Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur?

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur?

Seyahat planlarını etkileyen en önemli unsurlardan biri sanırım ucuz uçak bileti. Konaklama ya da yeme içme kısmından feragat edilebiliyor ama uçak bileti konusunda biraz temkinli yaklaşım etkili. Haliyle Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur? konusu da işlenesi ve dikkat edilesi noktalardan.
Konuya direkt girmeden önce bir bilgi vereyim size; geçtiğimiz aylarda kurduğum Travel Hacks Türkiye Facebook grubu da böyle bir uygun bilet ve tüyo paylaşım platformu. Hani olur da üye olursanız; en hazırından ucuz uçak biletlerini, indirim kodlarını ve seyahate dair tüyoları bu grupta bulabilirsiniz. Tabi isterseniz siz de paylaşımda bulunup faydalı olabilirsiniz.
Ucuz uçak bileti siteleri diye bir popülerite var ancak ben bu konuda biraz temkinliyim yani her yerden bakıp aranması taraftarıyım. Zaten bunları da; Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur? sorusunun karşılığını ararken hep birlikte göreceğiz. Bunun yanında; son dakika ucuz uçak bileti kısmına da değineceğiz birlikte yani öyle erkenden alalım ama ucuz olsun düşüncesi her zaman tutmuyor. Neyse adım adım ucuz uçak bileti nasıl bulunur yazısına başlayalım.

Uçak Bileti Arama Motorları

Uçak bileti almaya karar verdiniz ve aklınızda bir ülke var. Mesela Tayland’a ucuz uçak bileti arıyorsunuz. Bence yapmanız gereken ilk ve en önemli şey arama motorlarını incelemek. Az çok biliyorsunuz ama; Enuygun.com , Skyscanner, Momondo, Kayak gibi siteler işinizi görecektir. Buralardan baktığınız destinasyonlar ile ilgili fiyat alarmı da kurmanızda fayda var. Örneğin; Tayland’a ucuz uçak bileti arıyorsunuz ve ilk yapmanız gereken tarih aralığı girmek. Sonrasında minimum ve maksimum fiyatları seçmek. Ardından gideceğiniz havalimanını belirleyip sonrasında da aktarma tercihlerinizi eklemek. Haliyle aktarmalı uçuşlar direkt uçuşlara göre ucuz olabilir ve belki bu sizin için güzel de bir deneyim olacaktır. Bunun yanında; fiyatı görünce aktarmayı da kabul edeceğiniz yerler olacaktır. Bundan sonrası e-posta adresinize gelen ucuz uçak bileti alarmlarına dikkat etmeniz olacak. Bazen fiyat artışı bazen de düşüşü göreceksiniz o yüzden hemen heyecan yapıp almaya kalkmayın derim. Biraz bekleyin araştırın.

Önemli Not

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur? konusunun en önemli noktalarından biri bence bu. Arama motoru kullanıyorsunuz ve şunu araştırmalar neticesinde göreceksiniz; Tayland uçuşu aradığınızda etrafınıza ve girdiğiniz sitelerde Tayland’a Ucuz Uçak Bileti reklamları çıkacak. Bunu hatırlayan sistem aynı zamanda sizin aramalarınızda da yüksek fiyat gösterecek. Bu yüzden arama motorları kullanımında çerezleri silip hatta vpn ile lokasyon değiştirip tekrar denemek en sağlıklısı olacaktır. Ben deneyimleyerek şunu söyleyebilirim; bu yöntemle çok daha ucuza bilet alımı yaptım.

Yakın Şehirler ve Diğer Havaalanları

Aslında bunu İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan uçuş arayanlar bileceklerdir. Genelde pahalı biletler Atatürk Havalimamı’ndan satılır. Ucuz uçak bileti de genelde Sabiha Gökçen Havalimanı hareketli olarak bulunur. Bunun benzerlerini Avrupa ya da Amerika gibi yerlerde de göreceksiniz. Belki aynı şehir değil ama yakın lokasyonlarda benzer şeyler oluyor. Siz de seçim yaparken bu ayrımın farkında olarak arama yapabilirsiniz. Arama motoru kullanımlarında da ülkeden hareket şeklinde de aratabilirsiniz.
Bir diğer örneği de Dalaman Londra arası uçuşlarına verebiliriz. Türkiye’den en uygun uçak biletleri sanırım Dalaman’dan bulunuyor. Nedeni de basit aslında; turist yoğunluğu ve sefer sıklığı. Tabi bir de ucuz havayolu firmalarının buraya sefer düzenlemesi.

Farklı Siteler ve İndirim Kodları

Öncesinde; eDreams ve Jetcost Kullanarak Ucuz Uçak Bileti Alma yazısını paylaşmıştık. Geçtiğimiz yıl birisi bu sitelerden bahsetse; benimle eğlendiğini düşünürdüm ama İstanbul çıkışlı Avrupa’daki bir çok şehre 1 Euro gibi rakamlara ulaşım sağlayabildiğimiz adresler olarak hafızamızda yer ettiler. Siz de gruplarda v.s gördüğünüz bu ve benzeri sitelere inceleyerek yaklaşın derim. Olmaz demeyin çünkü alıp uçanlar gerçekten hem şaşırdı hem de inanamadı. Doğrusu ben de bu sistemlerin nasıl ve ne şekilde çalıştıklarına bazen akıl sır erdiremiyorum ama çalıştığını görünce ikna oluyorum 🙂

Şu Gün Alın Bu gün Almayın!

Merak edilen konulardan biri de bu. Bazı sitelerde salı günü alın, bazı sitelerde de perşembe günü alın gibi yorumlarla karşılaşıyorsunuz ama ben bunun pek doğru olduğunu düşünmüyorum. Araştırma ve bilet alımı neticesinde gördüğüm bunlar. Yani salı günü aldığım ya da salı günü baktığım biletler daha ucuz diye bir şey yok. Tabi hafta içi olması nispeten daha ucuz kılabiliyor ama salı günü alınan bilet daha ucuz diye bir şey olduğunu düşünmüyorum. Eğer böyle bir şey varsa da artık yoktur çünkü havayolu firmaları bunu öğrenir öğrenmez değiştirip kendilerine yontacaklardır haliyle.

Charter Uçuşlar

Hep planlı uçuşlardan bahsettik ama bir de bunun charter uçuşları var ki cidden ucuz olabiliyor. Bu uçuşlar genelde havalimanlarından alınıyor ya da web sitelerinden de satılıyor. Örneğin; yarına bir charter uçuş var ve alıp hemen uçuşu gerçekleştirebiliyorsunuz. Buradaki amaç; uçağın boş gitmemesi gibi konular. Neticede uçak buraya geliyor ve dönüşte de doluluk oranını yakalayamıyor diye düşünün. Bu ve benzeri durumlarda ucuz uçak bileti bulmanız da kolaylaşabilir. Aklınızın bir kenarında olsun.

Havayolu Firmalarının Kampanyaları

Bu da önemli konulardan. Her ne kadar arasanız da bulamayacağınız ucuzlukta biletleri bu şekilde alabilirsiniz. Bazen belirli rotalarda %50 indirim ya da dönüş biletlerinde yapılan indirimlerle işinize yarayan fırsatları yakalayabilirsiniz. Tabi bu da planlamaktan ve parayı kenara koyup pusuya yatmaktan geçiyor. En önemlisi de takipten. E-posta bültenlerine üye olabilir ve bir şekilde öncesinde haber alabilirsiniz.
Tabi şahsi deneyimimi aktarayım bu konuda da; artık havayolu firmaları da parça parça e-posta gönderiyor. Mesela arkadaşım kampanya ile ilgili e-postayı almışken bana daha bilgi bile ulaşmamış oluyor. Bu yüzden Travel Hacks Türkiye Facebook grubunu kullanan bilir 🙂 Görenler ya da e-posta gelenler ivedilikle paylaşıyor ki bilgi sahibi olalım. Haliyle indirimli biletler de sınırlı sayıda satışa sunuluyor.

Şans ve Mantıklı Hareket Etmek

Son olarak şunu söyleyeyim; malum İstanbul’dan Avrupa şehirlerine 1 Euro dedik ve beklenti de büyüdü. Bence Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur? konusunun anahtar cümlesi; Ne kadar verebilirsiniz?
Web sitelerinden ya da önceki paylaşımlardan bulunan ucuz uçak biletleri insanı biraz da cimri yapıyor ama bu demek değil ki her seferinde bu fiyatlar olacak. O yüzden kararı verip, bu fiyat uygundur dedikten sonra almak. Aksi halde; promosyon uçuşu beğenmeyip çok pahalı uçuşlara mecbur kalan birçok arkadaşa sahibim 🙂 Bu benim de başıma geliyor tabi sadece arkadaşlarımın düştüğü durumlar değil. Yani bileti buldunuz ve fiyatı da düşündüğünüz rakamdan uygun. Benim tavsiyem alın çünkü ucuzun da ucuzu var ve bu bir aldatmaca da olabiliyor. Algıyı da çok düşük fiyatlar üzerinden oluşturunca bilet almak zorlaşıyor.

Son söz hiç bitmez

Bugün moda olan ya da geçerliliğini elinde bulunduran sistemler de yerini başka mecralara bırakacaktır. Bu yüzden; keşfettiğiniz, gördüğünüz ve faydasına şahit olduğunuz yöntemleri buradan paylaşabilirsiniz. Bilgi paylaşınca güzel ve böyle çok daha zengin.
Hepinize iyi yolculuklar..

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir