Tayland’ın Kültür Başkenti Chiang Mai Gezi Rehberi

Tayland'ın Kültür Başkenti Chiang Mai Gezi Rehberi

Tayland’ın Kültür Başkenti Chiang Mai Gezi Rehberi

Chiang Mai, Tayland sınırları içerisinde en sevdiğim yerdi sanırım. Bu yüzden Tayland’ın Kültür Başkenti Chiang Mai Gezi Rehberi yazısı beni yine oralara götürecek türden anılarla dolu.
Bu güzel şehir Tayland’ın kültür başkenti olarak anılıyor ve Kuzey Tayland‘ın en büyük şehri. Aynı zamanda da Chiang Mai Eyaleti’nin başkenti. Ping Nehri kenarına kurulan şehir aynı zamanda tarihsel öneme de sahip. 1200 lü yılların sonundan 1800 lü yılların başına kadar Lanna Krallığı’na ev sahipliği yapmış.
Kelime anlamı olarak Chiang Mai “Yeni Şehir” anlamına geliyor. Deneyimlerime ve tanıştığım insanların yorumlarına göre söyleyebilirim ki burası; hem ucuz hem de denildiği gibi kültür açısından oldukça zengin. Aynı zamanda Chiang Mai insanının çok kibar olduğu da söyleniyor. Bunu ben değil yerel halk söyledi. Onu da buraya iliştireyim 🙂

Chiang Mai’ye Nasıl Gidilir?

Tayland‘da hayli zaman geçirdiğimi takip edenler ve yazımı okuyanlar bilir. Bu ülkeye başlangıç noktam da haliyle Bangkok oldu. Gerek uçuş yoğunluğu gerekse merkezi konumu göze alındığında; sizler için de aynısı söz konusu olacaktır.

Bangkok’tan Chiang Mai’ye uçak, otobüs ve trenle ulaşabilirsiniz. Size ilk tavsiyem uçka bileti bakmanız olacak. Tıpkı ülkemizdeki gibi orada da uçak biletleri otobüs ve tren biletlerinden ucuz olabiliyor.
Baktınız ucuz uçak bileti bulamadınız o zaman tren bileti bakmanızı öneririm. Bilet bakarken sınıfına ve havalandırma sistemine dikkat etmenizi şiddetle öneririm yoksa pişersiniz. Her trende klima bulunmuyor ve efil efil eser durumu oralarda pek işlemiyor. Benden söylemesi..
son şansınız da Bangkok Kuzey Otogarı’na gidip bilet almanız olacaktır.
Otogara gitmek için; Mo Chit metro istasyonunda inmeniz ya da şehir içinden otobüslerle buraya gelmeniz gerekiyor. Hadi işinizi kolaylaştırayım ve buraya da konumunu atayım.
Hatalı bilgi vermek istemem ama bir sürü firma var ve otobüs bulamama durumu pek yok. Alternatif oldukça fazla. Gece bindiğim otobüs sabah saatlerinde Chiang Mai’ye ulaştı. Yemek molası v.s veriliyor bilginiz olsun. Yol üstünde pilav, sulu yemek veren yerlerde durup uygun fiyatlı yemekler yiyebilirsiniz.
Not: Otobüsler şehir merkezinde indiriyor sizi ve siz de merkezde bir yerde kalacaksanız yürüyerek gidebiliyorsunuz.

Chiang Mai’de Nerede Kalınır?

Şehirde çok sayıda otel ve hostel bulunuyor. Konaklama konusunda da sıkıntı çekmezsiniz. Ben yine bu durumlarda size En Gerekli Mobil Seyahat Uygulamaları yazısını önereyim. Hem konaklayacak yeri hem de uygun fiyatlı alternatifleri görebilirsiniz.
Konaklama yeri seçerken, merkezde ve tapınaklara yakın bir konumda olmasına özen gösterin derim. Evet şehrin dışında da otel ve hosteller var ama gece dışarı çıktığınızı ya da akşam pazarına gittiğinizi düşünürsek biraz zor olur.
Konaklama da öyle pahalı değil göreceksiniz. Hosteller 20 TL civarında ve otellerin ölçeği daha geniş tabi.

Chiang Mai’de Nerede Ne Yenir?

Burada bir sürü restoran var. Özellikle Ratvithi Caddesi üzerinde çok sayıda ve çeşitli mutfakları bulabilirsiniz. Mesela köşede bulunan Loco Elvis hem güzel müzikleri olan hem de kalabalık mekanlarından. Gece pazarlarını zaten saydım ve çok güzel alternatifler var. Ben bu pazarlarda bulunan özellikle sushileri bol bol yiyip sonra Zoe in Yellow Bar‘a gidiyordum. Burası baya piyasa mekanı ve gece yarısından önce gidin derim. Tayland’da askeri darbe sonrasında mekanlar gece yarısından sonra açık tutulmuyor. Burası da onlardan biri bilginiz olsun.

 

Ayrıca barın karşısında bulunan dönerciyi de ziyaret edin derim. Sağolsun çok iyi bir abi var ve Türkiye’den 13 yıl önce oraya gitmiş. Zaten kapının hemen üstünde bayrağımızı göreceksiniz 🙂

Chiang Mai’de Gezilecek Yerler

Madem Tayland’ın Kültür Başkenti Chiang Mai Gezi Rehberi yazısı hazırladık o zaman detaya inmeli ve hakkını vermeli.
Öncelikle size şu bilgiyi vereyim; bazı şeyler göründüğü gibi değil kandırmacadan ibaret. Ben her zamanki gibi bu şehri de lokal arkadaşımla gezdim ve size bazı noktaları anlatayım. Maddeler halinde hem bilgi verip hem de popüler yanlışları da aktarmaya çalışayım.

Wat Phra That Doi Suthep Tapınağı

Wat Phra That Doi Suthep Tapınağı aynı zamanda da ulusal park olarak hizmet veriyor. Aktarılana göre tapınak 1383 yılında yapılıyor ama ulaşım için yapılan yol ancak 1935 yılında inşa ediliyor.  Zaman zaman burada yöresel dans gösterileri yapılıp, kültürel etkinlikler düzenleniyor. Tapınak Chiang Mai şehir merkezine 15 km uzaklıkta yer alıyor. Tapınağa Budistler hac ibadeti için geliyor ve belirli zamanlarda oldukça kalabalık olduğu söyleniyor. Dilerseniz tapınağa dağ yolu üzerinden bir doğa yürüyüşü yaparak giriyorsunuz. Evet bu coğrafyada çok tapınak var ama burası gerçekten başka güzel.
Tapınak 24 metre uzunluğunda ve her yanı altın varaklarla süslenmiş. Mistik bir havasının olduğu da gerçek. Dilerseniz tapınağın alt katında bulunan merkezde meditasyon eğitimi alabiliyorsunuz.

Wat Chedi Luang Tapınağı

Aslında bu tapınak üç ayrı tapınağın birleşmesiyle oluşuyor. Bunlar; Wat Chedi Luang, Wat Ho Tham ve Wat Sukmin.

Saen Muang Ma, babasının küllerini buraya götürmeye karar veriyor ve yapı 1385 yılında inşa edilmeye başlıyor. Kralın öldürülmesinden sonra da biraz aksaklıklar olsa da inşa işlemleri devam ediyor. 1545 yılında yaşanan deprem neticesinde; 82 metre olan yapının yüksekliği 30 metre düşüyor ve büyük zarar görüyor. Tayland’ın en önemli eserlerinden olan Zümrüt Buda Heykeli de bu olay neticesinde taşınıyor.
Yapı 1990 yılında UNESCO ve Japon Hükümeti tarafından finanse edilerek onarılıyor. Yapı onarılırken de beraberinde bazı tartışmaları getiriliyor. Halkın bir kısmı kullanılan motiflerin yanlış daha doğrusu özüne uygun olmadığını söylüyor.
Günümüzde ziyarete açık olan yapıda demin bahsettiğim Zümrüt Buda Heykeli’nin bir kopyası mevcut.

Cumartesi Günü Pazarı (Wua Lai Yolu)

Bu pazar, pazar günü pazarına göre nispeten daha az katılımcıya sahip ve dolayısıyla daha az kalabalık. Ben özellikle akşam yemeği için bu pazarlara gidip bol bol yemek yiyordum. Aynısını size de tavsiye ederim hatta çok severseniz bu pazara yakın bir alanda konaklayabilirsiniz 🙂
Bu pazar da pazar günü pazarı gibi her şeyi bulabileceğiniz türden ve konumu için tıklayın.

Pazar Günü Pazarı (Walking Street Bazaar)

Rachadamnoen Caddesi ve etrafına kurulan pazarda yok yok. Sokak sanatçıları, bol bol yemek ve hediyelik eşyaları burada bulabilirsiniz. Hani şu meşhur böcek satan tezgahları burada da sıkça görebilirsiniz. Pazar akşama doğru kuruluyor ve geç saate kadar açık. İlerleyen saatlerde tıpkı diğer Tayland pazarları gibi oldukça kalabalık. Ben bu pazar ile ilgili de konum koyayım ve tıklamanız yeterli. Meraklısı için söyleyeyim; Tay Para Müzesi de bu yol üzerinde bulunuyor.

Padaung Köyü Turu

Padaung Köyü, hani şu uzun boyunlu kadınların yaşadığı köy olarak biliniyor ve buralara turlar düzenleniyor. Bölgede yaşayan halk yani Karenler, aslında Burmalıymış ve ülkedeki sorunlardan dolayı buraya göç etmişler.

Size turu anlatayım; topluca bu köye gidiyorsunuz ve ablalar sizi bekliyor. Fotoğraf çekebilmek için para ödüyorsunuz ve bu gelir kapısı haline getirilmiş. Günümüzde de böyle boyun ve bileklere takılan bileziklerle yaşayan kadınlar yokmuş.
Bunları nereden mi biliyorum? Kaynakları okumuş olsaydım ben de varlığına inanırdım ama birlikte gezdiğim arkadaşım bunun tamamen turist aldatmacası olduğunu söyledi. Ben de size söyleyeyim de gerisi size kalmış.

Fil Gezisi ve Fillerle Banyo

Bence Tayland’ın Kültür Başkenti Chiang Mai Gezi Rehberi yazısının önemli konularından. Öncesinde bunu Tayland Fil Turizmi Gerçeği yazımda aktarmıştım ama burada işler biraz değişik. Araştırmalarıma göre gerçek bir fil bakım yeri bu şehirde yok. Hemen yakında bulunan Chiang Rai’de mevcut.
Bu merkezle ilgili şöyle bir bilgi paylaşayım ve tıklayıp okuyun lütfen.
Chiang Mai’de de filler ile ilgili bir çok tur v.s satılıyor ama şöyle geçiyor; Filler aç bırakılıp sizin beslemeniz bekleniyor. Siz de orada muzları v.s alıp veriyorsunuz. Ardından bu kadar bakım yeter deyip fillerin üstüne çıkıp uzunca bir yol geçtikten sonra göle inerek yıkanıyor ve yıkıyorsunuz.

Chiang Rai’de nasıl oluyor anlatayım; Fillerle öyle temas, üzerine çıkalım v.s yok. Tesisi gezip yapılanları dinliyorsunuz. Gezi sonunda muz verip besleyebiliyorsunuz ama filler öyle aç kurt gibi saldırmıyor çünkü aç bırakılmamış.
Buradaki fillerin arasında mayından ayağını kaybeden v.s bir çok bakıma muhtaç fil var. Bağış kabul ediliyor.

Chiang Mai Grand Canyon

Haliyle Tayland’ın Kültür Başkenti Chiang Mai Gezi Rehberi yazısında hiç denizden bahsetmedik ama serinlemek için çok güzel bir yol biliyorum. Burası kanyon diye geçiyor ama bunun yanında su parkı olarak da hizmet veriyor. Yüksekten atlayabilir ve burada yemek yiyebilirsiniz hatta set menüleri tercih ederseniz daha da avatajlı olabilir. Bu menülerde giriş ücreti ve menüye dahil olan içecek ile yemek var.

Chiang Mai Doğa Yürüyüşü Turları

Haliyle her yere araçla gidemiyorsunuz ve böyle olunca tur kullanmak zorunlu oluyor. Şehir merkezinde çok sayıda tur acentası var. Ne isterseniz ne severseniz buna uygun turları bulabilirsiniz burada. Günübirlik ya da iki üç günlük turlar var. Konaklama, yeme içme gibi şeyler de bu turların içinde oluyor.

Zaman zaman bir köye gidiyorsunuz zaman zaman da ormanların içinde yürüyorsunuz.
Size bununla ilgili en büyük önerim her şeyi sormanız olacak. Konaklama nerede ve nasıl yapılıyor? Fiyata ne dahil ne hariç? Bunun gibi bir çok soruyu not alın ve öyle pazarlık edin derim. Ne yazık ki özellikle bu coğrafyalarda insanlar sizleri yürüyen atm cihazı olarak görebiliyorlar.
Tabi çeşitli tur firmalarından da bilgi almayı ihmal etmeyin. Fiyatlar kişiye, turun doluluk oranına göre fark gösteriyor.
Turların çok güzel ve gidilesi olduğunu da aktarmalıyım. Çok sayıda şelale ve doğa harikası görüp, doğanın tadına varabilirsiniz.

Chiang Dao Mağarası

Demin bahsettiğim turlar içinde bu da var. Chiang Mai merkeze 70 km mesafede bulunuyor bu güzel mağara. Ülkenin en meşhur ve emsalsiz mağarası olduğunu da eklemeliyim.
İrili ufaklı 100 den fazla mağaradan oluşuyor ve uzunluğu 12 km. Aslında mağaranın çok daha büyük ve uzun olduğu söyleniyor ama ziyarete açık kısmı bu kadar.
Mağara içinde bol miktarda figür var ve oldukça korkutucu göründüğünü söylemeliyim. Kendi başınıza gittiğinizde de rehber ile gezme olanağınız var.
Mağaranın bir kısmı elektrikle aydınlatılıyor ve kaybolma ihtimaliniz yok bunu söyleyeyim. Sarkıtlardan oluşmuş duvarlar tam bir doğa harikası.

Thai Masajı

Şehirde yapılması gerekenler listesinin zirvesine oynar bence 🙂
Dünyaca ünlü Thai masajı, bedenin çeşitli noktalarına baskı yaparak bedensel olarak iyileştirmeyi amaç edinmiş. Ayak, boyun, komple gibi çeşitleri var ve pazarlık neticesinde masajınızı yaptırabilirsiniz.
Sadece masaj yaptırmayayım kursuna da gideyim derseniz o da çok iyi bir alternatif. Çeşitli süre alternatifleri bulunan Thai masajı kursuna gidebilir hatta bu kurs aracılığıyla bol bol masaj yaptırabilirsiniz.

Özellikle hostel gibi topluluğun yoğun olduğu yerlerde kalırsanız; masaj kursuna gidenlere yanaşın. Uygulamalı olarak masaj yapıp aynı zamanda da öğreteceklerdir.
Ben hem kursa gidip hem de bol bol masaj yaptırmıştım Chiang Mai günlerimde. Özellikle masaj kursuna gidince ne denli geniş ne denli karmaşık bir şey olduğunu anlayacaksınız. Öyle birkaç saate ya da bir iki kursa sığmayacak özellikte olduğunu anladım.
Masaj kursu ile ilgili, Tripadvisor gibi sitelere bakmanızı öneririm. O süreçte hangi hoca var. Kampanya yapılıyor mu gibi soruların cevabını da öğrenebiliyorsunuz.

Tayland Yemekleri Kursu

Bu da güzel bir deneyim ve Tayland’ın Kültür Başkenti Chiang Mai Gezi Rehberi yazısının bence olmazsa olmazlarından. Öyle tarifi verelim yemek yapalım mantığı yok bu kurslarda. Grup halinde pazara giderek; meyve, sebze ve baharatları seçiyorsunuz. Bir diğer alternatifte de meyve ve sebzeleri dalından topladığınız yerler mevcut.
Yemek malzemelerini topladıktan sonra başlıyorsunuz Tayland’ın meşhur yemeklerini yapmaya. Deneyimlemeniz gereken aktivitelerden biri bu da.

Özetle

Adettendir kısa kısa özet yazayım Tayland’ın Kültür Başkenti Chiang Mai Gezi Rehberi yazısı ile ilgili. Fiyatları, aktiviteleri ve güzel insanları ile burası hem kafa dinlemek hem de eğlenmek için çok güzel. Turist yoğunluğu var ama bir Bangkok olamaz ve haliyle çok daha güvenli çok daha eğlenceli.
Tayland seyahatinizde buraya da yer ayırın derim. Tabi ki öncesinde Tayland’ın Kültür Başkenti Chiang Mai Gezi Rehberi yazısını okumalısınız 🙂

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir