Ücretsiz Konaklama İmkanı: Couchsurfing Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ücretsiz Konaklama İmkanı: Couchsurfing Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ücretsiz Konaklama İmkanı: Couchsurfing Nedir? Nasıl Kullanılır?

Hani bazı olaylarla karşılaşırsınız ve dersiniz ya; “iyi insanlar hala var”. İşte Couchsurfing de tam böyle bir şey benim için. Ücretsiz Konaklama İmkanı: Couchsurfing Nedir? Nasıl Kullanılır? yazısında da bu sistem ile ilgili merak edilen her şeyi sizlerle paylaşacağım.
Öncelikle şunu söylemeliyim; couchsurfing kullanıcısıyım ve en sevdiğim ağlardan biridir. Yani uzaktan bir anlatıcı değil, işin direkt içinden biri olarak bahsedeceğim couchsurfing’den.

Couchsurfing Nedir?

Özellikle gezginlerin birbirine yardım etmesi için kurulmuş bir sistem couchsurfing. Bu sistem aracılığıyla gittiğiniz yerden lokal ya da orada evi olan biriyle irtibata geçip, sizi misafir edip edemeyeceğini öğrenebiliyorsunuz. Ev sahibinin müsaitlik durumuna göre de herhangi bir bedel ödemeden konaklayabiliyorsunuz.

Ücretsiz Konaklama İmkanı: Couchsurfing Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bu ağ bir web sitesi olarak kuruluyor ve teknolojinin ilerlemesiyle birlikte; telefon uygulaması olarak da hizmet veriyor.
Yapmanız gereken şey; bu web sitesine yani Couchsurfing adresine tıklayarak kullanıcı profili oluşturmak. Hakkınızda detaylar vermek ve fotoğraflarınızı yüklemek.

Couchsurfing Nasıl Kullanılır?

Açmış olduğunuz kullanıcı adıyla gitmek istediğiniz lokasyonun adını aratıp etrafta bulunan kişilerle irtibata geçmeye başlıyorsunuz. Bu kişilerin kimi evini paylaşıyor kimi de sadece rehberlik edebileceğini belirtiyor profilinde. Siz bu lokal arkadaşlara kısa ve bilgilendirici bir mesaj atıyorsunuz. Kaç gün kalacaksınız, kısa bir bilgi gibi şeylerin ardından karşı taraftan cevap gelmesini beklemelisiniz.
Gelen olumlu cevabın ardından irtibat numaralarınızı alıp arkadaşlığınızı başlatabilirsiniz.
Ben bu sistemi kısmen gezginlerin facebook profil ağına benzetiyorum. Hakkınızda bilgiler oluyor ve siz de yeni arkadaşlar ediniyorsunuz.

Sadece Konaklama İçin Mi Kullanmalı?

Ücretsiz Konaklama İmkanı: Couchsurfing Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yazı başlığını da Ücretsiz Konaklama İmkanı: Couchsurfing Nedir? Nasıl Kullanılır? olarak attık ama bu kadar değil tabi. Ana fikir konaklama olabilir ama yeri müsait olmayan biri şehirde size rehberlik edebilir. En güzel restoranları gezdirip en lezzetli yemekleri yemenizi sağlayabilir ya da en ucuz. Ne de olsa oranın yerlisi o ve o sokakları yüzlerce kez gördü değil mi?
Bu yüzden ben sadece konaklama olarak görmüyorum bu sistemi yani arkadaş bulmaya ve yardımlaşmaya da yarıyor.

Couchsurfing Hakkında Kısa İpuçları

Sistem referans yoluyla hareketleniyor. Şöyle ki; evimde konaklayan kişi seyahati bitince profilime bir yorum yazıyor. Kenan’ın misafirperverliği çok iyiydi gibi ve bu da haliyle benim iyi bir ev sahibi olduğumu kanıtlar nitelikte bir işaret.
Tabi siz hesabınızı açarken sosyal medya hesaplarınızla ilişkilendirdiğiniz couchsurfing hesabınıza referans rica edebilirsiniz. Örneğin; Facebook arkadaşınız Ahmet’e “Hadi bana da bir referans yaz da ilk olumlu puan senden olsun” diyebilirsiniz.
açıklayıcı ve güzel bir profil. Bunun yanında sosyal medya hesaplarınızın da göründüğü bir alan tabi ki güvenilirliğinizi arttıracaktır. Her ne kadar sosyal medya ile ilgili serzenişlerimizi dile getirsek de hayatımızla ilgili çok fazla ipucunu oradan veriyoruz.

Couchsurfing’de Para Geçmez!

Her ne kadar son zamanlarda özellikle İran’da böyle bir sektörün olduğunu duysam da işin özü bu değil. Bu ağın doğasına ters bir durum bu ve para ödeme gibi bir şey söz konusu değil. Amaç sizinle aynı dilden konuşan arkadaşlıklar edinip; zamanı gelince sizin de o kişiyi evinizde misafir etmenizi amaçlıyor ya da bir insana karşılıksız yardım etmeyi.
Teknolojinin işe en çok yaradığı ve faydalı olarak kullanıldığı alanlardan biri bence couchsurfing. Ücretsiz Konaklama İmkanı: Couchsurfing Nedir? Nasıl Kullanılır? yazısını bir de güzel anıyla bitirelim.

Couchsurfing Anıları Bitmez

Ücretsiz Konaklama İmkanı: Couchsurfing Nedir? Nasıl Kullanılır?

Endonezya‘nın Probolinggo şehrine gidip oradan da Bromo Dağı’na çıkarak gün doğumunu izlemek istiyorum. Buralara kadar gelip yapmamak olmaz diyorum kendi kendime. Neyse Couchsurfing hesabımdan trendeyken birkaç kişiye mesaj yazdım ama dönen olmadı. Ben de konaklayacak yer bakıp sonrasında da bir yolunu bularak Bromo Dağı’na giderim dedim kendi kendime.
Tren bir saat içinde Probolinggo varacaktı ki bir arkadaştan mesaj geldi. Siyah türbanıyla 20 yaşlarında bir kız bana yardım edebileceğini söylüyor. Doğrusu ben ön yargı ile yaklaşıp yardım edemez dedim ama ineceğim tren istasyonunu da söylemiş oldum yazışma arasında.
İstasyona ulaşır ulaşmaz kızın beni motoruyla beklediğini görüp tanıştım. Oldukça sıcak kanlı biriydi ve motora binmemi kalacak yeri dert etmememi söylüyordu. Yaklaşık 20 dakikalık bir yolculuktan sonra kız, amcasının evine getirerek tüm aileyle tanıştırdı beni. Yatacak yer ayarladılar ve o gece motorlarla Bromo Dağı’na çıkacağımızı söylediler. Biz dört kişi gece saat 02:00 civarında Bromo Dağı’na doğru yola koyulduk. Öyle acayip yollardı ki bu satırları yazarken neden diye de içimden geçirmeden edemiyorum.
Adeta büyülendiğim gün doğumunu izleyip ardından eve gelerek güzel bir uyku çektik. Her şeyi lokal insanların yaşadığı gibi yapmıştık hem de neredeyse hiç para ödemeden. Zorla verdiğim, motora gaz parasından bahsediyorum ki Türk Lirasına vurunca üç dört lira ancak ediyor.

Lokallerde Konaklayın, Seyyahlarla Tanışın

Couchsurfing’in sloganı neredeyse böyle bir şey ve asıl amaç ücretsiz bir yerlerde kalmak değil. Hem yol arkadaşı bulmak, hem o kültürü en doğru ağızdan öğrenmek hem de güzel deneyimler yaşamak. En önemlisi de “aynı dilden” konuştuğunuz insanlarla arkadaş olup onları da evinizde ağırlamak. İnanın çok güzel dostluklar edinecek; böyle güzel insanlar sayesinde dünyanın daha yaşanası bir yer olduğuna inanacaksınız.

Share

Comments

  1. Ben de Bromo’ya couchsurfing’den tanistigim bir arkadasla cikmistim. 🤗🤗 Yasasin couchsurfing!!

  2. I think this is one of the most important info for me. And i am glad reading your article. But wanna remark on few general things, The web site style is ideal, the articles is really excellent D. Good job, cheers gfgakdeeceek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir