Vino Dessera Bağ Gezisi ve Tadım Yolculuğu

Vino Dessera

Vino Dessera Bağ Gezisi ve Tadım Yolculuğu

Dönmez Çiftliği’nin kurucusu Yetkin Bey, Kırklareli’ne gelip ceviz ağacı dikerek bağcılığın ilk adımını Vino Dessera ile atmış. Sonrasında ceviz ile başlayan serüven üzümün en güzel hallerinden birine bürünmüş Vino Dessera.
Baba Yetkin Bey’den işi devralan Doğan Dönmez, bu işe deyim yerindeyse baş koyup gönül vermiş.
Bağ gezisi boyunca bu uğraş ile ilgili her konuda bilgi verip, bilgilerini bizlerle paylaştı. İşin zorluğu ve mevcut sistemle işleyişi ya da işleyemeyişini anlatınca ne denli meşakkatli bir iş olduğunu da anlamak hiç zor değil.

Başlangıç köy kahvaltısıyla

Yolculuk sonundaki ilk durağımız kahvaltı sofrası oldu. Beklemediğim bir lezzetle karşılaştığımı itiraf etmeliyim. Peynirleri enfes, ekmekleri taptaze ve harikaydı. Sonradan kahvaltıdaki ürünlerin kaynağının köyden geldiğini ve özenle seçildiğini öğrenince lezzetin sırrını da anlamış olduk.
Kahvaltı bitiminde şarabın yolculuğu hakkında kısa bilgiler aldıktan sonra yönümüzü üzüm bağlarına çevirdik. Yeşiller içinde yürüyüp sıcağa aldırmadan bu güzel yolculuğu bitirdikten sonra tadıma ve ızgara kokusuna kendimizi kaptırdık.
Vino Dessera; Dünya Şarap Ödülleri yarışmasında iyi bir derece elde ederek, tavsiye edilen şarap kategorisine girmeye hak kazanmış. Her ne kadar bu konuda yetenekliyim diyemesem de, içimi rahat ve lezzetli şarapları olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.
Köfte ve peynir tabağı eşliğinde kadehleri kaldırırken, bu coğrafyaya yapılan yatırımı da görmezden gelmek olmaz diyerek Vino Dessera ve Dönmez Ailesi’ni hep birlikte kutladık.

Evliya Çelebi’nin bölge hakkındaki yazısı

Evliya Çelebi’nin de bahsettiği gibi; “Etrafı binlerce dönüm bağ ile çevrili bağ kasabası”günlerine kavuşmak için adımlar atıldığını görmek sevindirici.
Dönmez Ailesi’nin şarap ile ilgili bu anlamlı ve kısa sözü her şeyi özetliyor sanırım “Şarap bir gönül işidir, emek ister, bağda iz ister; bağda izi olanın hasatta sözü olur. İşte Vino Dessera bizim sözümüz, bizim emeğimiz, bizim sevgimizdir”
Hoş sohbet, lezzet ve deneyimlerin olduğu etkinlik boyunca keyif aldık. Dönmez Çiftliği çalışanlarına ne kadar teşekkür etsek azdır.
Gönül koyup emek harcadıkları bu güzel uğraşta çok daha başarılı olurlar umarım. Dönmez Çiftliği Kırklareli Ahmetçe Köyü’nde yer alıyor. İstanbul’dan araçla ortalama 2 – 2,5 saatte ulaşabilirsiniz.

Share

Comments

  1. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir