Kamboçya’nın Tatil Cenneti: Sihanoukville Gezi Rehberi

Sihanoukville Gezi Rehberi

Kamboçya’nın Tatil Cenneti: Sihanoukville Gezi Rehberi

Tayland seyahatimin ardından otobüsle Kamboçya’ya girip sırasıyla; Siem Reap ve başkent Phnom Penh’e gitmiştim. Aşırı şehir ve sıcak bir iklim de olunca rotamı tatil cenneti Sihanoukville’e çevirme kararı aldım. Sihanoukville Gezi Rehberi yazısında bolca bahsedeceğim ama çok bilinmeyen daha doğrusu çok tercih edilmeyen bakir bir yer burası. Genelde turistler Kamboçya’ya Angkor Wat için gelip hemen geri dönüyor. Ben biraz daha çemberi genişletip ülkede gezeyim dedim. Bu arada şehrin yerel dilde adı Kampong Saom. Fransızlar tarafından uzun yıllar sömürge olarak kullanılmış bu liman kenti.

Sihanoukville’e Nasıl Gidilir?

Her zamanki gibi en baştan başlayıp anlatmak en doğrusu çünkü buralarda ulaşım şehirlere pek benzemiyor.

Karayolu İle Ulaşım


Ben Kamboçyalı bir arkadaş bulduğum için şanslıydım ve onun arabasıyla gittim Sihanoukville’e. Siz de araç ya da motor kiralayıp gideyim derseniz dikkat edin çünkü yollar çok bozuk bir de büyükbaş hayvanlar ulu orta geziyor ve bu da sizin için risk oluşturabilir.
Bunun haricinde de Phnom Penh’den kalkan otobüslerle ulaşabilirsiniz bu güzel tatil şehrine. Phnom Penh ile Sihanoukville arası 220 km ve aşağı yukarı 5 saatte yolu tamamlayabilirsiniz. Demin de bahsettiğim gibi; ben iyi şoförüm ya da mesafe de kısaymış gibi şeyler sökmez çünkü biz yolda çok kez durduk. Yolu bazı kısımları toprak kırmızı yoldu. Engebeli olduğunu söylemeyeyim bile.

Havayolu İle Ulaşım

Bu da bir diğer alternatif ve ağrısız sızısız bir yol 🙂 Yalnız direkt Sihanoukville Havalimanı‘na uçak bulmak biraz zor. Başkent Phnom Penh’e gidip sonrasında Sihanoukville’e geçebilirsiniz. Havalimanı şehre oldukça yakın yani uzun yollar katetmenize gerek yok.

Sihanoukville Otelleri


Sihanoukville’de konaklama için; Victory Plajı ya da Independence Plajı genelde tavsiye ediliyor. Evet bu taraflar sırt çantalı gezginlerin bolca görüldüğü ve güzel plajların olduğu kısımlar ancak benim başka bir önerim olacak size.
Ben Otres Plajı bölgesinde konakladım. Kaldığım Jin Resort Otres‘i de gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim. Bu arada mekanı İtalyan bir baba oğul işletiyor. Zamanında buraya gelmişler ve arkadaşlarını da getirerek bungalov tarzında evler kurmuşlar. Gecelik 7 USD ödemiştim ve insanlar da çok sıcakkanlıydı. Burayı tavsiye etme sebeplerimden biri de merkezi yerlere yakınlığı.
Otelin sahibi de halden anladığı için bana saklı plajları söylemişti. Gerçekten kimsenin olmadığı ve muhteşem sahillerde denize girme imkanım oldu burada. Merkeze de yakınlığı lokal pazara gidip alışveriş yapmanız açısından hayli kolay. Lokasyonu her zamanki gibi işaretledim kolay bulun kaybolmayın diye 🙂

Sihanoukville’de Gezilecek Yerler

Burayı Angkor Wat ile kıyaslamayın tabi. Sihanoukville’ geliş amacınızın başında deniz ve kumsal olmalı yoksa üzülürsünüz. Baştan söyleyerek Sihanoukville Gezi Rehberi yazısına devam edeyim.

Birbirinden Güzel Plajlarda Keyif Yapın


Beyaz kum ve ağaçlar arasından ilerleyerek denize ulaştığınız maviliklerden bahsediyorum. Öyle yerler var ki; tabi motorunuz olursa bu çok daha kolay olacaktır sizler için. Etrafta kimsecikler yok ve doyasıya denizin tadını çıkarıyorsunuz. Ben konakladığım Jin Resort Otres’den bilgileri alıp güzel yerler keşfetmiştim siz de benzer bir yolla lokasyonları yakalayabilirsiniz.

Adaları Ziyaret Edin


Sihanoukville çevresinde bulunan; Koh Ta Kiev, Bamboo Island, Koh Chanloh ve Kaoh Tres gibi adaları gezebilirsiniz. Adalar hem görsel olarak çok güzel hem de lezzetli balıklarla güzel yemekler konusunda da zengin. Adalarda yürüyüşe çıkabilir, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Sihanoukville şehir merkezinde bulunan ya da oteller aracılığıyla görüşeceğiniz tur firmaları ulaşım konusunda yardımcı olabilir.

Lokal Pazarı Gezin


Sihanoukville Gezi Rehberi yazısının en can alıcı noktası. Bana mı öyle geldi bilmiyorum ama burada bulunan kapalı bir pazar var. Çeşit çeşit deniz ürünü ve lokal yemekler burada satılıyor. Bunun yanında bir sürü de meyve var. Bu pazarlarda günlerce gezebilirim o derece güzel ve keyifli. İnsanlar da ilgili davranıyor size ve emin olun Kamboçya’da gezdiğim diğer şehirlerin yanında buradaki insanlar çok daha güleryüzlü ve yardımsever. Diğer taraflar sanırım fazla turistik ve artık bu konuda ticari düşünmekten öteye gitmiyorlar.
Hatta ben akşam çıkayım derseniz bir de güzel akşam pazarı var. Hadi onun da lokasyonunu bırakıyorum buraya.

Şehrin Sokaklarını Adımlayın

“İyi de bu şehrin merkezi nerede?” diyebilirsiniz. Aslında Golden Lions Roundabout‘u merkez olarak belirleyip etrafı gezmeniz en güzel yol olacaktır. Onun da lokasyonunu bıraktım demin 🙂
Sonrasında plan yapmanıza gerek yok. Bol bol adımlayın ve etrafı gözlemleyin. Demin söylediğime siz de inanacaksınız. Evet bu ülkede insanlar çok güzel ama Sihanoukville’de daha iyi sanki.

Sihanoukville’den Sonraki Durak


Önceki yazılarımda bahsetmiştim ama ben gezi planımda son noktayı Sihanoukville olarak belirlemiştim. Sonrasında Phnom Penh’e dönüp ardından Vietnam’a doğru yola çıkmıştım. Kamboçya ile detaylı bilgileri ve rotayı; Kamboçya Gezi Rehberi yazısında belirttim. Sihanoukville Gezi Rehberi yazısı da umarım rotanızı oluşturmada faydalı olacaktır. Ben olsam burayı pas geçmezdim.

Share

Comments

  1. Denk getirip gidemedik şuraya ve ne yazık ki bir dahaki sefere kaldı ama yazınızı kaydettim. Ellerinize sağlık

  2. Rotayı senin yazılara göre çıkartıyorum başını şişirebilirim arada bilgin olsun 😀

  3. Cem Çelebi Anık : Aralık 30, 2017 at 3:06 pm

    Ben de bir iki kişiden duydum burayı ve planlarım arasına yerleştirdim. Kamboçya güzel bir ülkeye benziyor ama güvenlik konusu ve temizlik biraz sıkıntılı geldi bana.

    • Aslında Siem Reap tarafları v.s baya turistik ve güzel oteller de var ancak Sihanoukville gibi yerlerde dikkatli olmakta fayda var biraz bakımsız hepsi o. Bence gidin görün gerçekten görülesi gidilesi yerler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir