Tiflis’ten Ermenistan’a Nasıl Gidilir?

Tiflis'ten Ermenistan'a Nasıl Gidilir

Tiflis’ten Ermenistan’a Nasıl Gidilir?

En çok gelen sorulardan biri Tiflis’ten Ermenistan’a Nasıl Gidilir? Öncesinde dilerseniz Ermenistan Gezi Rehberi yazımı okuyabilirsiniz.
Tamam reklamları geçiyorum direkt konuya gireyim. Ben Erivan’a Tiflis üzerinden geçtim ve bunun için iki yol var. Öncesinde belirtmemde fayda var; yol hayli kasisli ve bir kere mola veriliyor. Minibüsle geçecek olursanız sınırda haliyle daha uzun süre bekleyebiliyorsunuz. Sınır polisi, minibüsün doluluğu ve ayakta dahi yolcu aldığını düşünürseniz iş biraz değişiyor.

Dolmuş İle Ulaşım

Tiflis’ten Ermenistan’a Nasıl Gidilir? Dolmuş ile. Sabah saat 07:30 da başlayan dolmuş seferleri yaklaşık 5 saat süren bir yolculuktan sonra sizi Erivan Otogar’a ulaştırıyor. Araçlar eski değil ama ayakta gitme olasılığınız var çünkü dolunca gidiyor mantığıyla çalışıyor. Aynı zamanda ayakta yolcu da götürüyor bu minibüsler ve taşımacılık biraz keyfi işliyor. Saat, hareket v.s şoförün insiyatifinde. Şöyle bir dezavantajı olduğunu söylemeliyim; herkes minibüsten iniyor ve tek tek kontrol ediliyor. Bunun dezavantajı Türk pasaportu taşıyor olmanız ve sorguya tutulmanız. Benim online vizem vardı ve haliyle sınırdan geçişlerde pek sorun yaşamadım. Size de bunu tavsiye ederim.
Bir başka konu da şu; minibüs şoförü yolculuk sırasında verilen molada vodka içti. İnanın baya şaşırdım çünkü uluslararası bir taşımacılık yapıyorsunuz ama iki duble vodka içip bir de dürüm yiyerek yola devam. Buradaki anahtar kelimelerden biri de dürüm. Gerçekten hakkını vererek yapıyorlar. Ayran içeceğim derseniz dikkatli olun çünkü gazlı ayran var.

Taksi İle Ulaşım

Tiflis’ten Ermenistan’a Nasıl Gidilir? Taksi ile. Bence en temizi ve imkanınız varsa en sağlamı. Hatta ben orada bir Türkle tanıştım ve o da sağolsun Ermeni bir şoför ayarladı. Aram Abi o kadar iyiydi ki, yol boyunca aynı dili konuşamasak bile çok iyi anlaştık. Sınırda da sadece pasaportumu verdim ve kendisi polisle konuştu. Herhangi bir şekilde araçtan bile inmedim.
Tabi bu benim şansıma oldu çünkü Aram Abi Erivan’a dönecekmiş. Haliyle boş dönmeyeyim düşüncesiyle uygun bir fiyata beni götürdü. Yol boyunca istediğim yerde duraklayıp fotoğraf çektim. Tabi bir de hatıra fotoğrafı aldım.
Ben bu taksiyi, Tiflis Otogarı’nda ayarlardım ve size tavsiyem sabırlı olmanız çünkü herkes etrafınıza üşüşecek. Panik havasına kapılmayın çünkü burası Avrupa değil ve fiyat tarifesi yok. Olan tarife de direkt sizin aleyhinize. Sabredin hemen el sıkışmayın.

Manzaranın Tadını Çıkarın

Evet sınıra gideceksiniz ve haliyle biraz heyecanlı olabilirsiniz ama geçtiğiniz yollar da hayli güzel. Yol kenarında ufak restoranlar da bulunuyor. Aceleniz yoksa güzel kareler yakalayıp, üzerine bir de kebap yiyerek yolunuza devam edebilirsiniz.
Dönüş yolunda minibüsçü abinin mola verdiği yer; tam dere kenarı ve hemen karşısında bir bakkal ile kebapçı karışımı mekandı. Etrafı gözlemlemek, günlük hayata müdahil olmak hayli eğlenceli oluyor benim için.
Tiflis’ten Ermenistan’a Nasıl Gidilir? konusunu çözdüysek; güzel anılar biriktirmeniz dileğiyle..

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir