Washington DC Gezi Rehberi

Washington DC Gezi Rehberi

Washington DC Gezi Rehberi

Amerika seyahatimin en popüler destinasyonlarından biri Washington DC olmuştu. Washington DC Gezi Rehberi yazısında da bol bol müzelerden ve hayran olunası mimariden bahsettim ama şehir gerçekten bu yönleriyle bile görülmeye değer.
Her ne kadar son zamanlarda krizler olsa da Adım Adım Amerika Vizesi yazısı, seyahat öncesinde vize almak isteyenler için şurada dursun.

Washington DC Gezilecek Yerler

Gelelim asıl konumuza ve Washington DC Gezilecek Yerler bölümüne. Yazının başında da ufaktan bahsettim ama; Washington beni şehir planlaması ve müzeleriyle büyüledi. Buradaki sistemi görüp az bir şey ucundan da olsa hayatımıza, günlük yaşantımıza aktarmalıyız diye düşünüyorum. Şehre adım atmadan, uçaktan aşağı baktığınızda ne söylemek istediğimi anlayacaksınız.
“Müzeler bana göre değil” diyenlerden olabilirsiniz ama buradaki müzeler bizim alışık olduğumuz “soğuk” ve sadece ansiklopedik bilgilerin olduğu müzeler değil. Her yaştan insana hitap eden ve güzel vakit geçirmenizi sağlayan yerler.

Beyaz Saray

Ah şu Amerikan propagandaları.. Ben Beyaz Saray’ı ulaşılmaz, ihtişamlı bir yer olarak hayal ediyordum. Fotoğraf ve ne denli yaklaştığım size bu yer ile ilgili gerekli detayı verecektir diye umuyorum. Birçok kişi bu yapıyla fotoğraf çektirmek için adeta yarışıyor. Dilerseniz Beyaz Saray ve çevresine bisikletli turlar da yapılıyor.

Washington Anıtı

Dünyanın en yüksek dikilitaşına hoşgeldiniz. Şehrin sembolü olarak gösterilen bu taş yaklaşık 170 metre ve George Washington anısına yaptırılmış. ABD ve Osmanlı Devleti arasındaki dostluğu gösteren bir de kitabe mevcut.

Amerikan Kongre Binası

Hani filmlerde ve haberlerde duyduğumuz meşhur ABD Kongresi’nin bulunduğu yer burası. Ülkenin yönetildiği ve kararların alındığı bina burası.
Binanın mimarisi 1792 yılında gerçekleştirilen bir yarışma ile belirlenmek istenmiş. Mimarisi çok beğenilen ancak yapımının masraflı olacağı düşünüldüğü için iptal edilen proje yerine; William Thornton’un tasarımı kabul edilmiş. Sonrasında bu tasarımda da hayli değişiklik yapıldıktan sonra bugünkü halini almış. Ne yazık ki şu sıralar tadilatta olduğu için gezme fırsatım olmadı ama tadilat bitince ücretsiz gezebilirsiniz.

Abraham Lincoln Anıtı

İsminden de anlaşılacağı gibi Abraham Lincoln adına yapılmış. Lincoln, ülkenin gelmiş geçmiş en iyi başkanı olarak gösteriliyor ve köleliği kaldırmasıyla biliniyor. Suikast sonucunda hayata gözlerini yumuyor.

Kore Savaşı Gazileri Anıtı

Anıt oldukça gerçekçi ve Abraham Lincoln Anıtı’nın hemen yakınında bulunuyor. Ülkemizin de içinde olduğu bir savaş olan Kore Savaşı’nda yaşamını yitirenler adına yaptırılmış. Askerlerin sülietleri oldukça etkileyiciydi. Savaş ile ilgili detayları da bulabileceğiniz anıt, bir parkın içinde yer alıyor.

2.Dünya Savaşı Anıtı

Atlantik ve Pasifik olarak iki ayrı bölümden meydana gelen anıtta; 2.Dünya Savaşı ile ilgili kabartmalar ile bilgiler yer alıyor. Hayatını kaybedenler ve savaş ile ilgili rakamları görebileceğiniz bir alan da bulunuyor.

Anıt gezim esnasında bir grup gazinin ziyaretine denk geldim. sırayla herkesle tokalaşıp sohbet ettiler. İçlerinden yaşlı olanı bu savaşta bulunduğunu söylemişti. Tahmin edilenin ya da kendi adıma söyleyeyim; düşündüğümün aksine oldukça ilgi vardı gazilere. Gençler karşılamak için sıraya girip ellerindeki çiçekleri sundular.

Ulusal Sanat Galerisi

Ben sanat insanıyım diyorsanız bu müzeyi pas geçmeyin. Tablolar, heykeller ve daha bir sürü şey var sanat adına. Etraftaki anıtları ve parkları gezdikten sonra burada soluklanabilirsiniz. Sıralamayı biraz rotanın durumuna göre yapmaya çalıştım yani etrafta benzer şekilde çok anıt var ve bu söylediğim kısımları yürüyerek gezmeniz mümkün.

China Town

Bir ara yanlış geldiğimi düşündüm ama değilmiş burası Çin Mahallesi. Aslına bakarsanız pek Çinli yok. Genelde siyahiler var ve biraz tekinsiz sokakları olduğunu söylemeliyim. Güzel restoranlardan birine oturup zaman geçirebileceğiniz alanlardan burası.

Ulusal Hayvanat Bahçesi

Paylaşımlarımı takip edenler bilirler, seyahatlerimde hayvanat bahçesi gibi yerlere gitmem. Hem hoşuma gitmez hem de garip gelir buralar bana yani pek bir şey anlamam aksine üzülürüm.
Arkadaşımın ısrarı üzerine buraya gitmeye karar verdim. İyi ki ısrar etmiş. Burası hayvanat bahçesinden öte bir nevi bu canlıları tanıma alanı olmuş. Nasıl evrim geçirdiler ve nasıl besleniyorlar gibi soruların yanıtını alabileceğiniz bir yer. Aynı zamanda da canlıların yaşamına tanıklık edebiliyorsunuz.
Panda sever biriyseniz burada panda bölümü var. Getirilen pandanın yaşamından kareler ve canlılara ilişkin geniş bilgiyle donatılmış. Tabi bir de canlı canlı pandayı izleyebiliyorsunuz.
Washington DC Ulusal Hayvanat Bahçesi’nin en ilgi gören yeri burasıydı. Giriş ücretsiz.

Ulusal Hava ve Uzay Müzesi

Gelelim başlıkta da belirttiğimiz müzelere. Müze severler için emsalsiz bir şehir burası. Ben müze sevmiyorum diyenler de gidip bir görsün ne demek istediğimi anlayacaklar.
“Ağaç yaşken eğilir” deriz ya işte burası ağaca su verilen yerlerden. Ufak yaşlarda bir çocuk; Hayvanat Bahçesine, Uzay Müzesine ya da Doğa Tarih Müzesine gidiyorsa ve bu müzeler de okul niteliğinde bilgiler veriyorsa muhakkak geleceğe yatırım vardır. Çocukken bu müzeye gelseydim, havacılık ile ilgili çok farklı şeyler düşünüyor olacaktım belki de.
Müzede simülatörlerden, havacılık ve uzay tarihine kadar birçok bilgi ve oyun alanı mevcut. Girişte bulunan ilan panosuna dikkat ederseniz ücretsiz turların bilgisini alabilirsiniz. Ben süremi ayarlayıp bu turlara katıldım ve böylece müze gezimi daha faydalı hale getirdim. Giriş ücretsiz.

Ulusal Doğal Tarihi Müzesi

Washington DC Gezi Rehberi yazısının göz bebeği burası 🙂 Kesinlikle en sevdiğim müze. Bu zamana kadar böyle bir müzede bulunmadığımı söylemeliyim. Müze demek ne derece doğru orası da tartışılır ama beni çok etkilediğini itiraf etmeliyim. İçeride; dinazorlar tarihinden tutun da doğal yaşamda bulunan canlıların geçmişine, evrimine kadar bir çok bilgi var. Canlıların içerisinde insanı da katıyorum tabi. İnsanlığın geçmişi, değişimi görsellerle anlatılıyor. Aslında yukarıda saydığım her şey ilgi çekici görseller, dondurulmuş hayvanlar ya da fosillerle aktarılıyor hatta bazılarına dokunmanıza izin de veriliyor. Giriş ücretsiz.

Kelebek Odası

Doğa Tarihi Müzesi içerisinde ufak bir oda var. Bu odaya belirli sürelerde girip minik turlar yapılıyor. Başlıktan da anlaşılacağı gibi; çeşit çeşit kelebekler bulunuyor ve öyle bir oda ki çıkışta ceketiniz ve kıyafetleriniz kontrol edilerek acaba kelebek kaldı mı diye bakılıyor. Kapılarda yüksek fan gücüne sahip hava perdeleri mevcut ve kafanız estikçe girip çıkamıyorsunuz.
Ufak bir not: Normalde ücretli olan bu geziye salı günü önceden gidip, ücretsiz bilet alabiliyorsunuz.

Washington DC’de Nerede Konaklamalı?

Washington DC Gezi Rehberi yazısının bir de konaklama kısmı var tabi. Şurası ya da bu otel demeyeceğim ama şu bilgiyi paylaşayım sizlerle; Şehir dışında konaklayabilir ve daha ucuz alternatifleri de seçme imkanına sahip olursunuz.
Metro ile ulaşım oldukça kolay ve iş saati haricinde seyahat ederseniz fiyatlar daha uygun oluyor. İş saati ve iş saati harici saat uygulamaları ile fiyat farklılığı getirmişler.
Washington DC Gezi Rehberi yazısı haricinde; Otel ve konaklama için alternatif ararken En Gerekli Seyahat Uygulamaları yazısına göz atın derim.

Şehre Dair Ufak Bilgiler

Gezilecek yerler çok evet ama bir noktaya ulaştıktan sonrası kolay ve bunu metro ile yapabilirsiniz.
Demin bahsettim özetle ama biraz daha açayım; Metro sistemi diğer şehirlere göre biraz farklı. İş saati harici kullandığınız zaman daha ucuza seyahat edebilirsiniz. Metrolarda Newyork ya da Chicago’daki gibi tek basım ücreti alınmıyor. Kaç durak gittiyseniz o kadar ödüyorsunuz ve İstanbul Kart sistemi gibi işliyor.
Yine tekrarlayayım; Müze sevmiyorum ben diyebilirsiniz ama; buradakiler müzeyse ben nerede gezmişim bu zamana kadar diyeceksiniz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir