Tayland’ın En Güzel Tapınağı Chiang Rai Beyaz Tapınak

Tayland'ın En Güzel Tapınağı Chiang Rai Beyaz Tapınak

Tayland’ın En Güzel Tapınağı Chiang Rai Beyaz Tapınak

Evet Tayland‘da 2 ay kadar zaman geçirip kuzeyden güneye dolaştım ve Tayland’ın En Güzel Tapınağı Chiang Rai Beyaz Tapınak diyebilirim. Zaten fotoğrafta da görüp; “Burası gerçek mi?” diyen çok kişi gördüm. Evet burası gerçek ve fotoğrafı ben çektim.
Bangkok’tan Chiang Mai’ye gittiğimde hep aklımda Wat Rong Khun nam-ı diğer Beyaz Tapınak’a gitmek vardı. Şans eseri Chiang Mai’de tanıştığım arkadaşım da orya gideceğim deyince planları erkene alıp yola koyuldum.

Tayland'ın En Güzel Tapınağı Chiang Rai Beyaz Tapınak

Bu tapınak adının hakkını sonuna kadar veriyor. Öyle ki; havuzda bulunan balık bile beyaz ve o denli etkileyici ki anlatamam sizlere. Yanımda taşıdığım aksiyon kamerası ile bu balıkları da çekebildim neyse ki.

Beyaz Tapınak Nerede? Nasıl Gidilir?

Seçim sizin tabi ama Chiang Mai’den Chiang Rai’ye gideceğinizi düşünüyorum. Araçla, otobüsle ya da trenle gidebilirsiniz Beyaz Tapınak’a. Ben araçla gitmiştim ve yolculuk yaklaşık 3 saat sürüyor. Toplamda 170 km civarında ama yollar bir süre sonra oldukça kıvrımlı.
Chiang Rai çok büyük bir şehir değil ve Beyaz Tapınak ile Chiang Rai Havaalanı arasındaki mesafe 23 km kadar.
Adresine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Beyaz Tapınak (Wat Rong Khun) Hakkında

Harabe halde bulunan Wat Rong Khun Tapınağı, ödenek olmadığı için tamir edilemediğinden; Chalermchai Kositpipat isimli yerel bir sanatçı bu tapınağı yeniden inşa etmeye karar vermiş. Projeyi kendi çizip finansmanını da kendisi karşılamış. Projeye öyle gönül vermiş ki bu arkadaş; 40 milyon Baht gibi bir para harcamış bu zamana kadar. Hayal etmek adına söyleyeyim bugünkü parayla 4.264.000,000 TL yapıyor. Bitmiyor ve bu tadilat ve eklemeler de hala devam ediyor.
Chalermchai Kositpipat, bu tapınağa giriş için yabancılardan 50 Baht ücret talep ediliyor. Taylandlılar için ücretsiz. Dilerseniz bağışta bulunup katkı sağlayabiliyorsunuz ama bunun için de bir şartı var.
10.000 Baht üzerinde bir bağışı da kabul etmiyor yani bağışta bulunmak isterseniz bu tutarı aşmamalısınız.
Yapının tamamen tamamlanmasının 2070 yılını bulacağına dair söylentiler var ama aslı astarı nedir bilinmiyor. Yalnızca 2014 de gerçekleşen deprem sebebiyle yapımı durup, bir süre ziyarete kapanıyor.

Yapının Gizemi

Tayland'ın En Güzel Tapınağı Chiang Rai Beyaz Tapınak

Beyaz Tapınak tamamlandığı zaman; çeşitli alanlara sahip olacak ve bunun içinde keşişler için yaşam alanı da var.
Tapınağın her alanı başka bir şeyi ifade ediyor. Mesela köprü yeniden doğuşunu. Köprü geçişi sırasında yol kenarında görünen heykellerin de koruyucular olduğu ve cennetin kapısını tuttuğu anlatılıyor.

En İyi Anlatan Fotoğraflar

Evet onca şey anlattım ama etkileyiciliği fotoğraflarda saklı bir tapınak burası. Tabi bu yorumları Budist felsefeyi bilmeden yapmak ne denli içi dolu veri elde ettirir o da tartışılır.
Bence buralara kadar gelip Beyaz Tapınak’ı görmeden dönmek büyük kayıp.
Tayland’ın En Güzel Tapınağı Chiang Rai Beyaz Tapınak yazısına her yıl bir şey ekleneceği kesin. 2070 yılına kadar bakalım neler neler eklenecek.

Share

Comments

 1. Işık Kandemir : Ağustos 15, 2017 at 11:52 am

  O balık ne öyle.. kolları var 😀

 2. Işık Kandemir : Ağustos 15, 2017 at 11:52 am

  bu arada instagramda foto da böyleydi ama hikaye çok daha güzelmiş.

 3. İlk kez duydum bu tapınağı ve muhteşemmiş. Eller çok etkileyici

 4. Paylaşım için çok teşekkürler. Etrafta nereleri gezebiliriz? Bangkok a bilet bakarken kendimi kuzeyde nereleri gezsem diye araştırırken buldum

 5. Cem Polat Demir : Ağustos 15, 2017 at 11:57 am

  Sayfanızı bulduğum için çok şanslı hissediyorum kendimi. Hem samimi hem de güzel bir anlatım olmuş. Detayları da bekliyorum dört gözle çünkü kuzeye gitmeyi ben de istiyorum.
  Tekrar teşekkürler iyi günler..

 6. Çok güzemiş 😮

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir