Tekirdağ’da Peynir Tatlısı Nerede Yenir? Balkan Pastanesi

Tekirdağ'da Peynir Tatlısı Nerede Yenir? Balkan Pastanesi

Tekirdağ’da Peynir Tatlısı Nerede Yenir? Balkan Pastanesi

Tekirdağ’da ne yemeli gibi sorulara klasik cevaplar gelir genelde. Köfte bu listenin başındadır ama benim sevdiğim konulardan biri de tatlı. Tekirdağ’da Peynir Tatlısı Nerede Yenir? Balkan Pastanesi yazısının cevabı da tatlıya çıkan en iyi yollardan.
Tekirdağ seyahatimde; yerel tatları en iyi yerli halk bilir diyerek arkadaşımın önerdiği Balkan Pastanesi’nin yolunu tuttum. Bakmayın pastane dediğime aslında peynir tatlısı meşhurmuş. Geçtiğimiz günlerde Trakya ve İstanbul’da peynir tatlısını deneyimlemiştim ama bunun tadı gerçekten çok güzeldi.

Peynir Tatlısı

Diğer adıyla Höşmerim. Aslına bakarsanız Balıkesir Mutfağına ait olduğu söyleniyor ama ben Kuzey Ege’de çokça görüyorum. Yapımı oldukça basit ve; süt, peynir mayası, irmik, şeker ve yumurta kullanılıyor. Gelelim yapılmışına yani nokta atışı adrese 🙂

Balkan Pastanesi

1964 yılında kurulan mekan belediye ile sözleşmesi bitince; İskele Caddesi’ndeki yeri kapatmış ve şimdiki adresinde tek merkez olarak faaliyetine devam ediyor. İnternetten araştırdığımda genelde eski adresi olan İskele Caddesi lokasyonunu sıklıkla gördüm fakat yerinde yeller esiyordu.
Güncel adresi olan Cumhuriyet Meydanı’ndaki pastaneye geçip dondurmalı peynir tatlısı sipariş ettim.

Dondurması ve peynir tatlısı enfesti. Kimi peynir tatlısının içinde topak topak parçalar kalmış oluyor ama bu tel tel kaşığınıza geliyor. İtiraf etmem gerekirse ben böylesini yemedim. Gelibolu’da da yemem gerektiğini biliyorum ama şimdilik favorim bu.
Yazının başında da ufaktan değindim ama bence Tekirdağ’a gidenler burada biraz mola verip bu lezzeti tatmalı.
İstanbul’a Yakın ve En İyi 10 Yürüyüş Rotası yazısına bakmanızda fayda var. Malum tatlıyı yedikten sonra da yakmak gerek. İnanın çevrede öyle güzel yerler öyle güzel doğa harikaları var ki..
Şuraya adresi de yazayım da kaybolmayın 🙂
Balkan Pastanesi Esat YILDIZ
Rıhtım Cad. Cumhuriyet Meydanı No 1 Tekirdağ

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir