Türk Vatandaşlarından Transit Vize İsteyen Ülkeler 2018

Türk Vatandaşlarından Transit Vize İsteyen Ülkeler

Türk Vatandaşlarından Transit Vize İsteyen Ülkeler 2018

Mesela Güney Amerika’ya aktarmalı bilet buldunuz hem de çok ucuz ama işin içine transit vize girdi ve tüm hayaller suya. İşte bu duruma maruz kalmamak için; Türk Vatandaşlarından Transit Vize İsteyen Ülkeler hangileri diye bir liste yapalım dedik.
Baştan söyleyelim bu iş şakaya gelmez. Örneğin; Küba’ya bilet buldunuz ama Almanya aktarmalı. Ülkeye de girmeyeceksiniz sadece havalimanından geçmeniz gerekecek. Eğer transit vizeniz yoksa Almanya sizi Türkiye’ye geri yollayacaktır. Yazıyı yazarken bile fena halde sıkıcı ve üzücü bir durum olduğunu anlamak zor değil. Ben bunlarla uğraşamam diyenlere de; Vizesiz Seyahat Edilebilen Ülkeler yazısını hazırladık.

Transit Vize Nedir?

Demin açıkladık ama şöyle anlatalım; bir ülkeden diğer bir ülkeye giderken, arada kullanmanız gereken ülkeden aldığınız vizedir. Özellikle uzun uçuşların çoğu aktarmalı yapılıyor ve transit vize de gerekli olabiliyor. Tabi bu uçuşları alırken transit vize istemeyen ülkeler listesine de göz atabilirsiniz o da ayrı bir konu.

Transit Vize İsteyen Ülkeler 2018

Şimdi liste halinde bu ülkeleri inceleyelim.

Almanya

Konumu ve ülke çalışmaları itibariyle en yoğun uçuşa sahip ülkelerden Almanya. Schengen, ABD, Japonya ve Kanada vizeniz varsa transit vize almanız gerek yok.

Yunanistan

Schengen vizeniz yoksa Yunanistan’dan transit vize almanız gerekiyor. Tabi yeşil pasaportunuz varsa buna da gerek kalmıyor.

İsviçre

Schengen, ABD, Japonya ve Kanada vizeniz varsa transit vize almanız gerekmiyor. Haliyle yeşil pasaport için de böyle bir zorunluluk yok.

Çek Cumhuriyeti

Schengen vizeniz varsa transit vize almanıza gerek yok ama onun haricinde transit vize almalısınız.

ABD

Her türlü transit vize isteyen ülkelerden ABD. Aktarmalı bir uçuşunuz varsa önceden transit vize almanız gerekiyor.

Kanada

Kanada da her türlü transit vize almanız gereken ülkelerden.

İngiltere

ABD, Kanada, İrlanda, Avustralya, Yeni Zelanda veya Schengen vizeniz varsa transit vize almanıza gerek yok. Onun haricinde vize almanız gerekiyor.

Aman Dikkat

Son zamanlarda mağdur olanların haberlerini sosyal medyadan üzülerek izledik. Örneğin; Peru üzerinden buraya gelecek bir kişi, Hollanda üzerinden aktarma ile ülkemize gelecek ama uçağa alınmıyor. Bazı havayolu firmalarının da; gidiş dönüş biletini aynı firmadan almanız gerekiyor gibi de açıklamaları var.
Evet Türk Vatandaşlarından Transit Vize İsteyen Ülkeler listesi yaptık ama siz bileti almadan önce havayolu firmasına muhakkak sorun. Örneğin; Güney Amerika biletleri binlerce dolarlarla ifade ediliyor. İşinizi sağlam yapıp mağdur olmamak adına yazılı onay almadan bilet alımını gerçekleştirmeyin.

Share

Comments

  1. yahu mesela dubai transit vize istiyor ama bundan bahsedilmemiş kimbilir daha kimler istiyor
    hindistan istiyormu istemiyormu bi bulamadım vay bee..

    • Ülkelerin vize politikaları zaman içinde güncelleniyor. Bunun için en sağlıklı ve güncel yol Bakanlığın güncel bilgilerine göz atmak olacaktır. Burada her saniye güncelleme gibi bir lüksümüz yok.
      Hindistan konusuna gelince; bakın bakanlığın sitesine zor değil.

  2. yunanistan transit vize istemiyor havayolu ile geçiyorsanız ülkeyi..istanbul-atina-kahire yaptım aegean havayolu ile atina havalimanında sorun olmadı..tahran-atina-istanbul yaptım o zamanda sorun olmadı…istanbul-bükreş-amman yaptım tarom havayolu ile..sorun olmadı yine..bükreşte biraz sorguya çektiler yalnız..ama yinede geçtik…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir