Tayland Vize İstiyor Mu?

Tayland Vize İstiyor Mu

Tayland Vize İstiyor Mu?

Takip edenler bilirler yaklaşık bir buçuk ay süren bir Tayland gezisi yapmıştım. Haliyle bu geziyle ilgili en çok sorulan soru da Tayland Vize İstiyor Mu? ya da Bir buçuk ay gibi bir sürede “Tayland vizesini nasıl hallettin?” oldu.

Tayland’a Giderken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Burada bahsedeceğim konular da aslında Tayland’a girişin anahtarı. Ülkeye girişte kalacağınız yerin detaylarını mutlaka vermeniz gerekiyor. Size verilen bir kağıda bu bilgileri yazıyorsunuz. Kalacağınız yerin adı, telefon numarası gibi bilgileri iletmeniz şart.
Son zamanlarda gidenlerin bazısına sorulan; dönüş bileti konusuna da ufaktan değinelim; önlem olarak siz de Tayland’a giderken göstermelik bir dönüş bileti rezervasyonu gösterebilirsiniz. İstendiği takdirde ibraz edip dönüş gününüzü de belirtmiş olursunuz ve tabi bunun bir bağlayıcılığı da yok.

Ülkeye Girerken Verilen Immigration Form

Bu form da kaybetmemeniz gereken formlardan. Ülkeye girerken bir form doldurmanız isteniyor ve bu formun bir kısmı da size veriliyor. Formda; yanınızda bulunan para, daha önce Tayland’a gelip gelmediğiniz, kalacağınız yer, uçuş numaranız ve pasaport bilgileriniz isteniyor. Ülkeden çıkarken bu form sizden isteniyor ve formun olmaması başınızı ağrıtabilir. Bu yüzden pasaportunuzun sağlam bir köşesine formu saklamak en doğrusu olacaktır.

Tayland Vize Süresi Kaç Gün?

Tayland Vize İstiyor Mu? sorusunun bence en önemli noktası bu konu. Şöyle ki; Türk vatandaşlarından Tayland vize istemiyor daha doğrusu 30 güne kadar vizesiz ülkeyi gezebiliyorsunuz. Tabi bu 30 günlük serbest dolaşım hakkı uçakla Tayland’a girenler için. Örneğin; Malezya’ya gittiniz ve kara yoluyla Tayland’a girmek istiyorsunuz o zaman işler değişiyor. Bu sefer 30 gün yerine 15 gün Tayland sınırları içerisinde serbest dolaşım izniniz oluyor.
Seyahat planınızı neye göre yaparsınız bilmem ama uzun bir süre düşünüyorsanız; ucuz uçak bileti bakarak kısa mesafeli yerlere uçup sonra ülkeye geri dönerek 30 günlük vizenizi alabiliyorsunuz.
Ben gibi otobüsle Kamboçya’ya geçip sonra dönmek isterseniz direkt 15 günlük vizeyle ülkeye tekrar geri dönmüş olursunuz.

Tayland’ın Görülmesi Gereken Yerleri

Vize işini hallettik ancak ülkenin büyük ve gezilip görülecek çok yerinin olduğunu da eklemekte fayda var. Bu yüzden uzun vakit geçirmek isteyenlerin plan yapma aşamasında bunu dikkate almaları gerek. Tabi bununla birlikte ülkenin komşu olduğu veya yakınklarında bulunduğu ülkelere de birkaç gün kaçamak yapılarak vize sürenizi arttırmanız mümkün.
Siz sayfamızda bulunan yazıları okuyun. Bakalım hangisi size göre; kültürel turizm mi yoksa eğlence mi ya da deniz mi? Tıklayıp buradan Tayland ile ilgili yazılara ulaşabilirsiniz.

Örneğin; otobüs ya da uçakla ulaşım sağlayabileceğiniz Kamboçya ya da doğasıyla meşhur bir yer olan Laos gidilip görülesi yerlerden. Kamboçya Angkor Wat’a yapacağınız birkaç günlük turla; dönüşte Tayland sınırları içinde kalma sürenizi uzatabilirsiniz.

Share

Comments

  1. Merhaba,
    Ben 12 Haziran – 10 Temmuz arası Tayland’a gideceğim. 30 gün vizesiz kalma hakkım var. Fakat ben 12 Haziran’da Tayland’a giriş yaptığım zaman 1 hafta sonra Endonezya’ya gidip orada 1 hafta kalıp tekrar Tayland’a döndüğümde 30 günlük hakkım bitmiş olur mu? Yoksa 10 Temmuz’a kadar kalabilir miyim?
    Teşekkürler..

    • Merhaba girip çıkınca tekrar 30 günlük vizeniz oluyor yani giriş sürenizden itibaren 30 gün hakkınız var. Tabi bu 30 günlük giriş uçak ile olmalı, karadan olursa 15 gün. Ben de Endonezya’dan Tayland’a geldim ve 30 gün daha vizem olmuştu.

      • Şuan çok rahatladım teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için 🙂 evet uçakla gidip gelicem karayolu ile değil. Bu bilgiyi daha önce öğrenseydim 10 Temmuz’da değil de daha sonra dönerdim 🙂 ama maalesef uçak biletimi aldım. kısmet 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir