Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır?

Yazı aslında Schengen vizesi ile ilgili ama Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır? diye hem daraltıp hem de Kosmos Vize Hizmetleri ile başımdan geçen deneyimi paylaşmak adına iyi olacağını düşündüm.
Öncelikle bahsetmekte fayda var; bu vizeyi aracı kurum kullanmadan ve bu anlattıklarımı harfiyen yerine getirerek alabilirsiniz. Yunanistan, Schengen vizesi almak için en uygun duraklardan biri olarak gösteriliyor. Tabi bir de geçen gün yazdığım; Schengen Vizesini En Kolay Veren Ülkeler listesine bakınca da iştah kabarttığını göreceksiniz. Bu listede vize yüzdesi açısından Yunanistan zirvede ve başvurulan ülkeler arasında da popüler.

İstanbul Kosmos Vize Hizmetleri Nerede


İkametgah adresine göre başvuru yapacağınızı düşünürsek; Harbiye’de bulunan Kosmos Vize Hizmetleri başvuru yapabileceğiniz tek adres. Şu meşhur vize firmalarının bulunduğu cadde üzerinde yer alıyor ve hafta içi 08:00 – 17:00 saatleri arasında hizmet veriyor.
Açık Adresi ve İrtibat Numaraları:
Cumhuriyet Caddesi No: 139 Harbiye – Şişli – İstanbul
T: (0212) 296 10 00
F: (0212) 296 15 15

Yunanistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır? yazısını yazarken bizzat başvuru yapmış biri olarak bu listeyi tek tek not ettim. Siz de yabana atmayın ve evraklarınızı tam bir şekilde hazırlayın. Eksik evrak durumunda binadan çıkıp evrakları tamamlayıp tekrar gelmeniz gerekebiliyor yani randevunuz ya da sıranız yanmıyor.

Listemiz şöyle:
– Geçerli Pasaport
– Başvuru Formu
– Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
– Seyahat Sağlık Sigortası
– 1 Adet Biyometrik Fotoğraf
– Konaklama Rezervasyonları
– Gidiş – Dönüş Uçak Bilet Rezervasyonu
– Pasaport Fotokopisi (Ön Sayfa ve Vizenin Olduğu Sayfalar)
– İşveren Mektubu (Şirketin Antetli Kağıdına Yazılmış)
– SGK İşe Giriş Bildirgesi
– Son 3 Aya Ait Kaşe ve Islak İmza İle Onaylatılmış Maaş Bordroları
– Son 3 aya Ait Kişisel Banka Hesap Cüzdanlarının Orijinalleri
– A4 Hizmet Dökümü
– Vize Ücretleri (Euro Nakit)
– Ticaret Sicil Gazetesinin Fotokopisi
– Vergi Levhası Kopyası
– İmza Sirküleri Kopyası
– Son 3 Aya Ait Faaliyet Belgesi
– Varsa Davetiye
Bu Schengen vizesi listesi çalışan SGK’lı bir vatandaş için çünkü iş veren v.s olunca işin rengi ve ihtiyaç duyulan evraklar değişiyor.

Yunanistan Vizesi İçin Gerekli Rezervasyonlar

Gelelim işin gereksiz ama bir o kadar da zorunlu kısmına. Ülkeye gidiş tarihlerinize göre rezervasyon yapmanız gerekiyor. Bunun yanında otel rezervasyonları ile uçuş rezervasyon tarihlerinizin aynı olması şart.
Şöyle bir şey yaşadım; 4 gün sürecek seyahat için 3 günlük otel rezervasyonu yapınca evrakları alan Kosmos Vize Hizmetleri beni aradı. Bir günlük daha rezervasyon yapmamı aksi halde evrakları konsolosluğa veremeyeceğini söyledi.

Not olarak eklemekte fayda var; otel rezervasyonlarınızı booking üzerinden yapabiliyorsunuz. Bunun yanında uçak rezervasyonları da THY ya da benzer bir havayolu firmasından olabilir. Bu rezervasyonların iptal edilebilir şekilde olmasında herhangi bir sakınca yok. Forumlarda v.s booking ile rezervasyon yapmanın yasak olduğu yazıyor ama öyle bir durum söz konusu değil bilginize.

İlk Adım Başvuru Formu

Seyahat tarihleriniz belliyse pasaportunuzu alarak formu doldurmaya başlayabilirsiniz. Bu arada formu bugün doldurup randevuyu daha sonra da alabiliyorsunuz ve randevu almak için formu doldurmak şart.
Formu doldurduktan sonra randevu alabilmek için TC Kimlik numaranızı girerek oluşturduğunuz formun vasıtasıyla müsait olan gün ve saatleri görebiliyorsunuz. Buradan seçim yaparak saat ve günü belirleyip sizden istenen evraklarla Kosmos Vize Hizmetleri’ne gitmelisiniz.

Vize Görüşmesi ve Evraklar

Size verilen randevu saatinde belirtilen adrese gidip Yunanistan Vizesi için görüşmeye girebilirsiniz. Kapıdan girince numara almanız; sonrasında da karşılama kısmında bulunan görevlinin sorularını cevaplayıp numaranızı takip etmeniz gerekiyor.
A4 Hizmet Dökümünü hemen yanda bulunan SGK Binası’ndan alabilirsiniz. Biyometrik fotoğraf için de vize merkezinde bulunan ve kart ile ödeme yapabileceğiniz bir alanda fotoğraf ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. 4 adet fotoğraf 25 TL. Fiyatını da yazmış olalım hazırlıksız gidenler için.
Vize evraklarını eksiksiz teslim ettikten sonra size bir form veriliyor ve parmak izi vermediyseniz başka bir numara alarak tekrar sıra bekleyerek parmak izinizi verebiliyorsunuz. Bu sırada da bir kere daha fotoğrafınızı çektikten sonra 5 – 15 iş günü içinde pasaportunuzun teslim edileceğini bildiriyorlar.

Verdiğiniz Bilgilere Dikkat Edin!

Yine kendi başvurumdan örnek vereyim; Benimle aynı zamanlarda ve farklı ülkelerden schengen vizesi alan arkadaşlara yapılmayan bana yapıldı. Şöyle ki; çalıştığınız firmayı görevli arayıp sigorta bilginizi soruyor. Bazılarına çalıştığı pozisyonu dahi soruyormuş. Bir nevi çapraz sorgu yani doğrulamak istercesine soruların geldiğini pek çok yerde duydum ve okudum.
Bunda etkenin; son zamanlarda konsolosluğa verilen gerçek dışı beyanların olduğu söyleniyor. Tabi detaylardan pek haberdar değiliz.

Yunanistan Vizesi Başvuru Ücreti

Web sitesi üzerinden fiyat kontrolü yapıp ona göre nakit olarak yanınıza almanızda fayda var. Kapıdan hemen girişte bulunan görevli; yanınızda nakit euro olup olmadığını teyit ederek içeriye gönderiyor sizi yani para olmadan asla. Doğrusu hepimiz bunun para tuzağı olduğunu biliyoruz ama ne çare sistemin içindeyiz.
Genel Vize Bedeli: 60 € yazısı sizi yanıltmasın çünkü 20 € da hizmet bedeli alınıyor. Toplamda 80 € veriyorsunuz.

Yunanistan Vizesi Başvuru Takibi


Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır? yazısının en heyecanlı yerine geldik. Evrakları teslim ettikten sonra size verilen numara ile web sitesinin başvuru takibi kısmına girerek; güncel başvuru bilgisini alabiliyorsunuz. Dilerseniz 3 TL karşılığında sms hizmeti de sunuyorlar yani pasaportunuz Kosmos Vize Hizmetleri’ne gelir gelmez sms geliyor ve siz de verilen form ile teslim alabiliyorsunuz.
Online ya da sms ile takipte vize başvuru sonucunu ne yazık ki öğrenmeniz mümkün değil. Sadece dökümanlarınızı alabilirsiniz gibi bir mesaj karşılıyor sizi. Telefonla arayıp vize durumunuzu da soramıyorsunuz daha doğrusu sorsanız da cevap alamıyorsunuz.

Pasaportu Teslim Alma

Elinizde bulunan formun altına; tarih, imza ve isim soy isim yazarak görevliye veriyorsunuz. Çekmecede bir sürü pasaport var ve o anda; “acaba bana çıktı mı?” düşüncesi ile heyecanla beklerken bingo vizeniz çıkmış.
Yapmanız gereken şey; vizenizi kontrol etmek. Gün, tarihler, isim soy isim gibi konularda eksik varsa o an söylemeniz gerekiyor.

Yolculuk Başlasın

O kadar evrak hazırlayın ve vizenizi zar zor alın ama yine bitmiyor. Yanınıza otel rezervasyonu gibi evrakları almayı ihmal etmeyin. Kapıda bir de bunun sınır polisi var. Az çok bu durumları Schengen bölgesine gidenler ya da duyanlar biliyorlar. Ben; Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır? yazısında bu sürece ve yaşananlara ışık tutmak, ilk ağızdan anlatmak istedim. Umarım faydalı olmuştur.
Detaylar için Gezmelerdeyim instagram adresine beklerim.
Vizesiz günlere..

Share

Recommended Posts

Comments

  1. Yaren Yılmaz : Şubat 12, 2019 at 9:20 pm

    Ellerinize sağlık. Baştan sona kadar okudum ve ben de deneyimimi paylaşacağım burada. Sevgiler

  2. Çok faydalı olmuş. Teşekkürler

  3. Aracı kurum kullanayım mı diyordum bu iyi oldu. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir