Yürüyüş Ayakkabısı Nedir, Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yürüyüş Ayakkabısı Nedir, Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yürüyüş Ayakkabısı Nedir, Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bize göre bir seyahatin olmazsa olmazı kullanışlı bir sırt çantası ve yürüyüş ayakkabısıdır. Yürüyüş Ayakkabısı Nedir, Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? yazısını da; hem bu ikiliden yürüyüş ayakkabısı hakkında bilgiler verip hem de seçim kriterleri ile ilgili bilgi paylaşımında bulunacağız.
Şunu belirtmeliyiz ki bu yürüyüşlerden kastımız zaman zaman şehir ya da uzun mesafe; zaman zaman da dağcılık ya da doğa yürüyüşü olacaktır. Haliyle özellikler bölgeye ve kullanım koşuluna göre de farklılık gösterdiğini unutmamalı.
Uzmanlara göre sağlıklı bir yaşam için haftada 5 saat yürümek gerekiyor. Bu yürüyüşler sağlıklı bir yaşamın garantisi olarak gösteriliyor.
Araştırmalara göre 15 dakikalık hafif-orta derecede egzersizlerin bile yararlı olduğu, ölüm oranını yüzde 14 oranında azalttığı söyleniyor. Bu yüzden egzersiz yaparken kesin süreler ve kurallar üzerinde durmak yerine sadece egzersiz yapılmasının üzerinde yoğunlaşmanın uygun olduğu görüşü benimseniyor. Yani diyor ki; ne olursa olsun yürü ve ezber sözlere takılma.

Yürüyüş Ayakkabısı Nedir?

Ansiklopedik bir tarif değil de kendi deneyimlerimizden yola çıkarak bir tarif yapalım. Yürüyüş ayakkabısını giyip uzunca bir yol yürüdükten sonra ne demek istediğimizi net bir şekilde anlayacaksınız. Bizce en etkili yöntemi de bu 🙂 Derseniz “teknik açıklaması nedir?” diye. Şöyle; yürüyüş ergonomisine göre ayağınızı koruyan, destek veren ve dengeleyen ayakkabılardır. Bu her ne kadar kısa bir tanım gibi görünse de derin bir kavram ve bunları şimdi biraz daha açıklayacağız.

Yürüyüş Ayakkabısı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Eğer uygun ve kullanışlı bir yürüyüş ayakkabısı almazsanız bu yürüyüşler ciddi manada eziyete dönebilir. Bir de dağcılık ya da uzun yürüyüşler yaptığınızı düşünürsek olayın çok daha vahim olması kaçınılmaz. Yürüyüş Ayakkabısı Nedir, Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? yazısında maddeler halinde dikkat edilmesi gerekenleri inceleyelim:

Rahatlık

Hepimizin ilk sırasında olan şeylerden biri ayakkabının rahatlığı. Az önce bahsettiğimiz uzun yürüyüşlerde kullanacaksanız; yürüyüş çorabınızı giyip denemenizde fayda var. Aksi halde ayakkabı numaranızı tam kestiremeyip ya da kış mevsimi sebebiyle kalın çorap giyip bu sefer tırnaklarınızı olumsuz etkilemeye sebebiyet verebilirsiniz. Ayakkabınız özellikle yürüyüşlerinizde topuk bölgesi ve diğer bölgeleri hem kavramalı hem hem de ergonomik olmalı.
Nefes alan özelliklere sahip yürüyüş ayakkabılarının çok rahat ve kullanışlı olduğunu söylemeliyiz. Bunun için de Goratex v.s gibi ürünler ile imalat gerçekleştiriliyor.

Hafiflik

Trans yürüyüşler ya da uzun yürüyüşler yaparsanız ne demek istediğimizi çok daha iyi anlarsınız. Özellikle belli bir yürüyüş mesafesinden sonra üzerinize aldığınız her bir gramın, kilogram hissi vereceğini söylemeliyiz.

Sağlamlık ve Çarşak Bandı

Taban yapısı yürüyüş ayakkabılarında oldukça önemli. Bunlarda da genelde vibram taban kullanılıyor ama farklı isimlerde de benzer değerlere ulaşılabiliyor.
Vibram, aslında bir firmanın adı daha doğrusu bu tabanı bulan kişinin adından oluşmuş. Bir dağ kazası sonucu arkadaşlarını kaybeden Vitale Bramani yeni bir teknik üzerinde çalışmaya karar veriyor. Dağcılık botlarında kullanılabilecek sert ve dayanıklı alternatif malzeme arayışına girerek vibram tabanların temelini atmış oluyor. Bahsettiğimiz bu taban sistemi daha çok doğa yürüyüşlerinde ya da dağ çıkışlarında tercih ediliyor.
Çarşak bandı da aynı şekilde ayakkabının bazen ön bazen de geniş bir kısmını koruyan kauçuk v.b gibi maddelerden oluşan kaplamalara verilen isim. Bu özelliği de doğa yürüyüşlerinde ya da dağ yürüyüşlerinde kullanmanızda fayda var.

Fiyat Performans

En önemli detaylardan biri de bizce bu. Ne yazık ki piyasada isim yapan ama muadillerinin yanında kalite olarak pek fark barındırmayan bir çok marka var. Yürüyüş ayakkabınızı alırken fiyat performans seviyesine de dikkat etmelisiniz. Üzerindeki etiket ever bir nebze egonuzu tatmin edebilir ama işin içine “yürüyüş” “dağcılık” gibi kelimeler girince fiyatlar bir anda uçuşa geçebiliyor.

Özetle

Yürüyüş Ayakkabısı Nedir, Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? yazısını özetle; “ben ne istiyorum ve ne yapacağım?” sorusunu kendimize sorup ona göre bir seçim yapmalıyız. Aksi halde tabanı sert, demir gibi dayanıklı bir ayakkabıyı ya da botu şehirde giymeye çalışarak kendimize eziyet edebiliriz ve bu fiyat konusunda da bizleri üzer.

son olarak

Yürüyüş Ayakkabısı Nedir, Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? yazısı bittiyse sizi İstanbul’a Yakın ve En İyi 10 Yürüyüş Rotası yazısına alalım ve yeni rotaları birlikte belirleyelim.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir