Yurtdışında Hem Çalışıp Hem de Gezebileceğiniz Sistemler

Yurtdışında Hem Çalışıp Hem de Gezebileceğiniz Sistemler

Yurtdışında Hem Çalışıp Hem de Gezebileceğiniz Sistemler

Artık birçoğumuzun alışkanlıkları ve yaşama bakışı değişti. Mesela kimse eskisi gibi hemen evleneyim modunda değil ya da çoğunluk böyle diyeyim. Yıllar geçtikçe de “ben” olgusu her geçen gün ortaya çıkıyor. İşte başlıkta yani; Yurtdışında Hem Çalışıp Hem de Gezebileceğiniz Sistemler yazısı bu umutları yeşertecek su niteliğinde.
Bu siteyi ziyaret ettiğinize göre; hepiniz seyahat etmeyi seviyorsunuz hatta daha fazla gezsem diye de düşünüyorsunuz. Bahsettiğim sistemler size; konaklama, yeme içme yani seyahat giderlerinin ana hatları konusunda yardımcı olacak cinsten.
Özetle; siz bir yerde çalışıyorsunuz. Konaklama, yeme – içme de buradan karşılanıyor. Tabi bence en önemli kısmı da hem lokal arkadaşlıklar edinip hem de emsalsiz bilgiler öğreniyorsunuz. Mesela bir kahve tarlası ya da organik tarım gibi.

Workaway

Bu sistemlerden biri de workaway. Sisteme üye olmanız gerekiyor ve bunun için de 32 € gibi bir bedel ödüyorsunuz. Kimi yerler sizden 3 – 5 USD gibi katkı payı istiyor günlük. Aslına bakarsanız bir yuvada ya da yetimhanede çalıştığınızda hem yardımcı oluyorsunuz hem de o ülkenin gerçeklerini görüp; yerel insanlarla içli dışlı olma imkanına erişiyorsunuz.
Yani fiyat fayda gibi bir duruma girince, ciddi ciddi güzel bir oluşum ve dünyanın dört bir yanından gönüllüler aranıyor. İşin diğer tarafından bakarsanız gönüllü de arayabiliyorsunuz buradan. Mesela Anadolu’da bir çiftliğiniz var ve gönüllüye ihtiyaç duydunuz. Evet burayı kullanabilirsiniz.
Yabancı dil geliştirme kısmı zaten başlı başına en iyi kısmı bu tarz deneyimlerin.

Hippohelp

Yurtdışında Hem Çalışıp Hem de Gezebileceğiniz Sistemler yazısının ücretsiz olanı bu. Sitenin kurucusu diğer sistemlerin paralı olmasının anlamsız olduğunu düşünüp bunu kurmuş. Bu platform herkes için ücretsiz ve ister gönüllü arayın, isterseniz de gönüllü olun herhangi bir bedel ödemiyorsunuz. Tabi ileride ne olur bilemiyorum. Web sitesini ziyaret edip üye olmak isterseniz tıklayabilirsiniz. Bu sistemi kullanmadım ama ben de ücretsiz yolları denemek isterdim öncelikle.

Wwoof

Her ne kadar bize yabancı olsa da WWOOF da ünlü bir organizasyon. Adından ve web sitesinden de anlayacağınız üzere daha çok sürdürülebilir tarım alanında faaliyet gösteren bir site. Bunun yanında da hayli gelişmiş bir ağa sahip. Yani organik tarımn ile ilgilenirim diyorsanız bir göz atın derim.
Buraya da yıllık 56 € gibi bir bedel ödemeniz gerekiyor. Tabi bu üyelik bedeli olarak sizden alınıyor.

HelpX

Bir diğer platform da HelpX. Çeşitli alanlarda faaliyet gösteren ve isim yapmış organizasyonlar hakkında konuştuk ama HelpX biraz daha bana sıcak gelenlerden. Şöyle ki; organizasyon kültürel alışverişi ve insanlara yardım etmeyi ön plana koyuyor. Yıllık üyelik bedeli de aslında çok bir şey değil 10 € kadar.

Deneyimler ve Görüşler

Şöyle bir son söz niteliğinde de yazı hazırlamış olalım. Aklınıza şu gelecektir; ben sadece yeme içmeye mi para harcıyorum. Tabi sadece yeme içme ve konaklama değil. Zaten siz de böyle bir sisteme dahil olacaksanız daha fazlası olduğunu bilmelisiniz. Bu her şeyden önce bir gönüllülük sistemi.
Ücret talep eden siteler kesinlikle bunu ticari bir yapı olarak gördüklerinden dolayı yatırım yapma konusunda da fedakarlar. Gerek altyapısı gerekse web siteleri ve hizmetleri olsun daha iyi ama bu demek değil ki diğerleri kötü ya da verimsiz.
Workaway üyesi olup herhangi bir mesajına cevap verilmeyen kişiler de var; ya da ücretsiz bir sisteme girip güzel bir yerde çalışanlar da. Tabi biraz şans biraz da araştırma işi bu. Hatta ülkemizde de Fethiye’de organik bir çiftlik bu yolla gönüllü arayışında. Yani biz de varız platformda.
Deneyimler ve yorumlarla birlikte Yurtdışında Hem Çalışıp Hem de Gezebileceğiniz Sistemler yazısı da yenilenecek..

Share

Comments

  1. Ata Kemal Çetin : Şubat 11, 2018 at 3:04 pm

    Çok güzel bilgiler bunlar. İlgiyle takip ediyoruz

  2. Ne güzelmiş kulağa harika geliyor.

  3. Bende bende yapmak istiyorum bunlardan 😀

  4. Abi severek takip ediyorum ve imreniyorum sana. Hep gez sen 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir