Şiraz’da Nerede Ne Yenir?

Şiraz'da Nerede Ne Yenir

Şiraz’da Nerede Ne Yenir? İran’ın Meşhur Yemekleri

İsfahan’dan sonraki durağım Şiraz’dı ve Şiraz’da Nerede Ne Yenir? konusu da hayli önemli detaylardan benim için. İran’da gördüğüm en güzel restoranın bu şehirde olduğunu, sokak satıcılarının bolluğunu ve lezzetlerin çeşitliliğini söyleyerek başlasam daha iyi olur sanırım.
Gerçekten akşamları pazarda gezmek ve sokak yemekleri yemek çok keyifli burada. İsfahan’da Nerede Ne Yenir? konusunu merak edenleri de yazıya aldıktan sonra devam edebiliriz.

Haft Han Restaurant

Yazının başındab bahsettiğim restoran burası. Seyahatim boyunca gördüğüm en iyi restoran ve mekandı. Sunum, dekorasyon ve lezzet olarak benden tam puan aldı. Şiraz’ın biraz dışında yer alıyor ve taksiyle ulaşım mümkün. Eşik korkusu denen şey burada sizi etkileyebilir ama fiyatlar ülkemizle kıyaslanamayacak derecede ucuz.

Şiraz'da Nerede Ne Yenir

Mekana gidip akşam yemeği yemek istediğimi söylediğimde; canlı müziğin başlayacağını ve beklemem için üst katta bir şeyler içebileceğimi ifade ettiler. Gayet şık dizayn edilmiş kafe bölümünde zaman geçirdim sonrasında canlı müziğin yapıldığı bodruma inerek menüyü elime aldım. Sulu köfte ve pilav sipariş ettim yanına da kola ve yoğurt. Pilav, genelde safranlı ve alt tarafı patatesli oluyor. Yolda tanıştığım biri; “Pilavsız yemek olmaz bizde” diyerek bu yemeğin önemini vurgulamıştı. Kimi yerlerde yağı az olan pilava çözüm olarak kibrit kutusu büyüklüğünde yağ veriliyor. Dilediğiniz kadarını pilava karıştırıp yiyorsunuz yani.
Yemeğin sonunda tatlı niyetine atom söylemişim haberim yok. İçerisi ceviz ve çikolatayla doldurulmuş hurma tatlısı sonrasında öyle ağır geldi ki otele kadar yürüdüm varın gerisini siz hesap edin.
bir de not; siz siz olun bu ender bulunan canlı müzikli mekanlarda Türk olduğunuzu söylemeyin. Yoksa Emrah’ın yeni çıkış yaptığı zamanlara ait parçaları söylüyorlar ve bir de sizin eşlik etmenizi istiyorlar 🙂

Şiraz Sokak Lezzetleri

En sevdiğim bölüme geldik. Börek, falafel, bakla ve nohut haşlama hepsi bu sokaklarda var. Hijyen konusunda belki sınıfta kalıyor olabilir ama lezzetli.
Plastik kaplara konan haşlanmış bakla ve nohut üzerine karabiber ekilerek servis ediliyor. Tüplü aydınlatma sistemi olan “lüküs” ile birlikte bu lezzetleri denemek farklı bir duygu itiraf etmeliyim 🙂

Şiraz'da Nerede Ne Yenir

Şans eseri tanıştığım bu abi, çok güzel Türkçe konuşuyor. Birçok konuda da yardımcı oldu ve taze meyve suları harika.
Börek ve falafelin tadı gerçekten çok güzel. O kadar çok bu böreklerden yapan var ki şuraya gidin bile diyemiyorum.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir