Yurtdışından Alınan Cep Telefonu İmei Numarası Nasıl Kayıt Ettirilir?

Yurtdışından Alınan Cep Telefonu İmei Numarası Nasıl Kayıt Ettirilir?

Yurtdışından Alınan Cep Telefonu İmei Numarası Nasıl Kayıt Ettirilir?

Malum ülkemizde cep telefonları oldukça pahalı ve bizler için bu telefonlar olmazsa olmazlardan. Her yeni çıkan cep telefonu uzun süre gündemden düşmüyor. Bu yüksek fiyatlar karşısında da bir çok kişi cep telefonunu yurt dışından almayı tercih ediyor. Tıpkı ben deniz gibi. Şimdi ki yazımız da; Yurtdışından Alınan Cep Telefonu İmei Numarası Nasıl Kayıt Ettirilir?
Geçen günlerde yazdığım En Ucuz iPhone Hangi Ülkelerde Satılıyor yazısını da buraya bırakayım da ülke seçimini ona göre yapın. Listedeki acı gerçek; en pahalı ülkenin Türkiye olması.

E-Devlet şart

Bir çok şeyi takip ettiğimiz portal e-devlet şifreniz vardır diye düşünüyorum. Yoksa da bir zahmet hemen alın çünkü sadece telefon kaydı değil; hakkınızda açılan davalar, vergi borcunuz, sgk bilgileriniz ve daha bir çok şeyi bu portalı kullanarak öğrenebilirsiniz.
Yapmanız gereken şey PTT’den e-devlet şifrenizi almak ve web sitesine giriş yapmak.

Imei numarasını öğrenme

Telefonunuzun arama kısmına gelip *#06# yi tuşlayıp en son arama tuşuna basmak. Ekranınızda çıkan imei numarasını bir yere kaydedin şimdi.

Ödeme Nasıl Yapılır?

Öncelikle şunu belirteyim; ben bu kaydı bizzat yaptım ve haliyle Yurtdışından Alınan Cep Telefonu İmei Numarası Nasıl Kayıt Ettirilir? yazısının kaçarı göçeri yok kesin bilgi. Bazı kaynaklarda yanlış ifadelere ya da sadece bankalara yatırılması gerektiği söylenmiş ama yanlış.
Yıl neredeyse 2018 ve internet bankacılığı ile oturduğunuz yerden bu işleri halledebiliyorsunuz. DenizBank, Garanti Bankası ya da İş Bankası gibi bankaları kullanarak parayı anında transfer etmeniz mümkün. Ben online bankacılık kullanmıyorum diyorsanız o zaman vergi dairesine yine banka aracılığıyla yatırmanız gerekiyor.
Bu arada ödeme miktarı: 148,20 TL

E-Devlet üzerinden bilgileri girmek

Demin not ettiğiniz bilgileri burada girmeniz gerekiyor. Pasaport numaranız gibi bilgiler de sorulacağı için siz pasaportunuzu da yanınızda bulundurun.
Önemli not: Yurda giriş tarihiniz üzerinden 120 günden fazla zaman geçmemelidir.
Ödeme kanalına gelip, banka kartımı kullanarak ödemeyi gerçekleştirdim. Tüm bilgilerimi de bir kaç kere kontrol ettim ki sorun çıkmasın diye.

Hepsi bu kadar ama dikkat!

İşlemler oldukça basit ve yönergeler aracılığıyla kolayca halledebiliyorsunuz. Şu notu sizlerle paylaşayım da sonra ben bilmiyordum ben duymadım olmasın. Aynen yazıyorum; “Başvurunuz tamamlandıktan sonra e-Devlet kapısı üzerinden ücret iadesi, “iptal” veya “düzeltme” işlemi yapılması mümkün değildir.
Yani diyor ki; on kere kontrol et sonra param gitti diye üzülme.

Ufak bir ekleme

Yurtdışından Alınan Cep Telefonu İmei Numarası Nasıl Kayıt Ettirilir?  yazısına ufak bir ekleme. Gittiğiniz ülke ile ülkemiz arasındaki fark nedir bilmiyorum ama şunu bilmenizi şiddetle öneririm; aldığınız telefonun Türkiye’de bir garantisi bulunmuyor. Hadi onu geçtim. Farzedin telefonunuz bozuldu ve tamir ettirmek istiyorsunuz. Servis yetkilisi şu sözleri sarf edebilir; bu cihazın bu modelinin parçaları ülkemizde bulunmuyor. Yani demek oluyor ki; kardeşim sen git aldığın ülkeye orada tamir ettir. Bir de kayıt ücreti yatırıyorsunuz.

Demem o ki bunları da iyi düşünün. Ben tecrübemi sizlerle paylaştım. Almak zorunda kaldığım cihaz Samsung Note serisiydi ve bu cihazlarda parça farklılığı oluyormuş. Yetkilinin söylediğine göre diğer model ve markalarda da böyle durumlar var.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir