Sushi Nasıl Yapılır ? City Cooks Workshop

Sushi Nasıl Yapılır ? City Cooks Workshop

Sushi nasıl yapılır ? İncelikleri nelerdir ?
Son zamanların en popüler yemeklerinden biri de sofralarımızda yerini alan sushi.Hazır yemeklerin popüler olmasıyla birlikte hızla sushi restoranları açılmaya başladı ve biz bu lezzetlere yabancı olmadığımızı anladık.Öyle ki sushi menüleri bile oluşturulup birçok mekanda satılıyor.
Bugün bu yeni tanıştığımız lezzetin City Cooks Mutfak Okulu‘nda bir tık ötesine geçerek nasıl yapıldığını öğreneceğiz.Övünmek gibi olmasın size ellerimle sushi yaptım diyebilecek kıvama gelmiş olmam ayrı bir mutluluk sebebi.
Gelelim sushi yapımına :

Şef Recep Aydoğan ve ekibinin de yardımıyla malzemeleri tanıyarak başladık.Adım adım anlatılan sushi yapımı ile ilgili incelikler de uygulamalı olarak anlatıldı.
“Sushi bana göre değil” demeyin çünkü malzemelere siz karar veriyorsunuz.Damak tadınıza göre ekleme yapabilirsiniz ki bu bence işin zevkli kısmı.

 İlk Adım Piriç Hazırlama
150 gr sushi pirinci
220 gr su
30 gr pirinç sirkesi
5 gr şeker
5 gr tuz
Pirinç ve suyu kısık ateşte 15 dk üzeri folyo ile kapatılmış şekilde pişiriyoruz.
Dinlenmeye bırakıp soğuduğunda da sirke,tuz ve şekeri ekleyerek karıştırıp demlemeye bırakıyoruz.

Sushi Malzemeleri
Yaprak Yosun
Avocado
Havuç
Salatalık
Somon
Surumi
Zencefil Turşusu
Soya Sosu (tercihim tuzu azaltılmış)
Wasabi (aman gözlere dikkat)

Bu kısım nispeten daha zevkli.Malzemeleri ince ince kıydıktan sonra yapmak istediğimiz sushiye göre hazırlıklarımızı yaparak pirinci hasıra sermeye başlıyoruz.
Yapmak istediğimiz türden kastım; pirincin dışarda olduğu ya da yosunun dışarda olduğu şekilde sarım gerçekleştirilebilir.

İşin püf noktalarından biri ellerinizin sürekli ıslak olması.Böylelikle pirinç ellerinize yapışmıyor ve oldukça rahat hareket edebiliyorsunuz.
Bir diğer püf nokta; hasırı streç ile sararak daha kolay bir sarım gerçekleştiriyor olabilmeniz.Tabi bunu yaparak daha iyi tecrübe edeceksiniz ama öncesinde bilmekte fayda var.

Sarma işi bitince süsleme ve öncesinde kesme var ki en maharetli kısımlardan biri.Bıçağınız ıslak olur ve testere misali sürekli git gel şeklinde keserseniz el emeği göz nurunuz bozulmadan güzel bir şekilde kesilecektir.
Listede belirttiğim soya sosu,wasabi ve zencefil turşusunu da yanında ikram olarak kullanın.Elinizi bol alıştırmayın.Hafif hafif test ederek koymanızda fayda var 🙂

Ben bunları nerden mi öğrendim ?
City Cooks ‘ta uygulamalı eğitimlerinden birine katılarak siz de kendi sushinizi yapabilirsiniz.Sadece sushi de değil.Çikolata v.b gibi lezzetlerin workshopları belirli zaman aralıklarıyla yapılıyor.
City Cooks İrtibat
Tepecik Yolu, Alkent Alışveriş Merkezi No : 13/1 Etiler 34337 (İstanbul / Avrupa Yakası)
Tel : 0 (212) 590 61 61
http://citycooks.com.tr/

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir