Türkiye’ye Girerken Uygulanacak Kurallar

Türkiye’ye Girerken Uygulanacak Kurallar

Korona ya da nam-ı diğer Covid-19 virüsü sebebiyle dünyadaki düzen alt üst oldu. Tabi ülkelerin koyduğu kurallar ve seyahat yasakları da var. Peki Türkiye’ye girerken uygulanacak kurallar hakkında bilginiz var mı?
İlk ağızdan, deneyimle öğrenilen kuralları ve korona günlerinde Türkiye seyahatini anlatayım size.
Madde madde yazalım böylesi daha iyi olacak sanırım çünkü pek çok soru da mevcut bu seyahatle ilgili. Hollanda’dan Türkiye’ye geliyorsunuz ya da Almanya’dan Türkiye’ye seyahat ediyorsunuz diye düşünerek başlayalım;

Türkiye’ye Girişte Uygulanan Kurallar

– Test yapılmıyor. “Korona testi olacak mıyım?” diye soranlar direkt cevabı vereyim. Sadece ateşinize bakılıyor ve ülkeye giriş yapabiliyorsunuz. Aktarmalı uçuşunuz varsa da aynı kural geçerli yani Kayseri’ye gideceksiniz ama İstanbul’dan aktarmanız var. Aynı şekilde bu kurallar geçerli.

Aktarmalı uçuşum var HES kodu gerekli mi?


Aktarmalı uçuşum var HES kodu gerekli mi? Hayır. Örneğimiz yine aynı olsun. Amsterdam’dan İstabul ve oradan Kayseri’ye gittiğinizi düşünelim. Sadece aktarma alanından geçiyorsunuz ateşiniz ölçülüyor. Onun haricinde HES kodu ya da bir seyahat belgesi istenmiyor.
Nasıl kontrol ediliyor peki? Eğer vücut sıcaklığınız 37.8 ve üzerindeyse o zaman Covid-19 testi yapılıyor. Tabi bunun haricinde belirtileriniz var ama ateşiniz yoksa da bu test yapılabiliyor.

Havalimanında korona testi yapılıyor mu?

Havalimanında korona testi yapılıyor mu?
Evet yapılıyor ama şimdilik sadece İstanbul Havalimanı ve Antalya Havalimanı’nda yapılıyor bu testler. Bunun haricinde karadan giriş yapanlar için; Yunanistan ve Bulgaristan sınırlarında da test merkezleri mevcut. Açıklamalara göre diğer uluslararası havalimanlarına da test merkezleri kurulacakmış. Bunun yanında; güncel Covid-19 vakalarını takip edeceğiniz ve bilgi alabileceğiniz siteye tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ülkemizde korona virüsünün ilerleyişini ve durumunu izleyip ilk bilgi alan olabilirsiniz.

Havalimanında korona testi pozitif olunca ne oluyor?

Havalimanında korona testi pozitif olunca ne oluyor?
Geldiniz testinizi oldunuz ve yaklaşık 1 saat beklediniz. Ardından sonuç da pozitif çıktı. Bu durumda Türk vatandaşları devlet hastanesine yönlendiriliyor. Yabancı ülkelerin vatandaşları da özel hastanelere yönlendiriliyor.

Türkiye’ye girişte özel sağlık sigortası gerekli mi?

Özel sağlık sigortası gerekli mi?
Evet Türkiye’ye girişlerde özel sağlık sigortası isteniyor yani zorunlu. Detayları bakanlığın sayfasında yazıyor ama herhangi bir sigorta acentası ile görüşünce detayları alıp sigorta yaptırabilirsiniz.

Turistte korona virüsü çıkınca ne oluyor?

Türkiye’ye Girerken Uygulanacak Kurallar yazısının önemli noktalarından birine geldik. Yabancı uyruklu ülkemize geldi ve Antalya’ya girerken dediler ki; hop senin test pozitif. Süreç şöyle işliyor; turist ilk önce hastaneye yönlendiriliyor. Orada kontroller yapılıyor ve ardından ya hastanede yatması gerektiği söyleniyor ya da kendi karantinanızı uygulayın diyerek otele yönlendiriliyor. Burası hayli garip çünkü turist koronalı bir şekilde otelde kalabiliyor.
Covid-19 tespit edilen turistler için ayrı bir kat ya da alan ayrılıyor. Kişi orada kalıyor. Örneğin birkaç gün sonra sorunlar devam ederse; turist taburcu edilene kadar otelde kalıyor ve otelin misafiri oluyor yani konaklama ücreti alınmıyor.
Otel demişken; İstanbul’da Bulunan Jakuzili Oteller listresine de göz atabilirsiniz.
Sağlıklı seyahatler..

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir