Şiraz Gezi Rehberi

Şiraz Gezi Rehberi

Şiraz Gezi Rehberi

Bu seferki durağım İsfahan’a 6 saat kadar uzaklıkta olan şehir Şiraz ve Şiraz Gezi Rehberi yazısı detaylarıyla sizlerle. Otogardan şehir merkezine girdiğimde saat 18:00 civarıydı ve herkes yeni yeni sokaklara çıkıyordu.
Şiraz da en belirgin özelliğini burada gösterdi bana. Caddeleri görünce gözümün önüne Eminönü – Mahmutbey geldi.
İran’ın başka bir yerinde bu denli seyyar satıcı ve sokak yemekleri görmedim. Sokaktan yemeyi seven biri olarak bu durumdan hoşnut olduğumu söylemeliyim. Hijyen konusunda sınıfta kalan yerler olduğunu söyleyebilirim ama yerken ve sonrasında bir sıkıntı yaşamadım 🙂

Şiraz Gezi Rehberi

İşte Şiraz’da başka bir Türk ve önceden Türkiye de bulunduğu için çok net konuştuklarını anladım. Kendisi lezzetli meyve suları ve dondurma satıyor. Kalenin karşı tarafında cadde üzerinde hizmet veriyor. Uğramanızı tavsiye ederim.

Şiraz Gezi Rehberi

İran’a gidip bilindik marka kolaları içmekten ziyade “pipi zam zam” isimli kolayı içmeyi tercih ettim.
Tadı bence güzel diğer bir alternatif limonata. Böreğin yanında sıklıkla yediğim başka bir yemekte falafel, tadı gayet güzeldi ve ekmek arasında servis ediliyor.

İran’da Sinema

Gittiğim ülkelerde ya da şehirlerde sokakları yaşamak kadar halka karışmakta hoşuma gidiyor. Bu ülke İran olunca biraz daha merak uyandırdı bende ve sinemaya girmeye karar verdim. Uygun bir bilet parası ödedikten sonra seansı beklemeye başladım.

Şiraz Gezi Rehberi

Konfor arayışınız pek olmamalı bu salonlarda. Zira koltuklar bizdekiler gibi rahat değil aksine ahşap. Bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Salonlarda çiftler yanyana oturabiliyor ve girişte kimlik gibi bir şey sorduklarını görmedim. Öğle saatlerinde sinemaya gitmenizi öneririm çünkü hava çok sıcak oluyor. Bu ülkede bir zaman sonra halka ayak uydurmaya başlıyorsunuz. Geç vakit dışarı çıkmalar, çimenlere yatmalar.

Şiraz’da Alışveriş

Unutmadan kapalı çarşılarda serin oluyor ve gezilesi mekanlar arasında. Alacağınız ürünlere gelince bence kumaş, eşarp v.s olmamalı. Kumaşların büyük bölümü Çin malı ve kafanıza su sürdüğünüzde bile kıyafetinizi boyayabiliyor. Bunun yanında meşhur safran ve diğer şifalı otlar ülkemizden uygun alacağınız yerler.

Şiraz Gezi Rehberi

Pazar gezmesi bitince Vekil Pazar’ın güney kapısından girip pazar bitiminden sağa dönün ve ilerleyin.
Yol daralınca sol tarafınızda avlu gibi bir mekan göreceksiniz. Giriş kısmında hediyelik eşyalar satılıyor. Bu mekanı kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Kapıda muhtemelen Ali sizi karşılayacaktır. Çat pat Türkçe biliyor fakat çok cana yakın biri ve size yardımcı olacaktır. Duvarlarda Hafız ın şiirleri, fonda İran’ın ünlü seslerini dinleyebileceğiniz bir mekan. Közde tarçınlı çay ve nargileyi söylemedim bile.
Hep içerilerde gezmek olmaz biraz da sokakları görelim deyip çıktım yola ama hava burada gerçekten çok sıcak.
İnsanlar gölge nereyi bulduysa yatıyor. Burası Şiraz kalesinin gölgesi mesela.

Şiraz Kalesi

Şehir merkezinde bulunan bu kale, tamamı tuğladan yapılma ilginç bir mimariye sahip. Savunma amacıyla yapılmış olması gereken bu kale, yuvarlak hatlarıyla sanki sadece estetik kaygılar taşıyor gibi. Kale duvarlarının yüksekliği yaklaşık 14 metre ve oldukça iyi korunmuş durumda. Bu kale, Kerim Han tarafından, saray bahçesinin bir parçası olarak, İsfahan’daki büyük eserlerle rekabet için yaptırılmıştır.Kalenin girişindeki yazıtta Farsça olarak : “Şiraza yeni gelen bir gezgin, uzun süre Kerim Han sarayının endamını övmekten geri duramayacaktır” sözü yazılmış.

İram Bağları

Kaçar Hanedanlarından Muhammed Ghori’nin mimar Üstat Muhammed Hassan’a yaptırdığı saray çeşit bitkilerle çevrelenmiş bir bahçeden oluşuyor. İran da bu tarz bahçeler fazlasıyla var. Çok az bir bedel ödeyerek giriyorsunuz. İçeride çayhaneler var.

Hafız Kimdir ?

Şiraz Gezi Rehberi yazısında olmazsa olmazlardan. Buraya gelmişken Hafız’ın mezarını ziyaret etmeliyim diye düşünerek yola koyuldum.

Şiraz Gezi Rehberi

14. yüzyılda yaşamış İran’lı şair. Şiraz’da doğmuş. Farsçanın en büyük şairlerinden biri olduğu kabul ediliyormuş.
İran tasavvuf şiirinin öncülüğünü yapmış. Şiirlerinde gerçeküstü ögeler de kullanmış.
Hafız, fikirlerindeki kuvvet, görüşlerindeki hususiyet bakımından bütün şarkın en lirik şairlerinden biri sayılmış ve şöhreti gün geçtikçe doğuya ve batıya yayılmış.
Kabri bu kentte bulunuyor. Şiirlerinde anlattığı gibi bahçelerin içerisinde. İranlılara göre kutsal kitaptan sonra her evde bulunması gereken kitap Hafız’ın kitabıymış. Yolda Hafız’ın şiirlerinin olduğu zarfları kuşlar aracığıyla alabiliyorsunuz yani bir nevi fal.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir