Vietnam’da Görülmesi Gereken En güzel 7 Yer

Vietnam'da Görülmesi Gereken En güzel 7 Yer

Vietnam’da Görülmesi Gereken En güzel 7 Yer

Bu ülkeyi ne denli sevdiğimi ve adım adım gezdiğimi, dilim döndüğünce Vietnam Gezi Rehberi‘nde anlatmıştım. Şimdi de Vietnam’da Görülmesi Gereken En güzel 7 Yer yazısıyla biraz daha detaylandıracağım gezip gördüğüm yerleri.
Vietnam yolculuğuma Kamboçya sınırından girip, Ho Chi Minh şehriyle başlayarak; toplamda bir ay süren yolculukla Hanoi’de sonlandırmıştım.
Vizeyi alıp ülkeye girdiğime göre şimdi beni etkileyen yerleri, Vietnam’da Görülmesi Gereken En güzel 7 Yer adı altında sıralayacağım

Ho Chi Minh City

İlk adım attığım şehir olduğu için midir bilinmez çok sevmiştim burayı. Gece hayatı, gezilip görülecek yerleri ve kültürüyle aklınızda kalacağı kesin.

Şehir, tam anlamıyla kalabalık şehir kıvamında. Yoğun araç ve motorsiklet trafiği sizi bir anda şaşkına çevirebilir. Buna bir de gökdelenler eklenince; “Ben nereye geldim” diyebilirsiniz.
Size önerim tadını çıkarın. Bu şehir zamanında Fransızların sömürgesi altındaymış. Etrafta Fransız izlerini görmeniz, benzer kafelere rastlamanız olası. Öyle ki ülkenin mutfağına bile etki ederek ekmek arası bagetlerin şehri olmuş Ho Chi Minh City.
Güneydoğu Asya’da ekmek arası bulabileceğiniz ender yerlerden biri ve bu dediklerimi ülkenin kuzeyine çıktıkça çok daha iyi anlayacaksınız.
Size önerim; şehrin biraz dışına çıkıp yerel halkın bulunduğu yerlerde zaman geçirmeniz. Gerçekten merkeze göre bambaşka bir sosyal çevre var. Fiyatlar da ciddi anlamda fark gösteriyor.

Mekong Delta

Ho Chi Minh City’den alacağınız tur ile Mekong Delta’yı ziyaret edebilirsiniz ancak benim önerim bir gece Mekong Delta’da kalıp muazzam görüntüler yakalamak için sabahın ilk ışıklarıyla tekne turuna çıkmanız olacaktır.

Sonraki yazılarda değineceğim ama Mekong Delta turu biraz zahmetli olabiliyor. Şöyle ki; ilk etapta araçla uzun bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Sonrasında botlarla bu güzel deltayı gezip etrafta bulunan mekanları ziyaret edebiliyoesunuz. Hindistan Cevizi şekeri imalathaneleri, pirinç yufkası ve mamülleri imal eden köylü kadınları, yüzen marketleri ve yerel insanların yaptıkları mini tiyatroları izleyebilirsiniz.
Tur ve çevre gerçekten etkileyici. Vietnam’a gelip Mekong Delta’yı görmedim demeyin.

Da Lat

Gerek sosyal medyada gerekse sayfamda yazarken büyük bir sevgiyle bahsettiğim yer burası. Öyle güzel ki; dağların arasında serin mi serin bir doğa harikası. Aynı zamanda Vietnam’ın çiçek ve meyve deposu olarakta adlandırılıyor. Çok sayıda meyve ve çiçek üreticisi de burada yer alıyor. Hava şartları itibariyle buna oldukça yatkın ve ülkenin geri kalanında klima kullanmadan duramazken, burada battaniye ile uyuyorsunuz.

Şehir merkezinde de güzel kafeler ve restoranlar var. Size tavsiyem; motor kiralayarak Da Lat turu yapabilirsiniz ya da firmalarla görüşüp turlara dahil olma seçeneğiniz var. Ben turlara dahil olma seçeneğini tercih ederdim çünkü şelale v.b gibi engebeli yerlere giderken tehlikeli yollardan geçiyorsunuz. Sıkça karşılaşılan durumlardan biri de motor kazaları ve araçlar da bu konuda biraz duyarsız.
Pazarlığınızı yapıp turlara dahil olmanızı ve gün boyu bu güzel şehri keşfetmenizi öneririm.

Da Nang

Birazdan bahsedeceğim ve Vietnam’da Görülmesi Gereken En güzel 7 Yer listesinde bulunan Hoi An’a 30 kilometre mesafede. Işıl ışıl bir yer burası. Özellikle haftasonları Dragon Köprüsü aydınlatılıyor ve renk karnavalını yaşıyorsunuz. Turistlerin uğrak yerlerinden burası da.

Hoi An

Thu Bon Nehri üzerine kurulmuş bu şehir günün her saatinde ayrı bir havaya bürünüyor. Baştan söyleyeyim turistik bir şehir ve benim gibi bayrama ya da özel güne denk getirirseniz metrobüs sıkışıklığında bir akşam pazarı vaad ediyor. Sabahın ilk ışıklarıyla şehirde yürüyüşe çıkıp fotoğraf çekebilirsiniz. Sahil boyunca yürüyüp görebileceğiniz sabah pazarı da kesinlikle görülmesi gereken yerlerden. Hem kahvaltı yapıp hem de lokal insanların fotoğraflarını çekebilir aynı zamanda da lezzetli meyvelerden alabilirsiniz.

Özellikle akşam saatlerinde bambaşka bir havaya bürünüyor Hoi An. Renkli sokakları, yol üstünde kurulan pazarları ve birbirinden güzel kafeleriyle birkaç gün ayırmayı hakediyor. Yürürken de göreceksiniz birçok yerde renkli fenerler asılı ve çok güzel bir manzara oluşuyor. Gece tekne turları oluyor ve yeni evli çiftler burada fotoğraf çekimlerine geliyor. Özellikle gece yüzen fenerlerle kaplı nehri kaçırmamanızı öneririm.

Ha Long Bay

Vietnam’da Görülmesi Gereken En güzel 7 Yer listesinin güzide yerlerinden biri de Ha Long Bay. Bu şirin körfez, turistlerin uğrak noktası olduğu gibi 1994 yılında da dünya Mirası Listesine girmeye hak kazanmış. Burada yapacağınız tekne turu da unutamayacağınız anlar listesine girecektir.

Sa Pa

Burası da Vietnam’ın en kuzey noktalarından birinde yer alıyor ve yazının başında bahsettiğim Da Lat’a alternatif gibi düşünebilirsiniz. Alabildiğince yeşil ve bol yürüyüş rotası olan bir yer. Genelde yağmurlu oluyor ve hava da diğer bölgelere göre oldukça soğuk. Ülkenin en yüksek dağı burada bulunuyor ve doğa yürüyüşleri için ideal yerlerden.
Burayı ziyaret edenler genelde doğa yürüyüşü turlarına katılıyor. Ufak gruplarla ya da size özel doğa yürüyüşlerine katılabilir; güzel kareler yakalayabilirsiniz.

Son Söz

Bu güzel ülke pek çok kişiye hitap edecek kapasiteye sahip. Dikkat ederseniz; şehir yaşantısından, doğaya hatta kültürel zenginliği barındıran yerlere kadar seçenekler mevcut.
Siz de Vietnam seyahatiniz öncesi bu listeye göz atıp notlarınızı alın derim.
Ucuz uçak bileti için turna.com sitesine göz atın.

Share

Comments

  1. Vietnam’a giden bir arkadaşım bir ay sadece karpuz yiyebildiğini söylemişti. Yemekleri ağır ve pis bulmuş. Umarım sadece abartmıştır.

    • Tabi damak tadı farklılık gösterir herkese göre ama ben sevmiştim Vietnam yemeklerini. Pis yerler olduğu gibi turistlere hitap eden yerler de var. Ayrıca burger zincirlerini de bulmak mümkün yani ben aç kalınabilecek bir memleket olduğunu düşünmüyorum.

  2. Vietnam en çok görmek istediğim yerlerin başında geliyor. Şimdiden not ettim yazdıklarınızı 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir