Yedigöller Milli Parkı Nerede, Nasıl Gidilir ve Ne Yapılır?

Yedigöller Milli Parkı Nerede, Nasıl Gidilir ve Ne Yapılır?

Yedigöller Milli Parkı Nerede, Nasıl Gidilir ve Ne Yapılır?

Favori kamp alanlarından olan Yedigöller Milli Parkı Nerede, Nasıl Gidilir ve Ne Yapılır? sorularının cevabı niteliğinde bir yazı ile karşınızdayım.
Özellikle İlkbahar ve Sonbaharın favori rotalarından biridir Yedigöller. Bolu ili sınırları içindeki bu doğa harikasına sanırım 5-6 yıl önce gitmiştim. Yollar kıvrımlı ve oldukça kötüydü. Bu sefer neredeyse göle kadar asfalt vardı diyebilirim. Tabi bu beraberinde araç trafiğini de getirmiş durumda.
Bunun en kötü yanı da günübirlik ziyaretçilerin kolaylıkla gelmesi ve ne yazık ki tam bir piknik ortamı havasına bürünmesi. Öyle ki aracınızla geldiğinizde park yeri bulamamanız olası.

Yedigöller Milli Parkı’na Nasıl Gidilir?

Yedigöller’e Ankara-İstanbul Karayolunun 152.km sinden Yeniçağ çıkışından ulaşabilirsiniz. En azından ben öyle yaptım. Başka bir yol da var ama denemediğim için yorumda bulunmam pek doğru olmaz.
Kışın Bolu – Yedigöller güzergâhı (karla) kapalı olduğundan ulaşım, Yeniçağa – Mengen – Yazıcık veya Devrek – Yazıcık üzerinden yapılıyormuş.

Haftasonu gidince haliyle oldukça kalabalık ve yoğun oluyor. Çadır kampı için yer ararken göl kenarından ziyade üst kısımların daha sakin olduğunu fark ederek kampımızı buraya attık. Akşam yürüyüşe çıkınca ne denli doğru bir karar verdiğimizi anlamamız zor olmadı. Zira göl kenarı fena halde gürültülüydü. Hani yazlık mekanlarda sahil kenarı ve bölgenin çay bahçeleri olur ya, işte tam o görüntü burada hakimdi.

Sunulan İmkanlar

Ahşap masalar ve oturaklar mevcut. Tuvaletler(ücretsiz) her ne kadar kirli de olsa var ve haricen çeşme de bulunuyor. Market alışverişini şehir merkezinden yapmakta fayda var çünkü milli park bünyesinde bir şey yok.
Öncesinde ateş yakılan yerler olduğundan siz de buraları kullanarak gece ateşinizi yakabilirsiniz. Malum doğaya ne denli az zarar verirsek o kadar iyi hatta ayak izimizi bırakıp gitmeli ama.. Kamp demek yemek ve çay demek bir nebze. Bu yüzden haricen ocak getirmekte fayda var. Ben kamp ocağımı getirdim ve günün her saati en kısa yoldan suyumu ısıtıp çayımı içtim.
Hazır kamptan söz etmişken ve siz de Yedigöller planı yapmışken; Kamp Çadırı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler konulu yazıyı da buraya bırakayım.

Etrafta Gezilecek Yerler

Göller haricinde görülmesi gereken yerler de var tabi. Bunlar;
Kapankaya Seyir Terası(Milli parka girmeden yol üzerinde bulunuyor). Aracınızla milli parka girmeden bir çok otomobilin park ettiğini görünce anlayacaksınız buraya geldiğinizi. Hem yürümüş hem de bu alanı tepeden görme fırsatını yakalayacağınız yerlerden.
Pisagor Ağacı (isminin hakkını veren bir şekle sahip). Orman içerisinde yürürken görebileceğiniz bir yapı ve doğa ananın bir hediyesi gibi.
Gülen Kayalar (ben gülme konusunda bir şey söyleyemem ama gülüyor diyorlar)
Dilek Çeşmesi / Yedisular (çeşmeden akan sudan içerek dilekte bulunuyorsunuz). Merdivenlerden çıkarken Dilek Çeşmesi tabelasını göreceksiniz.
Son olarak tabi ki irili ufaklı göller (Sazlıgöl, İncegöl, Küçükgöl, Deringöl, Kurugöl,Seringöl ve Büyükgöl)

Yedigöller Milli Parkı Ücret Tarifesi 2017

Şahıs : 4 TL
Motorsiklet : 8 TL
Otomobil : 12 TL
Minibüs : 35 TL – 60 TL
Otobüs : 110 TL
Çadır Kampı : 20 TL
Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü
Telefon: 0312 212 56 04

Özetle

Yedigöller Milli Parkı Nerede, Nasıl Gidilir ve Ne Yapılır? yazısında özetle merak edilenlere cevap vermeye çalıştım. Büyük şehirlere yakın her alan gibi burası da ne yazık ki oldukça kalabalık oluyor. Fotoğrafçıların ve kampçıların ilgi alanı zaten. Ben hafta sonu gittiğim için bunu çok daha fazla hissettim ama hafta içi çok daha sakin olacağı şüphesiz.
Bu konuda ön yargılı olmadan tadını çıkarın derim. Doğa o kadar güzel ki, dönmek istemeyeceksiniz.
Turizm Bakanlığı’nın açıklaması, parkın ziyarete en uygun zamanı nisan – kasım ayları olduğu.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir