Yurt dışı Çıkış Harcı Bedeli 2019

Yurt dışı Çıkış Harcı Bedeli 2019

Yurt dışı Çıkış Harcı Bedeli 2019 ve Nereye Ödenir?

Dövizin hali, seyahat planları v.s derken son zamanlarda gündeme çıkan bir diğer konu da yurt dışı çıkış harcı pulu. Bu pul yurt dışına çıkan hemen herkesten alınıyor. Ne yazık ki; yurt dışı çıkış harcı bedeli 2019 gibi bir arama yapmanızın sebebi de son gelen zam.

“Çıkış için de para ödemek zorunda mıyım?” demeyin evet zorundayız. Hatta bir seyahatimde gümrük memuru arkadaki etiketlerin ne olduğunu sormuştu bana. Ben de çıkarken ödeme yapıyoruz ve onlar da pul veriyor demiştim. Neyse ki şimdi pulu yapıştırmıyorlar. En azından son çıkışlarımda hiç yapıştıran görmedim.
Yazıya giriş yapmadan yurt dışı destinasyonlarına da tıklayarak sayfadan göz gezdirebilir. Kararsızlardan biriyseniz karara ulaşabilirsiniz.

Yurt dışı Çıkış Harcı Muafiyeti

Hassas noktadan girelim yani yurtdışı çıkış harcından muaf kişilerden. Kanunda şu kişilerin muaf olduğu belirtiliyor;
– Çıkış tarihi itibariyle yurtdışında oturma izni bulunanlar.
– 7 yaşını doldurmamış olanlar.
– Yurt dışına ticari amaçla sefer yapan kara, deniz, hava ve demiryolu toplu taşıma ve yük taşıma araçlarının mürettebatı.
Yurt dışında oturma izni bulunan vatandaşlarımız Türkiye’den çıkışlarında oturma izin belgelerini ibraz ettikleri takdirde başkaca bir işleme gerek kalmadan harçtan muaf tutulacaklardır.
Eğer yukarıdaki gruplardan birine dahil değilseniz bu harcı da ödemekle yükümlüsünüz.

Yurt dışı Çıkış Harcı Bedeli 2019

15 TL olan bu bedel ne yazık ki son zamanda 50 TL olarak düzenlendi. Yurt dışı Çıkış Harcı Bedeli yılın ikinci yarısında 50 TL oldu yani. Oysaki konuyla ilgili bir aralar bilet fiyatlarına bile dahil edilebileceği söyleniyordu ama pek öyle olmayacağa benzer.

Yurt dışı Çıkış Harç Pulu Nereden Alınır?

Yurt dışı Çıkış Harcı güncel fiyatını öğrendikten sonra şimdi de ödeme noktalarına bakalım. Ben işimi önceden hallederim diyenler için; İş Bankası Pasaport Bedeli kısmından ödeme sekmesi mevcut. Burada kimlik numaranızı, pasaport numaranızı girerek ödeme yapabiliyorsunuz. Bir diğer yol da bankaya gidip gişede ödeme yaparak almak tabi.
Bir diğer yol da elden ödeme yaparak havalimanında almak. Ben genelde böyle yapıyorum. Pasaport geçişi öncesinde elden nakit para ödemesi yaparak harç pulunu teslim alarak gümrük kısmına yöneliyorum. Siz de böyle yapabilirsiniz ama bayramlardaki kalabalık olma durumunu ve sıraya girme çilesini unutmayın derim.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir