Yurtdışı Seyahatlerini Ucuza Getirme Yolları

Yurtdışı Seyahatlerini Ucuza Getirme Yolları

Yurtdışı Seyahatlerini Ucuza Getirme Yolları

En çok hangi sorularla karşılaşıyorum ve ne soruluyor bana diye düşünürken Yurtdışı Seyahatlerini Ucuza Getirme Yolları diye bir yazı yazma kararı aldım.
Nasıl bu kadar çok geziyorsun? Baban çok mu zengin ya da benzer bir sürü soru alıyorum gerek sosyal medyadan gerekse e-posta yoluyla. Şöyle diyeyim; etrafımda bir zengin yok sadece bütçemi düzgün kullanıp gezmeyi kendime kılavuz edindim.
“Yok yea biz neden gidemiyoruz” diyenleri duydum ve cevap veriyorum; İnan ki arkadaşım. Senin Türkiye’nin güney sahillerine harcadığından daha az bir bütçe ile oluyor her şey.
Yurtdışı Seyahatlerini Ucuza Getirme Yolları yazısı ile ilgili baştan belirteyim; bu benim deneyimlerim ve seyahatlerimdeki kazanımlarımı kapsıyor.

İlk Adım Uçak Bileti

Evet belki de seyahatimizin en önemli kalemi uçak bileti ile başlayalım. İyi bir planlama yaparsanız ve promosyonları kovalarsanız uygun bilet bulmanız hiç zor değil. Sadece azim ve takip etmek şart hatta Gezmelerdeyim instagram hesabında promosyon ve indirimli biletleri paylaşıyorum.
Bununla ilgili yazdığım Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin En İyi 7 Öneri yazısını da okumanızda fayda var.

Merhaba Yeni Ülke ve Toplu Taşıma

Madem kesenin ağzını açmıyoruz. O zaman harcamalarımıza dikkat edip toplu taşıma kullanmaya özen göstererek başlangıcımızı yapalım. Aslında bu hem sosyalleşme hem de ucuz seyahat etmenin anahtarlarından biri. Sırf adres sorup sonrasında ortamlarına daldığım Sırp gençleri anlatmış mıydım sizlere? Neyse konumuza döneyim; ülkeye gitmeden şöyle etraflıca araştırmakta fayda var. Nereye gideceğim nereyi göreceğim diye.

Yurtdışı Seyahatlerini Ucuza Getirme Yolları

Özellikle turistler için hazırlanmış toplu taşıma kartları ve bunlarla birleştirilmiş; müze, etkinlik v.s gibi imkanlar da sunuyor. Bu hem bütçe açısından hem de kullanım kolaylığı açısından kesinlikle çok başarılı.
Dikkat: Her gördüğümüz indirim kartına girmiyoruz tabi. şehirde belli başlı yerlere gideceksek ya da senin gibi sağlam yürürüm derseniz toplu taşımayı o denli kullanmanın anlamı yok. Haliyle dünya para verip birkaç kere kart kullanmakta şu anlattığımız her şeye ters zaten.

Bir de Bu İşin Konaklaması Var

Evet kesenin iki büyük canavarı; uçak bileti ve konaklama. Yukarıdaki yazıları okuduktan sonra uçak bileti kısmını kesin hallettiniz diye düşünüyorum ve konaklamaya geçelim.
Konaklama konusunda alternatiflere açık olmanızda fayda var. Hepimizin bildiği booking.com ama bunun haricinde airbnb ve bunun gibi alternatifleri de unutmamalı. Hatta ben severim derseniz Couchsurfing de kullanabilirsiniz. Bu detayları En Gerekli Mobil Seyahat Uygulamaları yazımda detaylıca anlattım.
Ben uygulama kullanmam telefonla hallederim diyorsanız daha da indirim alabilirsiniz. Halihazırda tüm oteller çeşitli web sitelerine komisyon ödüyorlar ve bu komisyon oranları %15 lerden başlıyor. Telefon açıp; “Ben araya birini sokmayacağım ağabey” derseniz. Neden olmasın cevabını almanız ve indirime gidilmesi yüksek ihtimal.
Ayrıca hostelde kalırım ben diyenler buradaysa, zaten onlar sosyalleşme işini de çözmüş oluyor otomatik olarak.

Ücretsiz Şehir Turları

Yurtdışı Seyahatlerini Ucuza Getirme Yolları

Yurtdışı Seyahatlerini Ucuza Getirme Yolları yazısındaki en sevdiğim konulardan. En yakın kablosuz ağı bulup google; Free Walking Tour yazdıktan sonra bulunduğumuz ya da gideceğimiz şehri ekliyoruz.
Bu sistem şöyle işliyor; gönüllüler tarafından yürüyüş turları düzenleniyor. Bu turlar ücretsiz yapılıyor ama bahşiş vermeniz bekleniyor tabi(o kadar da olsun).
Şehre göre değişiyor ama yürüyüş genelde 3 saat sürüyor. Hem şehri adım adım gezip hem de bu gezi esnasında şehre dair bir çok şeyi yerel birinden öğreniyorsunuz.
Mesela Belgrad şehir turunu düzenleyen arkadaş yanında ballı rakı getirip herkese ikram etmişti. Kültüre dair bir şeyi de öğrenip ayrıca mutlu da olmuştum.

Şehir Etkinlikleri

Gideceğiniz şehirde bir konsere ya da gösteriye katılacaksınız. Öncesinde bilet almanız genelde daha ucuz olacaktır. Geçen günlerde İstanbul’da bir etkinliğe katıldım ve bilet fiyatlandırması şöyle; 1 ay önceden alırsanız X lira, bir hafta önce x+15 lira ve kapıda alırsanız 2X lira. Eminim pek çoğunuz bu ve benzer fiyatlandırmalara şahit olmuşsunuzdur.
Bunun haricinde, şehirdeki etkinlikleri araştırıp size uygun olanlara katılabilir; kendinizi güzel bir partinin içinde dans ediyorken bulabilirsiniz.

Gözlerini Dört Aç!

Ne başlık ama biraz da itici sanki neyse anlatacağım şey çok güzel. Hatta bunu başımdan geçen bir olaydan yola çıkarak anlatayım sizlere; 2015 yılında Amerika’ya gittim. New York ‘a gidince de Metropolitan Müzesi’ni görmeden olmaz diyerek yola koyuldum. Kapıya ulaştım giriş ücreti 25 USD. Öncesinde arkadaşımla sohbet ederken bu konuya değinmiştik ve o demişti ki; “Amerika kanunları gereği müzeler bağış usulü çalışır. 25 USD burada önerilen tutardır ama siz daha düşük bir ödeme ile de girebilirsin.” Ben de kendimce uygun gördüğüm bir parayı alıp sıraya girerek bağış yapmak istediğimi söyledim. Gayet normal bir şekilde görevli parayı alıp biletimi verdi.
Ülkesine göre bu ve bunun gibi bir çok konu var aslında. Sadece uyanık olup araştırmak, başlıktaki gibi gözlerini dört açmak en gerekeni.

İşin Özü Sosyalleşmek

Yurtdışı Seyahatlerini Ucuza Getirme Yolları

Takip edenleriniz bilir benim seyahat şeklimde sosyalleşmek vardır. Her gittiğim ülkeden, şehirden yerel insanlar bulup onlarla gezerim. Haliyle popüler olmayan ama en lezzetli yemek adreslerini bilip, şehirle ilgili bir sürü detayı anlatırlar. Toplu taşıma v.s konularını söylemiyorum bile.
Hem dünyanın bambaşka bir yerinde bambaşka bir kültüre sahip arkadaşınız olur hem de güzel bir tatil geçirirsiniz. Bu arkadaşınız sonra ülkenizi ziyaret eder ve aslında ne güzel bir ülkede yaşadığınızı size anlatır. Böylece ülkenizi de anlatıp, yanlış bilinenleri düzeltirsiniz. Bununla ilgili çok şey sayabilirim sizlere ama yukarı söylediğim neredeyse her şeye bedel olan şey sosyalleşmek.

Share

Comments

  1. Bu yazı da çok hoşuma gitti. Teşekkürler

  2. Ellerinize sağlık çok faydalı bilgiler. Bu free turlara artık bakacağım mesela

  3. Çok güzelmiş bilgiler. Yazıyı da severek okudum. Çok teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir