Vizesiz Seyahat Edilebilen Ülkeler

vizesiz seyahat edilebilen ülkeler

Vizesiz Seyahat Edilebilen Ülkeler

Tatil planı yaparken önümüzde bulunan en büyük engellerdendir vize. Gelin birlikte vizesiz seyahat edilebilen ülkelere birlikte bakalım.
Keşke hiç olmasa dediğimiz uygulama, gün gelir rotanızı tamamen değiştirmenize sebeptir ama öyle ülkeler vardır ki vize stresi ile uğraşmayıp tatilinizin keyfini çıkarırsınız.
Not : Vizesiz Seyahat Edilebilen Ülkeler liste aralıklarla güncellenecektir.

ASYA

vizesiz-seyahat-edilebilen-ulkeler-asya-haritasi-gezmelerdeyim

Bangladeş

Sen de mi Brütüs dediğim ülkelerden biri oldu itiraf edeyim. Ben vize gerekmez diye düşünürdüm ama öyle değilmiş. Umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabi. Diğerleri de 90 güne kadar vizeden muaf tutuluyor.

Ermenistan

Her ne kadar vize yok dense de kapıda vize alabiliyorsunuz hatta online vize seçeneğini kullanmanızda fayda var diye düşünüyorum.
Geçen yıl ziyaret ettiğim Ermenistan ile ilgili “Ermenistan Gezi Rehberi” yazım için tıklayın
Vize bilgileri ve adım adım online vize için tıklayın

Filipinler

Sanırım son yılların en gözde tatil merkezlerinden olacağa benzer. 30 güne kadar vizesiz seyahat edebilirsiniz. Adaların ve denizin tadını çıkarın.

Doğu Timor

Kapıda vize alarak 30 güne kadar vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Güney Kore

Güleryüzlü insanları ve tarihsel bağlarımız olan bu ülkede 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Gürcistan

Hem ucuz hem lezzetli yemek ve şarapları var. Ermenistan ziyaretim öncesinde bu ülkede de vakit geçirdim. Sadece kimliğiniz ile girdiğinizi de bir kenara not edin.
Gürcistan gezi rehberi yazım için tıklayın

Hindistan

Her sırçantalı gezginin hayali Hindistan. Ne yazık ki diplomatik pasaport haricindeki herkes vizeye tabi. 42 USD olan vize ücreti de 103 USD’e yükseltildi son zamanlarda hatta bir rivayete göre süreleri de düşürülerek genelde 6 ay verilen vize 1 aya düşürülecekmiş.
Diplomatik Pasaport ise 90 gün süreyle vizeden muaf.

İran

Fikrimi söyleyeyim; Rüya gibi bir ülke. Tarihi, insanları, gezilip görülecek yerleri ve ucuzluğuyla gidilip görülesi. Doğuya indikçe çölde de bir gece geçirmeyi unutmayın.
İran Gezi Rehberi yazım için tıklayın

Japonya

Özellikle kültürleriyle bilmeyen yoktur. 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Hong Kong

90 gün vizesiz seyahat edebilirsiniz. Pasaportunuzun en az 6 ay geçerliliği olmalı.

Kamboçya

Hayalimdeki ülkelerden. 30 gün vizesiz seyahat edebilirsiniz. Vizeyi kapıda alıyorsunuz ya da fahri konsolosluktan.

Lübnan

90 güne kadar vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Kazakistan

30 güne kadar vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Kırgızistan

Vizesiz seyahatin mümkün olduğu ülkede pasaportla birlikte süresiz kalma hakkı da kazanabilirsiniz.

Katar

Dışişleri Bakanlığı’nın yazısını direkt ekleyeyim
“Ülkemiz ile Katar arasında “Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport Hamilleri İçin Vizenin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına Dair Mutabakat Muhtırası” 14 Ağustos 2010’dan beri yürürlüktedir. Bu çerçevede, Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamili Türk vatandaşları Katar’a girişlerinde vizeden muaftır. Umuma mahsus pasaport hamilleri ise, havalimanında turistik amaçlı 2 hafta kalış süreli vizelerini, Katar’da bir otelden rezervasyon yaptırmak ve 100 Katar Riyali ödemek karşılığında alabilmektedirler. Ülkeye yolcu beraberinde alkol getirilmesi yasaktır.”

Makao

Çin’in kumarhaneleri ile meşhur bu bölgesine 30 güne kadar vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Maldivler

Duyar duymaz aklınıza deniz ve eşsiz güzellikteki plajlar geldi biliyorum. 30 güne kadar vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Singapur

Bu ada ülkesini 90 güne kadar vizesiz gezebilirsiniz.

Tayland

Belki de vizesiz seyahat edilebilen ülkeler listesindeki en güzel ülkelerden Tayland. Hava yoluyla girişlerde 30 güne kadar vize istemiyor. Ülkeye kara yoluyla girmek isterseniz o zaman süre 15 gün olarak belirleniyor. Bu da önemli ayrıntılardan. Tayland Gezi Rehberi yazısında ve Tayland konu başlığında pek çok detay var.

Malezya

Tayland’ın komşusu ve seyahat edilesi ülke için de 90 güne kadar vizesiz seyahat imkanı var. İçiçe geçmiş kültürü ve güzel doğasıyla rotaya alınabilir. Malezya Gezi Rehberi yazısından da detaylara ulaşabilirsiniz.

Tayvan

Tayvan’a giriş yapabilmeniz için bir form doldurup üzerine para vermeniz son olarak dönüş uçağınızı ibraz etmeniz gerekiyor.

Sri Lanka

30 güne kadar vizesiz seyahat edebilirsiniz.Dilerseniz vizeyi internet üzerinden de alabilirsiniz.

Ürdün

90 güne kadar vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkelerden biri

AVRUPA

vize-istemeyen-ulkeler-avrupa-haritasi-gezgin-blog-yeme-icme-food

Vize seyahat edilebilen ülkeler listesinde en dertli olduğumuz kıta diyebiliriz.

Schengen Vizesi İsteyen Ülkeler

Tabi bir de böyle bir sorunumuz var. Tonlarca para verip sadece 15 gün süreyle girilebilen ülkeler listesi aslında Schengen. Tamam uzun süreli alanlarımız da var ama hayli uğraştıran ve masraflı bir vize genel olarak.
Schengen ülkeleri hangileri: Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre, İzlanda, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan olarak sıralayabiliriz.
Avrupa Birliği’nde 1995’te yılında uygulamaya koyduğu bir sözleşme aslında Schengen ve üye ülkeler kendi sınırlarını iç sınır olarak belirliyor. Dış sınırlar da ortak bir kural çerçevesinde kontrol ediliyor.
Bu arada AB’ye üye olmayan; İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lichtenstein da Schengen bölgesine dahil.

Bosna Hersek

90 güne kadar seyahat edebileceğiniz bu şirin ülkede Osmanlı’nın izlerine her adımda rastlayabilirsiniz.İnsanları bize karşı oldukça sıcak kanlı yaklaşıyor.Bunun yanında doğal güzellikleri de görülmeye değer.
Saray Bosna Gezi Rehberi yazım için tıklayın

Arnavutluk

Bu şirin ülkede de 90 güne kadar vizesiz seyahat imkanınız var.

Karadağ

Para birimi euro ama Avrupa Birliği’nin üyesi olmayan bu ülkeye 90 gün vizesiz seyahat edebilirsiniz.Plajları ve gece hayatıyla ünlüdür.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Yavru vatana vizesiz seyahat tabiki mümkün.

Kosova

Tıpkı Arnavutluk gibi bu ülkeye de 90 günlük vizesiz seyahat imkanınız var.

Sırbistan

Kesinlikle gidilip görülmeli ve gece hayatına dahil olunmalı.Sıcak insanları ile sohbet edilmeli.
Belgrad Gezi Rehberi yazım için tıklayın

Makedonya

Meşhur Ohrid Gölü ile meşhur bu ülkeye 90 güne kadar vizesiz seyahat hakkınız var.

Ukrayna

Gezilecek ülkeler listemde olan Ukrayna’ya da 60 güne kadar vizesiz seyahat hakkı var. Hatta son gelişmeler sonrasında kimlikle de giriş yapılabiliyor ülkeye.

AMERİKA

Biraz daha uzaklara gidelim ve vizesiz seyahat edilebilen ülkeler listesinde okyanusu aşıp Amerika diyelim.

Amerika Birleşik Devletleri

“Hayallerin ülkesi” Amerika’da herkes vizeye tabi aslında. Umuma Mahsus, Hizmet, Hususi ve Diplomatik farketmiyor hepsi için vize şartı var. Son zamanlarda sorunlarımız vardı ama şimdilerde sorunlar çözüldü gibi.
Haliyle vizeyi almak da biraz güç ama bana soracak olursanız bir Avrupa vizesi gibi uğraştıran ya da uğraştırdığına değmeyen vize vermiyor. Hem Amerika vizesi alıyorsunuz hem de uzun süreli verebiliyor. Mesela ben 10 yıl almıştım Amerika vizemi ve bunun için dünya kadar evrak v.s toparlamadım. Hatta bu vize sürecini de Adım Adım Amerika Vizesi Nasıl Alınır? yazımda paylaştım.

Kanada

Bu ülkede de bütün pasaportlar vizeye tabi. Amerika vizeniz olduğunda sadece form doldurup fotoğraf vererek vize alabiliyorsunuz. Herhangi bir evrak talepleri v.s olmuyor. Dolaylı yoldan şöyle diyorlar aslında; Amerika sizi kabul ettiyse biz neden etmeyelim. Vizeyi 3 gün içinde alan arkadaşlarım var o derece.

Meksika

Vize istiyor ama biraz formalite. Açıklama tam bu şekilde; Turizm, iş, eğitim, gazetecilik veya transit geçiş gibi nedenlerle Meksika’ya seyahat edecek vatandaşlarımız, havayoluyla seyahat etmek kaydıyla 30 gün geçerli tek giriş vizelerini web adresinden harçsız olarak alabilmektedirler. Burada sevdiğimiz kelime harçsız tabi ki ve vizesiz seyahat edilebilen ülkeler listesinde yüzümüzü güldüren lokasyonlardan.

Guatemala

Meksika’nın komşusu Guatemala’da vize konusunda sevdiğimiz ülkelerden. Umuma mahsus pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaf. Diğer pasaport sahipleri de aynı şekilde değerlendiriliyor.

Honduras

Bu ülkede de Umuma Mahsus, Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaport sahipleri 90 gün vizeden muaf tutuluyor.

El Salvador

El Salvador da diğer komşuları gibi tüm pasaport sahiplerine 90 gün vizeden muaf güzelliğini yapıyor.

Nikaragua

Tüm pasaportların vizeden muaf olduğu bir başka ülke de Nikaragua.

Kosta Rika

dünya kupasında eşleştiğimiz ülkelerden Kosta Rika. Umuma Mahsus Pasaport sahipleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaf tutuluyor bu ülkede.

Panama

Hani şu meşhur adalara sahip olan ülkeye de vize gerekmiyor. Süre de hayli tatmin edici yani 6 ay.

Kolombiya

90 güne kadar vizeden muaf olduğumuz ülkelerden Kolombiya da. Şu Escobar’ın memleketi hani..

Venezuella

Ölmeden önce görülmesi gereken yerlerden biri benim için ve burası da 90 güne kadar vizeden muaf olduğumuz yerlerden.

Ekvator

Bu kıtayı boydan boya gezmeli. Ne güzel burada da 90 güne kadar vizeden muaf tutuluyoruz.

Peru

Tarihi ve kültürüyle aklımda yer eden ülkelerden Peru. Burada da tüm Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip kişilere 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır güzelliği yapılıyor.

Brezilya

Dünya kupalarının başrol oyuncusu ve samba diyarı bu ülkede de 90 güne kadar vizeden muafsınız. Amerika kıtası sanırım; vizesiz seyahat edilebilen ülkeler listesinde en şanslı olduğumuz kıta ancak pek gidenimiz yok malum uzaklık ve bilet fiyatları..

Arjantin

Şöyle bir kaçış planı yapmak istediğim ülkelerden Arjantin. Burası da 90 90 güne kadar vizeden muaf olduğumuz yerlerden. Bu kıtanın belki de en merak ettiğim ülkeleri listesinin zirvesinde.

Share

Comments

  1. Arjantin de vizesiz diye biliyorum, elinize sağlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir