Yurtdışında Cep Telefonu Kullanımı

Yurtdışında Cep Telefonu Kullanımı

Yurtdışında Cep Telefonu Kullanımı

Bu sefer en çok sorulan sorulardan birine ışık tutalım istedim. Günümüzde akıllı telefon kullanmayan ya da sosyal medya hesabı olmayan yoktur diye düşünüyorum. Hiç yoktan okuyucular içinde. Mobil telefonlar hayatın her alanında olunca bu sefer Yurtdışında Cep Telefonu Kullanımı nasıl oluyor diye sorular sıklıkla geliyor.
Sosyal medya paylaşımları, bunun yanında mobil uygulamaların hayatı inanılmaz derecede kolaylaştırdığı gerçeği de eklenince mobil internet olmazsa olmaz. Öyle ki, fotoğraf makinesi hatta bir çoğumuz için ekmek su gibi önemli.
Özellikle Vietnam’da telefonumu cebimde unutup sonra denize girdikten sonraki ruh halim uzun süre düzelmemişti. Neyse ki birkaç gün içerisinde telefon alıp eski halime yavaştan da olsa gelmeye başlamıştım.

Yerel Hat Operatörleri

Hepimizin kullandığı yerel hat operatörlerinin paketleri var biliyorsunuz. Kimi günlük 15 TL gibi bir bütçe belirleyip internet, konuşma gibi hizmet verirken kimi de belli bir datayı ücret karşılığında paylaşıyor. Bazı ülkelerde hattınız düzgün çalışmayabiliyor ya da anlaşmalı olduğu operatör iyi sinyal alamayabiliyor. Bunu göz önüne her zaman almanızı öneririm.
Şöyle örnek vereyim; Endonezya’da birkaç tane gsm operatörü var ve aralarındaki sinyal farkı uçurum gibi. X operatör çoğu yerde çekmiyor hatta bunu lokal insanlar da söylüyor ama diğer gsm operatörü de çok iyi çekiyor.
Neden bu örneği verdiysem. Aynısı bizde de var. Marka vermek gibi olmasın ama hattımı taşıdım ve Kapadokya’da bile çekmedi hat. Halbuki önceki hattım her yerde 4.5 G ile bağlanırdı.

Yerli Malı yurdun Malı

Madem gittik o zaman memlekete de katkımız olsun değil mi? Ben tüm seyahatlerimde bunu yaparım. Ülkeye adım atar atmaz hatları araştırır sonra da alırım. Yani kullandığım hattı oraya uydurmaya çalışmam. Direkt lokal olurum hatta simcard koleksiyonu bile yapıyorum kendi çapımda 🙂

Yurtdışından Hat Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yurtdışında Cep Telefonu Kullanımı konusunun en hassas yerlerine geldik. Şöyle madde madde yazayım sizlere;
– En önemli konu tabi ki fiyat ve en pahalı hatlar havaalanlarında bulunur. O yüzden dişimizi sıkıp şehirden hattımızı alıyoruz.
– Forumları araştırmadan hat almıyoruz. Özellikle tripadvisor gibi sitelerde kullanıcılar deneyimlerini yazıp, sinyal gücüne kadar paylaşıyor.
– Yol üstünden hat alınmaz. Hattı alıyorsanız otelinize yakın bir yer olmalı. Yani hat açıldı açılmadı ya da buna benzer sorunlar olunca hemen gidebileceğiniz bir yer olmalı. Önceliğiniz satıcıyla baş başayken hattı açtırmak tabi.

Bu da önemlidir

Yurtdışında Cep Telefonu Kullanımı diyerek; mobil hattı en ucuza aldırdık. Günlük en uygunu 15 TL gibi rakamlardan başlayan ödemelerden kurtardık. Bir de En Gerekli Mobil Seyahat Uygulamaları yazısını paylaşalım da tam olsun.
Güvenli ve keyifli seyahatler

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir