Sosyal Medyanın Gücü : Dave Carroll

Sosyal Medyanın Gücü : Dave Carroll

Sosyal Medyanın Gücü : Dave Carroll

Sosyal Medyanın Gücü.. Konu aslında çok genel fakat United Airlines ile seyahat eden Dave Carroll un hikayesi aracılığıyla anlatınca bu gücün ne denli etkili olduğu daha anlaşılır hale geliyor.
Bunun gibi birçok örneğin ortaya çıkmasıyla da sosyal medyanın gücü her geçen gün artıyor. Tabi bunun yanında bloglar, mikro bloglar olarak adlandırılan instagram ve türevleri değer kazanıyor. Haliyle bunları kullananlar da bir o kadar hızla sosyal medyanın içinde buluyor kendini.
Bahsedeceğim olay aslında markaların karşılaştığı “ilk sosyal medya krizi” olarak da adlandırılıyor bazı kaynaklarda.
Kahramanımız Dave Carroll, kendi halinde bir müzisyen ve Halifax’tan Nebraska’ya gitmek için United Airlines’tan uçak bileti alıyor. Çok önem verdiği el yapımı gitarını da ölçülerinden dolayı bagaj kısmına teslim ettikten sonra uçağa binerek seyahatine başlıyor.

Yolculuk Sonrası

Öncesinde uçağa biner binmez bagajların ne kadar özensiz halde taşındığını gören Carroll, yolculuk bitiminde kendi gitarı için endişeli bir halde bagajını teslim almaya gidiyor.
Korktuğu başına gelen Dave Carroll’un çok sevdiği 3500 USD değerindeki gitarı büyük hasar görüyor.
Hasar şikayetinde bulunan ve gitarını tamir ettirmek için para harcayan Dave Carroll’a havayolu firmasının cevabı olumsuz olunca kahramanımız her yolu deniyor hatta bunun için aylarca uğraşıyor ama nafile.
Konuştuğu son görevliye de akıllara kazınacak şu sözleri söylüyor : “Eğer bir avukat olsam size dava açardım, ama bir müzisyen olduğum için size bir şarkı yazacağım ve yaptığınızı tüm dünya öğrenecek“
Sözünün ardında duran Dave Carroll, United Breaks Guitars (United Gitarları Kırar) isimli şarkıyı yazıp besteliyor. Bununla da kalmayıp bir klip çekiyor ve 6 Temmuz 2009 ‘da Youtube ‘da yayınlıyor.
Yüklediği videoyu ilk gün 150 bin kişi izliyor ama bu rakam çığ gibi büyüyüp 5 milyon kişiye ulaşıyor(şuan 16 milyon civarında).

United Airlines Özür Diliyor

Tabi olayın farkına varan United Airlines, Dave Carroll’a telefon açıp ücretini iade etmek isteyerek özür diliyor ama “iş işten geçti” diyen Carroll bunu kabul etmiyor. Hatta bağış v.s gibi yolla bu işi çözmek isteyen United Airlines bir süre sonra alay konusu haline geliyor yani bilindik yolla çözülemeyeceğini çok geç anlıyor. Olay öyle bir hal alıyor ki CNN ve NBC gibi kanallara konu olarak yayınlanıyor.
Asıl etkili kısım da şu; United Airlines sırf bu olay yüzünden borsa da %10 değer kaybediyor. Artık bu rakam kaç tane gitar alır siz hesaplayın.
Ulusal basına intikal edemeyecek derecede “önemsiz” görünen konunun ne denli bir etkiye sahip olduğunu ve sosyal medyanın gücünü en iyi anlatan olaylardan biri sanırım.
Kıssadan hisse 🙂
Youtube videosu

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir