Tayland’dan Kamboçya’ya Otobüsle Nasıl Gidilir?

Tayland'dan Kamboçya'ya Otobüsle Nasıl Gidilir

Tayland’dan Kamboçya’ya Otobüsle Nasıl Gidilir?

Bazen konuları listeliyorum nasıl yazabilirim ya da neyi yazayım diye. Sonra bir mesaj geliyor ardından bu soru sıkça gelince karar vermiş oluyorum. Oturup yazmaya başlıyorum tıpkı şimdi olduğu gibi. Tayland’dan Kamboçya’ya Otobüsle Nasıl Gidilir? sorusu da son zamanların en popüler sorularından biri. Tabi bir de Poipet sınır kapısı sorunu var tabi. Bazı kaynaklara göre dünyanın en tehlikeli kara sınırlarından biri olarak gösteriliyormuş burası. Kamboçya sınırı ciddi ciddi tam bir keşmekeş. İnsanın yamyama dönüştüğü bir yer olmuş aslında Poipet. Neyse ki Tayland’dan Kamboçya’ya Otobüsle Nasıl Gidilir? yazısı var 🙂
Neyse böyle söyleyerek gözünüzü de korkutmak istemem tabi. Neticede ben geçtim ve sorun olmadı. Tabi her yerde olduğu gibi burada da dikkat etmek şart. Burayla ilgili çeşitli hikayeler bile duydum. Mesela; sahte memur kıyafeti giymiş adamlar senden pasaportunu ve paranı istiyormuş gibi gibi de hikayeler anlatılıyor.

Bangkok’tan Kamboçya’ya Otobüsle Seyahat

Tayland’dan Kamboçya’ya Otobüsle Nasıl Gidilir? sorusunun başlangıcı Bangkok. Ben yolculuğuma Bangkok‘tan başladım. Otobüs terminalinden biletimi aldım ve direkt valizlerimi yerleştirip koltuğuma oturdum. Otobüs yataklı ve yol boyunca uzana uzana gidebiliyorsunuz. Telefonunuzu şarj etme imkanınız da var. Otobüs yolculuğu yaklaşık 4 saat sürüyor. Yani gece gitmek daha mantıklı gibi ama tercih sizin.

Kamboçya Otobüs Saatlerine Dikkat

Ben gece gidin dedim ama bir konuya da dikkat edin derim. Şöyle ki; otobüsle seyahat edip sınıra kadar geliyorsunuz daha doğrusu sınırın hemen yakınında bulunan casinolar bölgesinde duruyor otobüs. Muavin diyor ki; arkadaşlar sınır açılana kadar buradayız yani saat 06:00. Siz gece yola çıkarsanız sabahı beklemek zorundasınız. Garip ama 24 saat çalışmayan bir sınır kapısı var burada.

Tayland Sınır Kontrol Noktası

Nerde o Suvarnabhumi Havaalanı‘nda renkli gömlekleriyle sizleri karşılayan sevimli polisler; nerede bu sınır kapısında duran abiler. Adamlar sorulara bile açık değil hatta ben ülkeye girişte verilen kartı kaybettiğimi düşündüm. Adam da geri dön o zaman dedi. Sonrasında hemen bir akbaba bana yaklaşarak 50 USD karşılığında satabileceğini fısıldadı.
Çok şükür kartı buldum ve pasaportumla ülkeden çıkacaktım ki değişmez bir kural devreye girdi ve alındım. Abartmıyorum yaklaşık 45 dakika göbeğini kaşıyan polislerin sorularına maruz kaldım. Ülkeden çıktığımı ve neden sorguladıklarını anlamaya çalıştıysam da başarılı olamadım.
Bana formlar mı doldurtmadılar. Nerede kaldığıma, nereye gittiğime dair. Neyse bu kısmı ciddi ciddi anlamadım ama bir şekilde beklemiş de olsam sınırı geçip Kamboçya’ya ulaştım.

Kamboçya Sınır kontrol Noktası

Tayland'dan Kamboçya'ya Otobüsle Nasıl Gidilir
Tabi bir de burada mevzu çıkar diye düşündüm ama beni sınırdan almaya gelen arkadaşım Kamboçya dilinde bir şeyler söyledi. Adamlara parayı uzattım ve üzeri tükenmez kalemle yazılmış etiketi pasaportuma yapıştırdılar. Bana imkan versinler çok daha güzelini yaparım o vizenin o derece kötü. Buarda dikkat etmeniz gereken şey Kamboçya Vizesi Nasıl Alınır? sorusunun yanıtı.

Aman Dikkat!

Şimdi size Kamboçya’nın “uyanık” polislerinin neler yaptığından bahsedeyim. Tabi bu iş sadece bana da yapılmadı. Ben o yorgunluk ve sıcağın verdiği yamulmuşlukla pasaportumu aldım ve arkadaşın aracına doğru yürüdüm. Unuttuğum bir şey olduğunun da farkında değilim.
Meğer bu polis abilerimiz pasaportuma vizeyi yapıştırıp mührü basmamış. Vizem var ama ülkeyi kaçak olarak dolaştığım da bir gerçek. Tabi bunu Vietnam sınırına kadar anlamadım ben.
Sonra Kamboçya sınırlarını terk ederken polisler ben ve iki kişiyi daha durdurdular. Tabi hepimizde aynı sorun var. Vize var ama mühür yok yani kaçak giriş. Tabi boş durur mu Kamboçya polisi; hemen sivil bir arkadaş yolladılar yanımıza ve o arkadaş para ile bunu halledebileceğini söyledi. Ne yazık ki yanımda bulunan iki arkadaş da Avrupalı ve parayı verelim de rahat bıraksınlar diyorlar.

Çözüm

Ben sırtçantalı ve USD’nin değerli olduğu bir ülkeden geldiğimi düşünerek kozumu oynadım. Telefonumu çıkarıp konsolosluğu arayacağımızı, yetkililerle görüşmek istediğimi söyledim. Biraz işin rengi değişti tabi ama sağolsun Hollandalı arkadaşlar da destek oldular.
Yaklaşık 10 dakika sonra polis vizelerimize kullanıldı mührü vurduktan sonra ülkeden çıkmamıza izin verdi.
Ne yazık ki burada herkes sizi yürüyen atm cihazı olarak görüyor ve her adımınızda bir şeyler koparmak istiyor. Tayland’dan Kamboçya’ya Otobüsle Nasıl Gidilir? yazısı umarım faydalı olmuştur. Siz siz olun buralarda dikkatli olun..

Share

Comments

  1. Melis Altın : Ocak 11, 2018 at 2:38 pm

    Planlarımda var ve bu yazı da çok iyi oldu. Ellerinize sağlık

  2. Caner Yılmaz : Ocak 11, 2018 at 2:39 pm

    Ben de uçak bileti baktım ama baya pahalıydı. Bu yoldan gideceğim sanırım. Bilgiler için teşekkürler. Siem Reap ile ilgili de bir yazı olsa fena olmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir