Yurtdışı Seyahatlerinizde Sosyalleşme Önerileri

Yurtdışı Seyahatlerinizde Sosyalleşme Önerileri

Yurtdışı Seyahatlerinizde Sosyalleşme Önerileri

Bir ülkeye gittiğinizde en çok neyi ararsınız? Bir arkadaş, kültürü daha iyi tanımak, lezzetli ve uygun yerleri keşfetmek.. Bunun gibi çok daha fazlası aslında hepimizin istediği ve aradığı şeyler. Yurtdışı Seyahatlerinizde Sosyalleşme Önerileri yazısı da bu talepleri kökten karşılamaya yarayacak bir bilgilendirme yazısı olacak.
Yukarıda saydığımız ve çok daha fazlasını elbette lokal biri bizlere sağlayabilir. Örneğin; siz İstanbul’da yaşıyorsunuz ve yaşadığınız semti kim sizden daha iyi bilebilir ki?
Etraftaki restoranlar, gece hayatı, ülkenin kültürüne ait bilgiler ve kurallar.. Bu sayılanların hepsi bir kişide saklı ve her zaman bu bilgilere yazılı olarak ulaşamayabilirsiniz.
Ben size deneyimlerime dayanarak bir iki yöntem söyleyeceğim tabi siz de buna katkıda bulunabilirsiniz.

CouchSurfing


Çoğunuzun bildiği gezginlerin kullandığı bir arkadaşlık sitesi. Sistem şöyle çalışıyor; kullanıcı adı oluşturuyorsunuz ve sosyal medya hesabınızla bağlayarak gideceğiniz şehirle ilgili aramalar yapıyorsunuz. Tabi bu aramalarda; konaklama, arkadaşlık v.s gibi konuları seçip ona göre daha iyi arama yapabilirsiniz. Malum herkes konaklamaya açık olmayabilir ama güzel bir şehir rehberi, iyi bir arkadaştır. CouchSurfing hesabınızda; sizin ağırladığınız ya da ağırlandığınız kişiler hakkında yorumlar, referanslar verebiliyorsunuz. Bu da sizi inceleyen kişiler için olumlu puan anlamına geliyor.
Uygulama son zamanlarda ücretli moda geçtiği için bazı konuları sınırlandırdı. Bu yüzden sağlam bir profil çok daha hızlı geri dönüşü beraberinde getirecektir.

Sosyal Medya ve Sosyal Medya Grupları

Sosyal medya bu konuda son zamanların en trend seçeneklerinden. Instagram hesapları ve direkt mesajlar birçok arkadaşlığın da başlaması anlamına geliyor ama benim anlatacağım bundan da fazlası.


Facebok’un etkileşimi düşürmesi v.s gibi konular göz önüne alınınca; facebook grupları gündeme gelmeye başladı. Örneğin; gittiğiniz ülkenin facebook gruplarına yazıp, konuyla ilgili bilgi alabilir hatta arkadaş bulup birlikte gezebilirsiniz.
Bu sayfalar genelde Couch ya da Backpacking gibi ifadelerle başlar. Bunlara da örnek verecek olursak; Delhi Couch veya Indian Backpacking gibi.
Tamamen ücretsiz ve yardımlaşma usulüne göre çalışır bu gruplar. Hem maddi hem de manevi olarak size yardımcı olacaktır.

Tinder Benzeri Uygulamalar

Evet Tinder denince aklınıza başka türlü bir sosyalleşme gelebilir ama çok sayıda seyahat arkadaşlığı arayanların da olduğunu belirtmek gerek. Her ne kadar ülkemizde bu kural pek geçerli olmasa da deneyimlerim bu yönde. Bunda da kullanıcı adı oluşturup kriterinize göre filtreleme yaparak aramaya başlayabilirsiniz. Bunun avantajı; mesafe belirterek o anki konumunuzun çevresinden arama yapabiliyorsunuz yani çok yakınınızda bulunan biriyle eşleşip sohbet edebilir, istediğiniz bilgiye ulaşabilirsiniz.

Hosteller, Barlar, Kafeler

Yurtdışı Seyahatlerinizde Sosyalleşme Önerileri yazısının en güzel kalemi bu bence. Hostellerde herkes kalamayabilir bunu anlayabilirim ama ön yargılı olmayıp; özel odaların da bulunduğu hostellerin olduğunu bilmenizde fayda var.

Barlar, kafeler kısmını şöyle bir anımla açıklayayım; Belgrad seyahatimde tek başıma dolaşırken bir gruba; “Yakınlarda bir şeyler içip, lokal ortamı hissedeceğim bar var mı?” diye sordum. Soru sorduğum kişi gruba dönüp bir şeyler konuştu ve bana; “Dilersen bize katılabilirsin” dedi. Bu arkadaş grubu ile 4 gün boyunca birlikte gezdim. Üstelik son günümde bir rezervasyon yaptırıp beni arkadaşlarının gitar çaldığı bara götürdüler. Hala da görüşüyorum ve dünyanın bir yerinde arkadaşlarının olduğunu bilmek güzel.
Siz de nispeten daha sosyal ortamlarda takılıp, etrafı gözlemleyebilirsiniz. Eller havaya mekanlara giderseniz bu şansınız daha da yüksek olacaktır çünkü gece ilerleyince herkes bir saatten sonra kanka moduna bağlıyor. Sanırım dünyada bu böyle 🙂

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir