Tahran İmam Humeyni Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Tahran İmam Humeyni Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir

Tahran İmam Humeyni Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Bir ülkeye gidince ilk aklıma takılan sorulardandır; Şehir merkezine nasıl gidilir? Tahran İmam Humeyni Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir? sorusu da bu denli önemli bir de; taksi metre yoksa ve ulaşım biraz sıkıntılıysa çok daha önemli hale gelir. Önceki yazılarımda bahsetmiştim sizlere İran’da taksi metre yok ve işler pazarlık usulüyle yürüyor. Bir de havalimanında olunca yürüyen atm cihazı gibi göründüğünüz kesin.
Şimdi sıra; Tahran İmam Humeyni Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir? sorusunun çeşitli cevaplarına geldi.

Metro İle Ulaşım

Evet Tahran’da geniş sayılabilecek bir metro hattı var ve havalimanına kadar uzanıyor. Hem de 24 saat boyunca çalışıyor bu hat. Yapmanız gereken şey Tahran metro hattı haritasına bakıp kırmızı hattı takip etmeniz. Çeşitli hatlar olduğu için kırmızı hattan diğerlerine aktarma yapabiliyorsunuz. Adresiniz ve kalacağınız yer neresiyse bundan sonrası size kalmış.
Ayrıca aynı metro ağını kullanarak Mehrebad Havalimanı’na ulaşmanız da mümkün. Özetle ulaşım böyle hayli kolay.
Mesai saatleri içinde ve mesai saatleri dışında metro saatleri biraz farklı olabiliyor yani biraz bekleyebilirsiniz ama inanın buna değecek çünkü hem hızlı hem de ferah ferah yolculuğunuzu yapıyorsunuz.
Hatta şuraya Tahran İmam Humeyni Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir? sorusunun kestirme cevabı olarak haritayı da bırakayım.

Taksi İle Ulaşım

Hepimizin bildiği ve en kolay sistem taksi. Burada pazarlık yapmak esas ve İran’da taksilerin ucuz olduğunu da unutmayın derim.

Otobüs İle Ulaşım

Bunca seçenekten sonra tercih eder misiniz bilemem ama otobüs ile ulaşım seçeneği de var. İmam Humeyni Havalimanı’ndan çıkınca hemen yakınlarda bulunan otobüs durağına gidip Tahran’a hareket edebiliyorsunuz. Bilet oldukça ucuz ve bagajınız için haricen ücret istenmiyor.
Metro, havalimanına girmeden önce bu otobüslerle metroya ulaşım sağlanıyordu ama şimdi metronun olması büyük avantaj.

Son olarak

İran’a adım atmadan önce Farsça Sayılar ve İran Para Birimi yazısını okumanız iyi olacaktır. Bir de İmam Humeyni Havalimanı’ndan indikten sonra iletişim sorununu çözmek için; İran’da Haberleşme ve Telefon Kartları yazısı.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir