değinmiyorum.
İsteyenler tıklayıp okuyabilir. Kamboçya’nın diğer yerlerinin aksine, burada turizmin etkisiyle oldukça lüks işletmeler mevcut.
Bir çok büyük otele Siem Reap’ta rastlamak mümkün.
Ayrıca Siem Reap – Angkor Wat Gezilecek Yerler denilince akla ilk gelen şey kesinlikle tapınaklar.
Bu şehrin her yerinde irili ufaklı ve tarihin izlerini taşıyan tapınaklar mevcut.

Siem Reap – Angkor Wat Nasıl Gezilir?Ülke bayrağında bulunan Angkor Wat, Kamboçya’nın sembolü ve en önemli tapınağı.
Aslında Angkor Wat bir tapınağın ismi ama etrafta o kadar çok tapınak var ki şöyle ifade etmeye çalışayım; en yakın tapınak şehir merkezine 6 km mesafedeyken, en uzak tapınak 30 km civarında ve her birinin farklı özelliği, görsel zenginliği var. Benim size tavsiyem, tuktuk diye tabir edilen üç tekerlekli araçla ya da kiraladığınız bir araçla tapınakları gezmeniz olacaktır. Bisiklet kiralanabilir ama bu tamamen sizin kondisyonunuz ile ilgili bir durum.
Tabi hava sıcaklığını da hesaba katmanızı şiddetle öneririm.
Angkor Wat giriş bileti almak için tapınağa yaklaşık 4 km mesafede bulunan bir yere gitmeniz; fotoğrafınızla birlikte ücret ödemeniz gerekiyor.

Angkor Wat Gezi Rehberi

Sieam Reap Gezi Rehberi adlı yazıma Angkor Wat Gezi Rehberi ile devam ediyorum.
Angkor Wat giriş ücreti : 1 gün için 20$, 3 gün için 40$
Bileti almak hem zahmetli hem de gördüğünüz gibi biraz tuzlu yani tamam tek biletle bütün tapınakları geziyorsunuz ama en az 2 gün ayırdığınızı düşünürsek 30 USD ödemeniz gerekiyor. Tabi bunun tuktuk ya da araç giderini söylemiyorum.

Rehber gerekli mi derseniz cevabım evet çünkü oldukça karışık ve bir sürü detay barındırıyor tapınaklar. Öncesinde paylaştığım Ucuz Seyahat Rehberi yazımdaki arkadaş bulma ya da gönüllü rehberlik şeklinde çalışan sistemleri kullanarak siz de hem ücret ödemeden gezersiniz hem de yerel bir arkadaşa sahip olursunuz. Rehber ücretlerinin ortalama 100 – 150 USD civarında olduğunu da söyleyeyim.

Angkor Wat Günlük Giyim

Angkor Wat için kıyafet zorunluluğu erkekler için yok ama kadınların tapınaklarda bacaklarının açık olmaması isteniyor. Rahat bir pantolon iş görecektir diye düşünüyorum ya da şal alıp belinize sarabilirsiniz.

Belirttiğim gibi araçla gezdiğimden dolayı bu konuda avantajlıydım ve parmak arası terliğimi değiştirip ayakkabı giydim. Size de bunu öneririm. Rahat bir ayakkabı çok daha kolay gezmenize yardımcı olacaktır. Bol merdivenli hatta bazen labirent gibi yerlere gireceğinizi unutmayın. Angkor Wat harici gezilecek tapınaklar ve bölgeler şöyle; Ta Keo, Baphoun, Bayon, Angkor Thom, Ta Prohm ve Banteay Srei.
Ta Prohm; Tomb Raider filminin çekildiği yer ve heybetli ağaçların tapınağı sarmasıyla meşhur.
Ansiklopedik bilgiye girip sizleri boğmak istemem ama şunu söyleyebilirim ki; sırf bu ülkeye tapınak için gelmelerinin bir sebebi var. Kesinlikle görülmeli ve sindire sindire gezilmeli.

Siem Reap Barlar Sokağı

Tüm gün sıcağın altında gezdikten sonra kendinizi pub street’e atabilirsiniz. İsmi Pub Street ama sıra sıra dizilmiş barların haricinde, restoranlar ve hediyelik eşya satıcıları da yoğunlukta. Burası oldukça turistik ve aradığınız her şeyi bulabiliyorsunuz.
Sokak yemekleri de lüks restoranların önünde hizmet veriyor yani her bütçeye uygun alternatif var. Ülkenin temel yemeklerinden olan böcekleri de burada bulabilirsiniz.

Siem Reap Gezi Notları

– Öncesinde bahsettiğim gibi lokal arkadaş ya da rehber edinmenizde fayda var.

– Araç kiralamanızı ya da tuktuk ile seyahat etmenizi öneririm çünkü hava oldukça sıcak

– Eğer rehber ya da arkadaş ayarladıysanız Angkor Wat haricinde yerel pazarları da görmenizde fayda var çünkü Pub Street oldukça turistik.

– Ben sokak yemeklerini denedim ve bunun haricinde isterseniz otellerde ya da restoranlarda da alternatifler mevcut.

– Akşam araç kullanacaksanız dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Örneğin; kaldığınız otelin sokağı asfalt ve aydınlatılmış haldeyken, iki sokak ötede büyük çukurlar ve aydınlatılmamış yollarla karşılaşabilirsiniz. 2016 yılında gittiğimi belirterek navigasyon sisteminin bile düzgün
çalışmadığını söyleyebilirim.

– Angkor Wat birasını muhakkak deneyin derim hatta meraklıysanız açık satılanları da test edin. 1 litre bira 50 cent civarındaydı.

– Susadığımda hindistan cevizi suyu içmeye özen gösterdim. Hem faydalı ve doğal hem de bize göre çok ucuz

– Halk oldukça güleryüzlü ama polisler için aynısını söyleyemem. Rüşvet yemek için bekleyen tipler oldukça fazla ve biraz diretirseniz vazgeçtiklerine şahit oldum.

Dalından yeşil mango da yemeyi ihmal etmeyin. Yanında tuz ve toz biber veriyorlar. Enfes ve kaç tane yedim sayamadım bile..
Siem Reap Gezi Rehberi Önerim: 3 günlük giriş bileti alıp ilk gün tapınakları gezdikten sonra ertesi gün erkenden kalkıp Angkor Wat gün doğumunu izlemeniz.
Bu aktivite, ölmeden önce yapılması gerekenler listesinde bulunuyor benden söylemesi

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir