Yakın, Ucuz ve Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz En Güzel 5 Şehir

Yakın, Ucuz ve Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz En Güzel 5 Şehir

Yakın, Ucuz ve Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz En Güzel 5 Şehir

En sevilen ve istenen kelimeleri bir araya getirmiş oluyoruz bu yazımızda; Yakın, Ucuz ve Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz En Güzel 5 Şehir. Sizi bilmem ama benim en nefret ettiğim şeylerden biri bu vize ve paranın pul yerine geçmesi.
Özellikle Schengen vizesi almak bana göre aşağılayıcı boyutlara varmış. Onca çabala, evrak biriktir bir de yığınla para ver ve sadece 3 aylık vizeyi kap. Hee bu arada vize 3 aylık gibi görünüyor ama konaklama süresi 15 gün civarında oluyor çoğunlukla.
Tabi bir de Euro ve Amerikan Doları’nın Türk Lirası karşısındaki rekorlarından bahsetmek bile içimi sıkıyor ya neyse.
Bugün; Yakın, Ucuz ve Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz En Güzel 5 Şehir yazısında olumlu şeylerden bahsedelim. Demin yukarıda saydığımız olumsuzlukların haricinde güzel yerlerin olduğunu bilelim diye paylaşıyorum.
Gelelim aklımda yer eden; Yakın, Ucuz ve Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz En Güzel 5 Şehir listesine.

Sırbistan / Belgrad


Gece hayatı ve sıcak insanlarıyla aklımda yer eden şehirlerden Belgrad. Tabi ki Sırbistan’a vize olmadığı için rahatlıkla girebildiğimiz bir ülke. Tabi Nikola Tesla’nın da memleketi. Hatta uzun uzun Belgrad Gezi Rehberi yazısında da anlatmıştım ve linki de bırakıyorum. Zamanını varsa yani haftasonu için değil de biraz daha geniş bir zaman dilimine sahipseniz; şehre 2 saat uzaklıkta bulunan Novi Sad‘a da geçin derim. Ben kimle tanıştıysam iyiydi bu ülkede. Hatta kapıdaki memur bile efendi efendi diye mühürledi pasaportumu 🙂
Osmanlı Devleti burada uzun yıllar kalınca pek çok iz de bırakmış. Kelimeler, tarihi yapılar ve çok daha fazlası burada mevcut.
Yineliyorum gece hayatı da iyidir hani..

İran / İsfahan


İran’da gezip gördüğüm en güzel şehirlerinden biri İsfahan. Zamanında dünyanın yarısı denirmiş burası için. Öyle güzel meydanı var ki uzun uzun vakit geçirebilirsiniz. Üstelik bu şehirde Zerdüştlük inancına dair izler ve yapılar da var. Hem tarihi, hem yeme içme hem de içten insanlarıyla gönlünüzü kazanacak bir şehir İsfahan. Hadi şuraya İsfahan Gezi Rehberi yazısını da bırakayım.

Lübnan / Beyrut


Lübnan’ın başkenti ve tam bir yeme içme cenneti. Adını sıklıkla iç karışıklıklarda duysak da gezilip görülesi yerlerden. Hatta ne deriz; “Ortadoğu’nun Paris’i”. Neden böyle cümleler kurma gereği duyuyorsak orası da ayrı.
Kültürü, gece hayatı ve yaşam tarzıyla seveceğiniz şehirlerden Beyrut.

Gürcistan / Tiflis


Yakın, Ucuz ve Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz En Güzel 5 Şehir dedik ama Gürcistan neredeyse 82 plakayı alacak kıvama geldi. Batum’u hiç söylemiyorum bile küçük İstanbul ya da Karadeniz olmuş.
Şunu belirtmeden geçmek istemem; Batum’u görünce ülkeye ve eğlence hayatına yönelik ön yargılarınız oluşabilir ama siz Tiflis’e bir şans verin derim.
Batum’dan farklı ve gezilip görülesi bir şehir Tiflis. Gece hayatı da güzel ve görülesi yerleri de var. Şuraya da bir Tiflis Gezi Rehberi yazısı ekleyelim o halde. Yine bir öneride bulunayım; zamanınız varsa Stalin’in doğduğu şehir Gori de buraya hayli yakın. Gori Gezi Rehberi de burada.

Ukrayna/ Lviv


Sıradaki ve son ülkemize de nüfus cüzdanımızla girebiliyoruz. Ne kadar güzel değil mi? Kimliğinizi gösterin ve girin. Vize derdi, haraç derdi yok. Tabi aynı güzellik Gürcistan için de geçerli. Lviv; yemekleri, kültürü ve gece hayatıyla seveceğiniz şehirlerden. Tabi hayli soğuk olduğunu düşünürsek biraz daha bahar ve yaz aylarında tercih edilebilir. Tabi tercih sizin. Gece hayatı zaten kapalı mekanlarda olur derseniz neden olmasın bence kışın da güzeldir.
Gürcistan, Ukrayna ve diğer vizesiz ülkeler gibi bir sürü ülkemiz olur da bu listeyi genişletebiliriz umarım. Gezip görecek öyle güzel ülkeler var ki; yanı başımızda ama bu tarz bürokratik sebeplerden dolayı planlarımızı erteliyoruz.

Share

Comments

 1. Yazı harika olmuş. Bu şehirleri not ettim bakalım hangisine gideceğiz

 2. İsfahan’ı o kadar çok duyuyorum ki baya baya okudum sizin sayenizde. Sanırım sonraki durağım orası olacak.

 3. Belgrad bunların içindeki favorim. Yemekleri de hoşuma gidiyor. emeklerinize sağlık güzel bir liste olmuş.

 4. Merve Bayındıroğlu : Aralık 20, 2017 at 1:19 pm

  Bir kadın olarak İran a gitmek risk olabilir ama çok merak ediyorum İsfahan’ı. Tarihiyle güzellikleriyle beni büyülüyor…

  • Yanınıza bir arkadaş alarak gidebilirsiniz aslında. Kapanma zorunluluğunuz var evet ve yazın biraz zor olabilir sizin için. Bence plan yapmaya başlayın en önemlisi bu 🙂

 5. Önder Balkaç : Aralık 20, 2017 at 1:20 pm

  Abi takipteyim. Buralarla ilgili ucuz uçak bileti bekliyorum senden 😀

 6. Belgrad şahanedir 🙂

 7. merhaba

 8. Gürcistan İş seyahatim için üç ay kaldım. Hemen Hemen her yerini gezen biri olarak bu yer inanılmaz diyebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir