Singapur Gezi Rehberi

Singapur Gezi Rehberi

Singapur Gezi Rehberi

Singapur Gezi Rehberi, benim deyimimle ülke şehir ya da şehir ülke. Öyle bir ülke ki metro hattı ile neredeyse her yerine ulaşabiliyorsunuz yani bildiğiniz büyük bir şehir. Tayland ‘dan başladığım seyahatimde güneye doğru inerken Sinagpur ‘u da es geçmek istemedim.
Ülkeye 30 gün serbest vize hakkınız var ama bekletiliyorsunuz ve ben hiç iyi bir deneyim yaşamadım. Yaklaşık 2 saat, bir o polis ofisine bir bu polis ofisine çantamla girip sorgulandım.Sadece sorgulanma da değil, fotoğraf makinem ve telefonumun galerisine bile bakılmak istendi hatta ben farkına varmadan bakıldı bile..
Neyse bunlar ülke ile ilgili pek hatırlamak istemediğim ve hoş olmayan detaylar ama bunun yanında güzel anılar biriktirdiğim yerlerden oldu Singapur. Ülke yaklaşık 7 milyon nüfusa sahip.Diğer Güneydoğu Asya ülkelerinden oldukça farklı zaten. İngiliz Kolonilerinin kurduğu bir topluluk ve ortalama yaşam ömrü 70 yaşın üzerinde.

Singapurda Yaşam

Dil sorunu yaşamayacağınız ülkelerden biri çünkü resmi dilleri arasında İngilizce de mevcut. Hemen herkes çok iyi derecede İngilizce konuşuyor.

Ben ülkeye Malezya sınırından girdim.Otobüslerle belirli noktalara kadar götürülüp oradan metro hattını kullanıyorsunuz. Benim gibi Güneydoğu Asya’yı gezip sonra bu ülkeye gelirseniz kültür şoku yaşamanız kaçınılmaz. Burada her şey kurallara uygun bir şekilde ilerliyor. Yollarda çöpe rastlamanız pek mümkün değil, insanlar kırmızı ışıkta bekliyorlar ve kurallara uymayanlara caydırıcı cezalar uygulanıyor.
Ülkede çöpü yere atarsanız ciddi para cezaları ödüyorsunuz. Bunun yanında sakız çiğnemek yasak. Garip bir uygulama belki ama sakızı sadece freeshop tarzı ürün satan yerlerde bulabiliyorsunuz.
Unutmamanız gereken en önemli konulardan biri; her hareketinizin kamera ile izlediği. Sitelerden, sokaklara, marketlere kadar her yerde kamera sistemi var.

Singapur Gezilecek Yerler

Adım adım yapılacaklar listesi gibi gezilecek yerleri gözden geçirelim

Orchard Road

Bir sürü alışveriş merkezinin yanyana dizildiği bir cadde düşünün. İşte o cadde Orchard Road. Birbirinden lüks markalara ev sahipliği yapan bu cadde alışveriş sevenlerin de gözdesi konumunda. Ülkenin bazı ürünlerde ucuz olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Son zamanların popüler konularından Apple Iphone bu ülkede oldukça ucuz hatta en ucuz on ülke sıralamasında ilk beşin içindeydi.

Chinatown

Asya’da chinatown olmazsa olmazlardan ama buradaki daha derli toplu ve biraz daha farklı. Yine etrafta işportacılar, sokak yemekleri ve hediyelik eşya satıcıları var. Özellikle hediyelik eşya ve çeşitli çin yapımı ürünler konusunda oldukça ucuz. Etrafında da birçok tapınak var ve görülmeye değer türden hatta bu tapınakları ücretsiz yürüyüş turları ile görebilirsiniz. Hergün saat 14:00 da yürüyüş turları düzenleniyor ve tamamen ücretsiz.
İlginç ürünlerin bulunduğu sexshopu da burada bulabilirsiniz.
Arkadaşımın anlattığına göre; özellikle Japonlar yılın belirli zamanları gelip buradan hem hediyelik hem de seks oyuncakları alırlarmış çünkü oldukça ucuzmuş.

Little India

Evet Singapura göre oldukça farklı bir yere adım attınız. Burası Küçük Hindistan ve adının hakkını veriyor. Etrafta tapınaklar, satıcılar ve çeşitli restoranlar var. Sokaklar oldukça renkli ve güzel. Ben gibi Ramazan Bayramı’nda burada olursanız gördüğünüz kalabalığa şaşırırsınız. Herkes yollarda ve indirimde olan kıyafetlerden almak istiyor. Little India ‘nın bir bölümü müslüman bölgesi ve yemekler bir anda değişebiliyor.Burada cami de mevcut.

Kampong Glam / Arab Street

Burası ülkenin en yoğun müslüman nüfusuna sahip bölgesi. Çok kişi Arab Street olarak adlandırıyor ve bir cadde boyunca sıralı restoranlar burada hatta caddede iki üç tane Türk Restoranı da var. Konya Mutfağı, Türkçe Menüler v.s gibi yazıları görünce bir anda tebessüm ediyorsunuz. Arab Street ‘e akşam saatlerinde giderseniz hemen yakınlarda bulunan barlar sokağını gezmenizi öneririm. Güzel müziklerle eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

Clarke Quay

Akşam yemeğe nerede yesek ve biraz dolaşsak diye düşünüyorsanız not edin Clarke Quay en güzel seçenek. Nehir etrafında kafe, restoranlar ve alışveriş merkezleri var. Gece oldukça renkli ve dingin. Etrafta bulunan restoranların üst katlarına çıkıp gün batımını da buradan izleyebilirsiniz.

Fort Canning Park

Madem Singapur gezisine çıktınız o zaman bu parkta soluklanıp biraz oksijen depolayın. Yürüyüş yolunun bulunduğu parkın yakınında da müzeler mevcut.

Sentosa Adası

Oldukça ilgi gören bu adada yok yok.  Eğlence alanları, doğal yaşam parklarının yanında plajları da oldukça güzel. “Sentosa” kelime anlamı olarak sakinlik demekmiş.

Botanik Bahçesi

Adı botanik ama dünyanın en ünlü hayvanat bahçesi burada bulunuyor. Ben girmedim fakat panda da dahil olmak üzere birçok canlı mevcut. Botanik bahçesi ve hayvanat bahçesinin yanında misafirlerine gece safarisi şansı da sunuyor. Tipik Singapur aslında, lüks ve parlak bir yaşam.

Changi Uluslararası Havalimanı

Garip gelebilir ama evet bu ülkeye gelip hava limanını görmemek olmaz. Dünyanın en iyi hava limanı seçildiğini de dipnot olarak belirteyim.
Yüzme havuzu, kelebeklerin yaşamlarına ev sahipliğini yapacağınız bir park ve çok daha fazlasına ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.
Ayak masajı yapan makinelere oturunca kalkmak istemeyeceğinize bahse varım. Buralarda gördüğünüz gibi bir masaj aleti düşünmeyin. Tek kelimeyle Harika.
Singapur Gezi Rehberi yazısı havaalanında son bulup Endonezya’ya doğru uzanıyor.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir