Soffa Mutfak: Ev Yapımı Makarna Yaptık

Evde Makarna Nasıl Yapılır

Soffa Mutfak: Ev Yapımı Makarna Yaptık

Bu sefer bir yemek atölyesi ile karşınızdayım ve konumuz; Evde Makarna Nasıl Yapılır?
Makarnanın kıvamı tutmamış, yanık kokusu alıyorum, biraz daha bekleyebilirdi. Soslarda baharat fazla, acısı biraz daha az olabilirdi. Saymakla bitmeyen kusurlar bulunabilir yaptığımız yemeklere. Özellikle Yeme-İçme kısmında bol bol yemek ve mekan önerisi bulabilirsiniz. Peki ne kadar emek verildiği hakkında bilgimiz var mı ? Benim pek yok. Aslında teorik olarak nasıl yapıldığını biliyoruz ancak işin içine girmek, o nüansı yakalamak bambaşka.
Deneyimleyip, bu süreci yaşamak için Soffa Mutfak Atölyesi’nde Ev Yapımı Makarna ve Soslar hazırlanışına katıldım. Şef Emrah FANDAKLI, bilgilerini bizimle paylaşıp; makarna yapımını adım adım anlatıp uygulamalı olarak gösterdi.
İşin asıl önemli kısmı olan yaptıklarımıza göz atalım;

Evde Makarna Nasıl Yapılır?

Ana malzeme makarna olunca hamuru tutturmak bir o kadar önemli.
Hamur için;
1 yumurta
50 gr beyaz un
50 gr semolina unu
3 gr Tuz

İlk önce unlar ve tuz karıştırılır, daha sonrasında bu karışımdan bir havuz yapılır. İçerisine yumurtalar kırılır ve sıvı yağ eklenir sonrasında yoğurulur. Yarım saat kadar dinlendirilmeye bırakılır. “Börek yapmasını bilmeyenlerin aileleri dağılıyormuş” sözüne istinaden ben de yoğurma tekniklerini öğrenmeye başladım. Neyse ki erkekler kadınlara kıyasla bu konuda daha avantajlı. Hamur sert olduğu için avuç ayasıyla yoğurup kıvama getirmek gerekiyor. Tabi bunun için de güç.
Sonrasında açıp istediğiniz ölçüde ve biçimde kestikten sonra haşlayarak servis edebilirsiniz.
Tabi bunların birkaç yöntemi de var. Mesela; klasik makarna, ravioli gibi.

Porçini Mantar Dolgulu Ravioli Domates Sos ile

“Evde makarna nasıl yapılır?” dedik ama bunun çeşitli formlarından biri de Ravioli yani bizim mantımız.
50 gr porçini mantarı
12 adet kırmızı soğan
1 bardak et suyu
20 gr tereyağı
Tuz, karabiber
Sosu için ;
100 gr doğranmış domates
1 diş sarımsak
30 gr Tereyağ
30 ml Sıvı yağ
20 gr Parmesan
Tuz,karabiber,kırmızı pul biber
Hamur düz bir şekilde açılarak iç malzemesi eklendikten sonra haşlanıyor. Domates sosu ile tavada sotelenip servis ediliyor.

Soffa Mutfak Atölyesi

Soffa Mutfak Atölyesi, yöresel Türk mutfağı ve Dünya mutfaklarından farklı lezzetlerin yanı sıra yemek kültürünü de öğrenebileceğiniz eğlenceli ve keyifli bir mutfak atölyesi. Bireysel eğitimlerin yanı sıra kurumsal motivasyon workshopları ve Chef’s Table konsepti ile; kurum ve kapalı gruplara özel birçok farklı ve eğlenceli aktivite seçeneği sunuyor.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir