Vietnam Gezi Rehberi

Vietnam Gezi Rehberi

Vietnam Gezi Rehberi

Vietnam, seyahat etmeyi istediğim fakat vize problemi olduğu için ümitsiz hissettiğim yerlerdendi. Önceki yazılarımda Vietnam Vizesi hakkında bir yazı yazıp sizlerle paylaşmıştım ama Vietnam Gezi Rehberi tadında bir yazı çok daha iştah açıcı olacaktır diye düşünüyorum. Doğrusu google da dolaşınca Türkçe kaynak bulmak biraz güç.
Öncelikle şunu belirteyim; bu ülkede yaklaşık 30 gün boyunca seyahat ettim hem de bir uçtan bir uca ve kara yoluyla 2200 km civarında bir yol. Yani Vietnam Gezi Rehberi deyip geçme emek var burada 🙂
Aşağıda, merak uyandıran ve bende etkisi uzun süre gitmeyen bu güzel ülke ile ilgili notları sıraladım

Vietnam Hakkında

Resmi adı Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti. Ülke bir süre Kuzey ve Güney diye ikiye bölünmüş ama 1976 da tekrar birleşmiş. Seyahat ederken göreceksiniz kuzeye doğru ya da güneye doğru gidince bariz farklar ortaya çıkıyor. Bu farklar; yeme içme, kültür hatta bu kültürlerin halk üzerindeki etkisi.
Ülke tarihi sömürü ve savaşlarla geçmiş. Özellikle ülkenin güneyinde Fransızların etkisini hala görebiliyorsunuz.
Vietnam denilince akla gelen ilk sözcüklerden birisi ne yazık ki savaş. Yıllar süren ve güç dengesinin olmadığı bir savaşa vermiş bu ülkenin insanları ama sonunda Amerika’yı dize getirip topraklarından göndermiş.
Ho Chi Minh ismi de ünlü komutanın adı ve paranın üzerinde fotoğrafları yer alıyor. Şehrin eski ismi Saigon iken savaş sonrasında Ho Chi Minh olarak değiştiriliyor.

Rotam Neydi?

Vietnam Gezi Rehberi yazısının en can alıcı noktası. Ülkenin güneyinden başlayarak en kuzeye yani başkente doğru ilerledim.
Sırasıyla: Ho Chi Minh City – Mui Ne – Dalat – Nha Trang – Hoi An – Da Nang – Hanoi – Ha Long – Sa Pa
Bu rotayı open bus tour bus güzergahlarından yola çıkarak oluşturdum. Tabi yanına eklediklerim de oldu ama genelde sırt çantalı gezginlerin yaptıkları rota bu şekilde.
Her şehrin kendine has güzelliği var ve hangisini seviyorsanız orada daha uzun süre kalabilirsiniz. Ben öyle yaptım ve birinciliği Ho Chi Minh City ve Dalat e verdim.

vietnam’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Bununla ilgili şuralar demek biraz zor çünkü ülke güzel ve çeşitli zevklere de cevap verebiliyor. Sa Pa ve Da Lat, doğal güzellikleri ile öne çıkıyor ve kahve, meyve v.s tarlaları da buralarda. Şehir seviyorsanız Ho Chi Minh diyebilirim. Bunun yanında Hoi An gibi yerler de gerçekten etkileyici. Sizin yerinizde olsam; haritadan bakar ve hoşuma giden yerleri tek tek işaretlerdi. Dikkat etmeniz gereken şey mevsim. Yağmurlu zamanda giderseniz zorlanabilirsiniz. Özellikle Da Lat ve Sa Pa gibi yerlerde doğa yürüyüşü yapılıyor. Sezon harici bu yürüyüşleri yapmak gerçekten zor hatta imkansız gibi.

Hangi Yolla Seyahat Ettim?

Burada ” open bus tour bus ” araçlar mevcut ve sistem şöyle işliyor; yolculuğa başladığınız yerden bir bilet koçanı alıyorsunuz daha doğrusu toplu bir bilet satın almış oluyorsunuz ve tarihler açık şekilde. Ne zaman seyahat etmek istiyorsanız ofisi arayarak ya da direkt adrese giderek rezervasyon yaptırıyorsunuz.
Tabi burada dikkat etmeniz gereken kural her zamanki gibi fazla para ödememek.

Örneğin ben ” Ho Chi Minh City – Mui Ne – Dalat – Nha Trang – Hoi An – Da Nang – Hanoi ” rotaya 45 USD ödedim ama çok daha fazla ödeyenlerle karşılaştım. Siz siz olun bileti almadan fiyatı kontrol edin.
Burada bir de hangi firmadan almalıyım karmaşası var. Ben Camel Travel ‘ı tercih ettim evet şikayetler vardı internette ama ben memnun kaldım.
Otobüslerin bazısı yataklı. Şöyle ki : bu otobüslerde koltuk yok yatak var. Ayakkabılarınızı çıkarıp uyur vaziyette seyahat ediyorsunuz. Öyle güzel ki anlatamam. İnternet bağlantısı var diyorlar ama ben daha çalışanına rastlamadım.

Vietnam Yemekleri

Sıklıkla sorulan sorulardan biri de yemekler. Bizim damak tadımıza pek uygun diyemeyeceğim ama ülkenin güney kısmı nispeten çok daha yakın bir tat sunuyor. Mesela Bánh mì, bir çeşit sandviç ve içerisine çeşit çeşit garnitürler, etler konuyor. Ekmek arası bulabileceğiniz ender Güneydoğu Asya ülkesi yani. Tabi bunda Fransız sömürgesi olmanın katkısı büyük. Yıllar önce Fransızlar tarafından baget ekmeği getirilerek yapılmış Bánh mì.

Evet bir soru daha var ki; “köpek, sıçan eti yeniyor mu?” evet arkadaşlar buralarda halk her şeyi yiyor desem pek abartı olmaz.
Amerika bölgeye savaş açınca halk yer altında yaşamaya başlamış ve temel geçim kaynağı olan pirinç tarlaları imha edilmiş. Hal böyle olunca halk çeşitli yemek arayışlarına girerek yeni alternatifler üretmeye başlamış. Sonrasında da bu kültür olarak yerleşmiş.
Bence bir tane savaş ile ilgili müze v.s gezseniz ne demek istediğimi hem anlarsınız hem de bu insanlara saygı duyarsınız.

Vietnam Pahalı Mı?

Tabi bir de en çok sorulan sorulardan biri bu; Vietnam Pahalı Mı? Her bütçeye uygun seçenekler var. Hostel, lüks oteller v.b gibi alternatifleri bulmak mümkün. Üstelik pahalı da değil. Sokak yemekleri de yenebiliyor. Örneğin; Hindistan seyahatinde sokak yemekleri ucuz ama yediğiniz zaman zehirlenmeniz olası. Vietnam sokak yemekleri için bunu söylemem zor. Birçok yerde denedim ve herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Sadece ben de değil, sohbet ettiğim gezginlerden de aynı tepkiyi aldım.
Ulaşım konusunda da hayli alternatifler üretilmiş. Yataklı otobüsler, sınıf sınıf ayrılan taşımacılık da bunlardan. Özetle; para durumunuza göre alternatif bulabileceğiniz, düşük bir bütçe ile de gezebileceğiniz bir ülke. Vietnam Gezi Rehberi yazısına; sırt çantalı dostu bir ülke ibaresi dahi eklenebilir biraz zorlasak 🙂

Vietnam’da Alışveriş

Vietnam Gezi Rehberi denilince akla alışveriş de geliyor tabi. Ülkenin en popüler ihracat kalemini ahşap ürünler oluşturuyor. Çeşitli ağaç oymaları oldukça meşhur ve eğer taşıyabilirim derseniz birkaç hediyelik alınabilir.
Rice wine yani pirinç şarabı da diğer önemli hediyeliklerden. Şarap diye aldanmayın alkol oranı oldukça yüksek ve bazı çeşitlerinde içine yılan falan koyuyorlar. Almadan bakın öyle alın sonra ben bunu içemem deyip dökmeyin 🙂

Dikkat ettiniz mi bilmem ama birçok markanın imalat yerlerinden biri Vietnam. Örneğin Adidas, Samsung gibi markaların ürünlerinin fabrikası burada bulunuyor. Hal böyle olunca sahte adidas ya da benzeri spor malzemelerini uygun fiyata alabilirsiniz. Satıcılar orjinal adidası ve sahte adidası size gösterip seçiminize sunuyorlar.
Talihsiz bir kaza sonrası cep telefonum çalışmaz boyuta gelince; ülkeden cep telefonu almak zorunda kaldım ve fiyatlar ülkemize nazaran uygun. Elektronik eşya zincirleri mevcut ve oldukça ilgililer.

Vietnam İle İlgili Kısa Notlar

– İlk sıraya güvenlik kısmını koymamda fayda var. Evet ülke çok güzel ama özellikle Ho Chi Minh City ve Hanoi ‘de dikkatli olmanızda fayda var. Şöyle ki; trafikte sayamayacağınız kadar motorsiklet var. Bir çoğunda plaka yok ve kaskı takan trafiğe çıkıyor.
Öyle ki, rezervasyon yaptığım hostelden gelen mesajda: yolda yürürken cep telefonumla oynamamam gerektiği hatta yola çok yakın yürümemin güvenli olmayacağı yazıyordu.
Evet kapkaç olayları çok fazla ve yakalama v.s gibi bir imkan da ne yazık ki yok.
– Ülkeye girişlerde aşı kartı istenebiliyor o yüzden yanınızda aşı kartı bulundurmanızda fayda var.
– İnsanlar çok yüksek sesli konuşuyorlar ve trafikte kavga v.s görmeniz olası yani diğer Güneydoğu Asya ülkeleri gibi düşünmeyin derim.
– Merkezden biraz uzaklaşınca halkın çok sıcak kanlı ve yardımsever olduğunu göreceksiniz. Ben gerçekten hayran kaldım.
– Benim yaptığım gibi bir rota düşünüyorsanız yanınıza ceket pantolon almanızda fayda var. Mui Ne de denize girerken 2 saat mesafedeki Dalat ‘ta ceket giyme ihtiyacı duyabilirsiniz çünkü dağlık arazinin hüküm sürdüğü bölge oldukça serin.
– Kuzey Vietnam’da Çinçe bilen halka rastlayabildiğiniz gibi Güney Vietnam’da Fransızca konuşan halka rastlayabilirsiniz.
– Burada da sokak yemeklerini denedim ve bazı tatlar o kadar hoşuma gitti ki kimi zaman özlüyorum. Ön yargılı olmayın deneyin derim.

Özetle : Vietnam Gezi Rehberi yazısından faydalandınız o zaman uzun bir süre ayırıp bu güzel ülkeyi keşfedin derim. Ben çok sevdim.

Share

Comments

  1. Sayfanızı bulmakla kendimi şanslı hissediyorum.Çok güzel yazılar ve bilgilendirici.
    Selam ve sevgiler

  2. Kenan,
    Vietnam rotası üzerinde çalışırken bir baktım ki sen gidip yazmışsın. Eline sağlık. Gezim için çok faydalı olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir