Türkiye’nin En Uzun ve En Güzel Yürüyüş Rotaları

Türkiye'nin En Uzun ve En Güzel Yürüyüş Rotaları

Türkiye’nin En Uzun ve En Güzel Yürüyüş Rotaları

Birazdan maddeler halinde aktaracağım ve tam bir terapi yerine geçen Türkiye’nin En Uzun ve En Güzel Yürüyüş Rotaları yazısında doğa, tarih, spor ve bol bol yürüyüş olacak.
Bu rotalar öncesinde yazdığım İstanbul’a Yakın ve En İyi 10 Yürüyüş Rotası nın tersine çok daha uzun soluklu ve geniş zamana yayılacak türden.

Trans Yürüyüş Nedir?

Soru gelmeden söylememde fayda var. Örneğin Aladağlar transına katıldığımda toplamda 7 gün boyunca hiçbir yere uğramadan çadırım sırtımda yürüyüşü gerçekleştirdim. Haliyle ağırlık büyük etmen ve zorluk ama etrafta ev v.s gibi şeyler olmadığı için öncesinde alıp yüklemek gerekiyor.
Şimdi sıra geldi maddeler halinde Türkiye’nin En Uzun ve En Güzel Yürüyüş Rotaları listesini paylaşmaya

Trans Aladağlar

Aladağlar; Kayseri, Niğde ve Adana boyunca uzanıyor. Benim ilk trans rotam da burasıydı. Yazın gidecekseniz su sorunu yaşamanız olası ve rotayı buna göre belirlemenizde fayda var. Demirkazık Dağı bölgenin en yüksek tepesi ve gerçekten çok görkemli. Burada tırmanış yapmak için ip, sikke v.s gibi ekipmanlara ihtiyaç duyacaksınız. Trans harici bir aktivite düşünüyorsanız bunları bilerek gitmenizde fayda var. Orta Anadolu’da böyle yerler de varmış diyeceksiniz.

Aziz Paul Yolu

Hristiyanlığın batıya yayılmasında önemli rol oynayan bir rota burası. Pek çok kaynağa göre; Aziz Paul olmasaymış Hristiyanlık muhtemelen Yahudi isyanlarından sonra yok olurmuş.
Aziz Paul Yolu; Antalya Perge’den başlayıp Isparta Yalvaç Dağları’na kadar uzanıyor. Toplam uzunluğu 500 km ve deniz seviyesinden başlayıp 2000 metreden de yükseğe uzanıyor. Doğa güzellikleri, tarihi ve kültürü içinde barındıran aynı zamanda da Hristiyanlık için önemi bulunan bir yol. Rota mevsim geçişlerinde çok daha uygun. Yazın aşırı sıcak kışın da çok soğuk olabiliyor.

Trans Kaçkarlar

Bir çok kişinin hayali ve uzun bir yürüyüş isteyenler için son derece ideal. Yeşile doyabileceğiniz bu rota bol bol yaylaya ev sahipliği yapıyor. Bunların en öne çıkanı; Çat, Verçenik, Gito, Elevit ve Pokut.
Verçenik zirve tırmanışı düşünüyorsanız buzul deneyiminizin olması ve buna göre malzemelerinizin de yanınızda bulunması gerek. Unutulmaz kareler yakalamanız kaçınılmaz.

Beydağları Toroslar

En sevdiğim yerlerden biri Toroslar.. Elmalı’dan başlayıp Tahtalı Dağı’na kadar devam ediyor. Madem bu yola çıktınız bölgenin en yüksek zirvesi olan Kızlar Sivrisi Dağı’na çıkmadan dönmeyin. 3070 metre yüksekliğiyle bölgenin en yüksek noktası. Birkaç kere çıktım ve her mevsim ayrı güzel. Benim burası için önereceğim mevsim ilkbahar ya da yaz ayları. Bölge çeşitli dağcılık festivallerine de ev sahipliği yapıyor. Gitmeyi düşünürseniz araştırıp kulüplerle irtibata geçerek gruba katılabilirsiniz.

Likya Yolu

Yeşilin, denizin ve tarihin bir arada olduğu bir yol Likya. Adını dünyaca ünlü uygarlıktan alıp günümüze kadar taşımış. Sanırım ülkemizin en popüler parkurlarından biri. Birçok tur firması tarafından da kısım kısım Likya Turları yaptırılıyor.
Likya yolu Fethiye’den başlayıp Antalya’ya kadar uzanıyor. Yürüyüşünüz esnasında bir çok antik kenti de görme imkanı bulacaksınız. Fethiye ve Antalya arasından bahsettikten sonra güzel sahilleri ve doğayı söylemiyorum bile.

Hitit Yolu

Hitit yolu Çorum’da bulunuyor ve ne yazık ki adımımı atmadığım rotalardan. Dünya mirası listesinde bulunan bu yerle ilgili ne yazık ki elle tutulur bir tanıtım yok. Yolun toplam uzunluğunun 406 km olduğu söyleniyor ve bu 17 tane bisiklet parkurundan meydana geliyormuş.
İnsanlık tarihi kadar eski olan Hitit Yolu; doğa, tarih ve kültür meraklıları için biçilmiş kaftan.

Ihlara Vadisi

Parça parça yürüdüğüm ama adam akıllı tamamını yürümek istediğim yerlerden. Konum itibariyle Aksaray’da bulunuyor ve Kapadokya’ya kadar uzanıyor. Vadide mağaralar, kiliseler ve çok sayıda tarihi zenginlik bulunuyor.

Share

Comments

  1. Hepsi de birbirinden güzel.Elinize saglık

  2. Aladağlar ilk yaptığım rotaydı ve dağcılık lisansı istiyorlar. Dediğiniz gibi jandarma v.s aramak şart yani kulüple öyle yapmıştık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir